Pražský podzim

20. listopadu 2017, 00:00 - Jiří Zatloukali
20. listopadu 2017, 00:00

Akcie na pražské burze se po letech stagnace probraly a nabídly slušný výnos

Silná koruna

Pro všechny investory do zahraničních akcií je zde jeden negativní faktor. Česká koruna od ukončení intervencí výrazně posílila. Z 27 ko run za euro na současných zhruba 25,57, což je téměř šestiprocentní zhodnocení. Investoři věří v rychle rostoucí a stabilní českou ekono miku, jejíž hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí vzrostl o pět procent.

Dobrá rada: Investovat do zahraničních akcií pri takovémto vývoji často ztrácí smysl, proto že při konverzi zpět na koruny se výnos vyraz ně snižuje. Koruna má navíc posilovat i v budoucnu, například Komerční banka odhaduje že na konci roku 2018 bude k euru na úrovni 24,70. Držet eura je tak pro české investory v současnosti nevýhodné.

Nejlepší od krize

Česká ekonomika je na vrcholu a projevuje se to i v rustu akcií. Po pěti letech stagnace se le tos tituly na pražské burze výrazně zhodnotily. Od počátku roku posílily o více než 15 pro cent. Když započítáme dividendy, dosáhl vý nos skoro 22 procent. Praha tak kopíruje vývoj ve střední Evropě i na světových trzích, kdy jsou na rekordech americké akciové indexy S&P 500 či Dow Jones.

Dobrá rada: Největším tahounem je na malé pražské burze společnost ČEZ (má víc než pětinovou váhu), jejíž akcie od začátku roku při daly 12 procent, hlavně kvůli růstu cen elektřiny a posilování „zelené části firmy. Investoři se tak zřejmě těší na vzdálenější budoucnost protože podle šéfa ČEZ Daniela Beneše bude letošní a příští rok pro firmu nejhorší. Slušné zisky vykazují v Česku banky v čele s Erste Group.

Věčná záhada Tesly

Automobilka budoucnosti Elona Muska se podobá biotechnologickým firmám. Společný mají velký humbuk kolem produktů, potřebu obrovského kapitálu, aby se dostaly na trh, a problémy s výrobou. Očekávání jsou veliká. Někteří investoři nedávno na americké stanici CNBC prohlásili, že mají v Tesle pozici 500 milionů dolarů a během deseti až patnácti let očekávají dvacetinásobné zhodnocení.

Dobrá rada: Problém Tesly spočívá v tom, že má v současnosti tržní kapitalizaci skoro 52 miliard dolarů, takže dvacetinásobek by znamenal, že firma bude mít hodnotu přes jeden bilion dolarů. I kdyby však rostly prodeje elektromobilů podle nejrůžovějších projekcí a Tesla se stala jedničkou na trhu, bude potřebovat ještě hodně kapitálu (například na stavbu až pěti gigatováren na baterie), a je proto dnes předražená.

Koruna versus euro (vývoj kurzu koruny za poslední rok)

ZDROJ: Kurzy.cz

Pražská burza (vývoj ceny Px na pražské burze od začátku roku)

ZDROJ: Pražská burza cenných papírů

Tesla (vývoj ceny za posledních pět let, v USD)

ZDROJ: Google Finance

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučeni ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Jiří Zatloukali, zatloukal@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Jak a kde sehnat výpis z obchodního rejstříku snadno a rychle
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Auta
V Německu na zemní plyn bez mýta
Sedm ojetých aut, která se vám rozbijí už cestou z bazaru
Největší riziko smrtelné nehody vám hrozí při cestování v Libérii. Nejmenší na Maledivách
„Vodíková“ dobíjecí stanice s prezentací vozidel Zebra
Nejprodávanější značky aut na světě: Vede Toyota, nejvíc roste Mitsubishi a Lada
Technologie
OnePlus 6T přichází v edici McLaren. Má více paměti, rychlejší nabíjení a vyšší cenu
Takhle zní Mars. NASA pořídila první záznam z rudé planety
Spojení Vodafonu a UPC není jisté. Evropská komise zahájila vyšetřování
Vyšel Firefox 64. Umožňuje hromadně pracovat s panely
Instagram teď můžete používat pro hlasové zprávy jako vysílačku
Hry pro příležitostné hráče