Předražíš, zaplatíš, nevyčerpáš

11. května 2015, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ JAN HRBÁČEK
11. května 2015, 00:00

Policie jde po Babišových super úřednících. Mezi vyšetřovanými je i jeho tajemník Jan Sixta

Má to jistou zvrácenou poetiku, když je systém, který má sledovat řádné čerpání dotací, zřejmě sám o sobě předražený. Když to zjistí v pořadí až dvaadvacátá kontrola, kterou si výslovně vyžádá Evropská unie. Když brutálně kritické závěry pošle horlivý náměstek za zády vlastního šéfa do Bruselu a když z toho jeho vládní kolegyně dostane málem amok. A když jejich společný šéf, údajně všemocný ministr financí Andrej Babiš, musí poslouchat od opozičních poslanců, že si „doma“ neumí udělat pořádek. Dárek na uvítanou Problémy vyplavaly na povrch na začátku dubna. V době, kdy Babiš křižoval Ameriku, jeho ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová uspořádala v Praze dramatickou tiskovku, na níž vyhlásila, že ruší cestu do Číny a jde zachraňovat 650 miliard evropských dotací. Ty podle ní ohrozil „chybný a neprofesionální audit“ kontrolního systému MS2014+, který v době Babišovy nepřítomnosti poslal do Bruselu náměstek Lukáš Wagenknecht. Hned po návratu do Prahy dostal Babiš od Šlechtové na uvítanou oficiální stížnost na audit a požadavek na jeho prošetření, takzvaný reaudit. Wagenknecht mu zase oznámil, že si za svými třiceti auditory stojí a nic na výsledku jejich dvouměsíční práce nebude měnit.

Nechat udělat nový audit Babiš nemůže, protože to by vnímala Evropská komise jako politické vměšování do kontrolních mechanismů. Ještě horší to bude po personální stránce. Zbavovat se paličatého náměstka Wagenknechta, kterého si slavně přivedl jako symbol protikorupčního tažení, půjde jen těžko. Za ministryni Šlechtovou (tu mu mimochodem přivedl právě Wagenknecht) minimálně nemá náhradu. A pro tentokrát nemá Babiš ani možnost sáhnout po oblíbené výmluvě, že za všechno mohou jeho úplatní předchůdci, zvláště pak arcilotr Kalousek.

Týdeník Euro měl nyní možnost onen údajně špatně zpracovaný audit, který mohl podle Šlechtové Česko „okrást“ o stovky miliard korun, prostudovat. Vyplývají z něj souvislosti, které mohou vysvětlovat poněkud hysterickou reakci ministryně pro místní rozvoj.

Smlouva s vítězným uchazečem soutěže na dodavatele systému – společností Tesco SW – byla podepsána sedm dní před pádem Nečasovy vlády v roce 2013 za úřadování Kamila Jankovského, přičemž na většině dokumentů figuruje podpis Daniela Brauna, bývalého náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) a nejbližšího spolupracovníka Věry Jourové (ANO) – dnes eurokomisařky a bývalé ministryně pro místní rozvoj.

Během jejího působení byly vysoutěženy navazující zakázky na monitorovací systém za zhruba 400 milionů korun. Braun byl i členem hodnotící komise, která Tesco SW vybrala.

„Mám čisté svědomí. Neměl jsem žádný důvod k podezření – otevřenou veřejnou zakázku administrovali špičkoví právníci a na zadání i nabídky, které podalo sedm uchazečů, byly několikanásobné posudky a kontroly,“ říká Braun. Předsedou komise byl bývalý náměstek na ministerstvu Jan Sixta. S tím se dnes náměstek Wagenknecht potkává na chodbách ministerstva financí. Babiš jej jmenoval minulý týden státním tajemníkem úřadu poté, co mu pár měsíců vedl kabinet.

Případ se podle policie, která dorazila na ministerstvo pro místní rozvoj 18. března zhruba hodinu před oficiálním doručením auditu, dotýká i současné první náměstkyně Šlechtové Olgy Letáčkové, kterou s ministryní údajně pojí důvěrné vztahy. Z příkazu k prohlídce vyplývá, že podezřelými jsou druhá ředitelka odboru správy monitorovacích systémů Blanka Fischerová, bývalá ředitelka úseku řízení kohezní politiky a současná náměstkyně Olga Letáčková, bývalý náměstek Jan Sixta a další, nejmenované osoby. Jsou podezřelí z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody při veřejné soutěži a dražbě a přijetí úplatku. Policisté podle zdroje blízkého vyšetřování v rámci prohlídky u vítěze zakázky – firmy Tesco SW – zajistili e-mailovou komunikaci s podezřelými, ale i s Danielem Braunem. Z vyšetřovacího spisu vyplývá, že způsobená škoda mohla dosáhnout 1,24 miliardy korun.

Vzniknout měla rozdílem mezi vykalkulovanými a zveřejněnými náklady na systém ve výši 1,3 miliardy a skutečnými náklady, které mají dosáhnout výše 2,54 miliardy korun. To je přesně stejná suma, se kterou pracují Wagenknechtovi auditoři.

Samá chyba Téměř dvousetstránková finální zpráva auditorů není veselé čtení. Audit veřejných zakázek v hodnotě 494 milionů korun označil za nezpůsobilé výdaje 252 milionů, tedy polovinu. Auditoři konstatovali podezření na podvod a kartelovou dohodu uchazečů a četné porušení zákona o veřejných zakázkách. Zároveň upozornili na nejistotu, zda ministerstvo vůbec vlastní všechna práva k systému tak, aby do budoucna nebylo závislé na jeho dodavateli, což by znamenalo v oblasti IT obvyklou sérii dalších zakázek bez tendrů, další navyšování ceny a následně vývoj úplně nového systému.

Auditorům se také nezdálo, že investor vysoutěžil provoz a rozvoj díla pouze na čtyři roky, když má fungovat do roku 2025. Zároveň každoroční náklady na servis a provoz jsou dvakrát vyšší než na samotnou aplikaci.

Kontroloři také podotkli, že podle zpráv od jednotlivých řídících orgánů nejsou aplikace systému plně funkční. Ve stejném duchu se vyjádřil v rozhovoru pro Lidové noviny Jan Havránek, odborník na EU fondy, který radí třem státním institucím. „Z každodenních rozhovorů s lidmi takřka ze všech řídících orgánů jednotlivých operačních programů vím, že systém funkční není. Neumožňuje, aby byly projekty plně administrované. Neprošel ani důkladným zátěžovým testem, což by vzhledem ke své důležitosti a komplexnosti zcela jistě měl,“ uvedl. Ministryně Šlechtová se ovšem za jeho funkčnost veřejně zaručila a za svým produktem si stojí i generální ředitel a šéf představenstva firmy Tesco SW Josef Tesařík. „Není bez zajímavosti se podívat na angažmá pana Havránka ve státní správě, jeho slova nejsou pravdivá. Na systému pracovalo dva a půl roku 55 lidí,“ řekl týdeníku Euro Tesařík.

SteJná, a PŘeSto JIná Auditoři si za to, že v soutěži shledali kartelovou dohodu a podvod, tedy trestné činy, vysloužili preventivní trestní oznámení od dodavatele systému Tesco SW. Firmu, kterou navštívili policisté už loni v září v rámci zátahu na zhruba 40 místech po celé republice v souvislosti s dotačními tituly, vlastní zmiňovaný Josef Tesařík, bratr senátora ČSSD Martina Tesaříka. Auditoři poté, co porovnali nabídky vítězné společnosti Tesco SW a dalšího uchazeče – konsorcia společností Datasys (tu propojil pořad Reportéři ČT s Ivem Rittigem) a HP –, došli k závěru, že se jedná o obsahově identické nabídky včetně obsažených textů, obrázků a diagramů. „Kromě popsané shody lze při detailní analýze elektronické verze nabídky HP a Datasys z vlastností dokumentů zjistit, že autorem nabídky je společnost Tesco SW,“ stojí v auditní zprávě. V podezření na zakázanou dohodu utvrdilo kontrolory to, že Datasys se podílel jako vítěz na dalších zakázkách navazujících na monitorovací systém (pořízení hardwarové platformy, servrovny a záložního pracoviště), jeho významným subdovatelem bylo Tesco SW a jeho subdodavatelem potom HP.

Auditoři nepřistoupili na vysvětlení ministerstva pro místní rozvoj, že shoda v nabídkách je důsledkem licenční smlouvy, kterou poskytlo Tesco SW konkurenční firmě oprávnění použít jeho technologie. Pokud by tomu tak bylo, pak by podle nich nemohly shodné nabídky získat od členů výběrové komise diametrálně odlišné bodové ohodnocení.

Členové komise si podobnosti přirozeně všimli – některé stránky nabídek jsou zcela identické včetně grafů a poznámek. Zadali proto posudek právní kanceláři MT Legal. Její advokáti při zkoumání kartelu – či takzvaného bid riggingu – došli k následujícímu závěru: „Podobnosti v uvedených nabídkách jsou odůvodnitelné totožnou softwarovou platformou.

Na základě právního posouzení nelze dovodit, že by došlo k porušení zákazu uzavřít dohodu dle zákona.“ A podle názoru MT Legal nebylo možné oba uchazeče kvůli podezření z kartelu z tendru vyloučit. „Závěr auditorů si vysvětluji nekvalitní prací lidí, kteří připravovali podklady. Protože kdyby naši nabídku a nabídku HP a Datasys položili vedle sebe, zjistili by, že tento argument je naprostý nonsens,“ řekl týdeníku Euro šéf Teska SW Josef Tesařík. Navíc jeho firma nabídla cenu o 200 milionů nižší než Datasys a HP, které skončily až na pátém místě ze sedmi uchazečů.

Zakázka na MS2014+ není poslední, kterou bude muset Tesařík obhajovat. Evropská komise si mezi dalšími audity IT zakázek zadá kontrolu Národního elektronického nástroje za půl miliardy. Ten pro ministerstvo pro místní rozvoj vytvořila společnost Datasys ve spolupráci sTeskem SW a to potom vyhrálo tendr na provoz systému. l

Všechno je OK Ministryně Karla Šlechtová argumentuje mimo jiné tím, že žádný z dosavadních auditů nenašel v monitorovacím systému chyby. Problém je v tom, že většinu kontrol vykonal řídící orgán Operačního programu Technická pomoc a tím je samo její ministerstvo. Minimálně pod šesti dalšími prověrkami je podepsána společnost Cetag. Ta posuzovala zadávací či smluvní dokumentaci k zakázce, způsob hodnocení nabídek, její cenu a posudek dělala i k některým navazujícím zakázkám. Cetag se „proslavil“ posudkem pro ministerstvo práce a sociálních věcí, kterému doporučil, aby pokračoval ve spolupráci se společností Fujitsu. Té přiklepl ministr Drábek bez soutěže informační systém na výplatu dávek. Šlo právě o tu zakázku, kvůli které Drábek skončil ve funkci a jeho náměstek Vladimír Šiška před soudem. V té době už Cetag spoluvlastnil Jaroslav Mráz, osoba v branži poměrně známá. Mráz skončil v devadesátých letech na ministerstvu vnitra, když podepsal smlouvy na vysílačky bez termínu dodání a sankcí za neplnění. Znovu se objevuje na vnitru v roce 2010, kde pod něj spadala zakázka na registr vozidel, který následně několik měsíců kolaboval. Subdodavatelem se stala firma, kterou do roku 2010 Mráz vlastnil. l Co kritizují auditoři • vyslovují podezření na podvod, kartelovou dohodu uchazečů a účelové hodnocení nabídek • nedodržení závazných postupů u veřejných zakázek – například přidělení zakázky uchazeči, který neprokázal splnění kvalifikačních předpokladů, nastavení hodnoticích kritérií zakázky zvýhodňujících jednoho uchazeče a netransparentní hodnocení • rozsah oprávnění k užití díla, která přejdou na MMR • celkové náklady výrazně překročí ty publikované • nezohlednění celého životního cyklu zakázky • náklady za servis a rozvoj aplikace dvojnásobně převýší cenu jejího pořízení • řešení MS2014+ vychází z typové úlohy informačního systému používaného pro minulé období

Pro tentokrát nemá Babiš možnost sáhnout po oblíbené výmluvě, že za všechno mohou jeho úplatní předchůdci, zvláště pak arcilotr Kalousek. Auditoři konstatovali podezření na podvod a kartelovou dohodu uchazečů a četné porušení zákona o veřejných zakázkách.

co tVrdí šLechtoVÁ • formulovaná zjištění auditního orgánu jsou zkreslená, nepřesná, neobjektivní a nedostatečně odborně zpracovaná • z porovnání plánovaného rozsahu a zaměření auditu vyplývá zásadní rozpor • auditní orgán neprovedl řádný přezkum, ověření a doplnění formulovaných zjištění a nepředložil konkrétní důkazy • důkazy obsahují citace textů ministerstva vytržené z kontextu a nejsou ověřeny související dokumentací • k 16 chybám zaslalo ministerstvo rozsáhlé vysvětlení a doplnilo informace, auditní orgán se těmito argumenty vůbec nezabýval • ministerstvo má pochybnosti o složení auditního týmu, převážně v odbornostech IT a problematice evropské legislativy • ministerstvo se ohradilo zejména proti závěru auditu: ten formou manažerského shrnutí ještě ostřeji formuluje nepodložené a mnohdy spekulativní podezření, zjištění, rizika a závěry

Kdo je Kdo

• andrej babiš – ministr financí a šéf hnutí ANO

• Lukáš Wagenknecht – náměstek ministra financí, pod kterého spadá audit. On nese odpovědnost za audit monitorovacího systému, který nařídila Evropská komise. Babiš si Wagenknechta přivedl jako symbol neúplatného kontrola. Jejich vztahy ochladly poté, co Wagenknecht odmítl podepsat zakázku malého rozsahu z volné ruky pro společnost BDO.

Karla Šlechtová – ministryně pro místní rozvoj, kterou přivedl Babišovi Lukáš Wagenknecht jako odbornici na fondy EU poté, co sám několikrát odmítl Babišovu nabídku stát se ministrem pro místní rozvoj.

• Věra Jourová – bývalá ministryně pro místní rozvoj a jedna z předních představitelek hnutí ANO. MMR opustila poté, co se stala eurokomisařkou. Za jejího působení se na ministerstvu vysoutěžily návazné zakázky na monitorovací systém.

Jan Sixta – bývalý námětek na ministerstvu pro místní rozvoj a předseda komise hodnotící nabídky na monitorovací systém. Babiš jej minulý týden jmenoval státním tajemníkem na financích poté, co mu od ledna vedl kabinet.

Daniel Braun – bývalý náměstek na ministerstvu financí a člen hodnotící komise. Dnes nejbližší spolupracovník Věry Jourové v Bruselu. Jeho bratr pomáhal Babišovi s kampaní.

Olga Letáčková – bývalá ředitelka úseku řízení kohezní politiky MMR, dnes náměstkyně a blízká spolupracovnice Karly Šlechtové. Policie vede Letáčkovou jako podezřelou z porušování povinností při správě cizího majetku.

Josef Tesařík – majitel olomoucké firmy Tesco SW, která je vítězem monitorovacího systému evropských dotací pro současné monitorovací období a byla i dodavatelem předchozího systému, který musel být místo z evropských peněz zaplacen ze státního rozpočtu. Tesařík je bratrem senátora Martina Tesaříka (čSSD). Policie ve firmě zasahovala už loni v září v souvislosti s jiným dotačním titulem.

O autorovi| HANA BOŘÍKOVÁ JAN HRBÁČEK • • borikova@mf.cz hrbacek@mf.cz


Čtěte také

 Vladimír Dlouhý

Dlouhý: K vládě jsme skeptičtí, elektronickou evidenci tržeb ale nerušme

„EET ano, ale…,“ říkají od počátku zástupci Hospodářské komory ČR. Podle jejího…

před 2 hodinami

 Elektronická evidence tržeb, ilustrační foto

Elektronická evidence tržeb: odpůrci prohráli, podnikatelé si zvykli

Výraznější úpravy EET už zástupci českých podnikatelů ani politici do zákona neprosadí.

před 8 hodinami

Kryptoměny Mileniálové (ilustrační foto)

Kryptoměny jako investiční nástroj mileniálů

Jako mileniálové jsou označováni lidé narození mezi roky 1982 až 2000. V Evropské unii je…

23. dubna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Kupujete léky na internetu?
6 mýtů, že máte odpracováno na důchod
Jaké přestávky se započítávají do pracovní doby?
Kolik v létě ušetří studenti a důchodci na cestování?
Daň z nemovitosti 2019: už vám přišla složenka?
Auta
Čerstvý vítr pro užitkové vozy Renault
Nový Land Rover Defender se představí v září. Dostane i vzduchové odpružení
Škoda chystá Kamiq s karoserií kupé. Nás to ale příliš zajímat nemusí
Benzín zdražil více než o korunu na litr. Nafta je tak opět levnější
Ruská variace na Rolls-Royce přichází s další verzí: Aurus Senat kabriolet
Hry pro příležitostné hráče