Pražský podzim

20. listopadu 2017, 00:00 - Jiří Zatloukali
20. listopadu 2017, 00:00

Akcie na pražské burze se po letech stagnace probraly a nabídly slušný výnos

Silná koruna

Pro všechny investory do zahraničních akcií je zde jeden negativní faktor. Česká koruna od ukončení intervencí výrazně posílila. Z 27 ko run za euro na současných zhruba 25,57, což je téměř šestiprocentní zhodnocení. Investoři věří v rychle rostoucí a stabilní českou ekono miku, jejíž hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí vzrostl o pět procent.

Dobrá rada: Investovat do zahraničních akcií pri takovémto vývoji často ztrácí smysl, proto že při konverzi zpět na koruny se výnos vyraz ně snižuje. Koruna má navíc posilovat i v budoucnu, například Komerční banka odhaduje že na konci roku 2018 bude k euru na úrovni 24,70. Držet eura je tak pro české investory v současnosti nevýhodné.

Nejlepší od krize

Česká ekonomika je na vrcholu a projevuje se to i v rustu akcií. Po pěti letech stagnace se le tos tituly na pražské burze výrazně zhodnotily. Od počátku roku posílily o více než 15 pro cent. Když započítáme dividendy, dosáhl vý nos skoro 22 procent. Praha tak kopíruje vývoj ve střední Evropě i na světových trzích, kdy jsou na rekordech americké akciové indexy S&P 500 či Dow Jones.

Dobrá rada: Největším tahounem je na malé pražské burze společnost ČEZ (má víc než pětinovou váhu), jejíž akcie od začátku roku při daly 12 procent, hlavně kvůli růstu cen elektřiny a posilování „zelené části firmy. Investoři se tak zřejmě těší na vzdálenější budoucnost protože podle šéfa ČEZ Daniela Beneše bude letošní a příští rok pro firmu nejhorší. Slušné zisky vykazují v Česku banky v čele s Erste Group.

Věčná záhada Tesly

Automobilka budoucnosti Elona Muska se podobá biotechnologickým firmám. Společný mají velký humbuk kolem produktů, potřebu obrovského kapitálu, aby se dostaly na trh, a problémy s výrobou. Očekávání jsou veliká. Někteří investoři nedávno na americké stanici CNBC prohlásili, že mají v Tesle pozici 500 milionů dolarů a během deseti až patnácti let očekávají dvacetinásobné zhodnocení.

Dobrá rada: Problém Tesly spočívá v tom, že má v současnosti tržní kapitalizaci skoro 52 miliard dolarů, takže dvacetinásobek by znamenal, že firma bude mít hodnotu přes jeden bilion dolarů. I kdyby však rostly prodeje elektromobilů podle nejrůžovějších projekcí a Tesla se stala jedničkou na trhu, bude potřebovat ještě hodně kapitálu (například na stavbu až pěti gigatováren na baterie), a je proto dnes předražená.

Koruna versus euro (vývoj kurzu koruny za poslední rok)

ZDROJ: Kurzy.cz

Pražská burza (vývoj ceny Px na pražské burze od začátku roku)

ZDROJ: Pražská burza cenných papírů

Tesla (vývoj ceny za posledních pět let, v USD)

ZDROJ: Google Finance

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučeni ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Jiří Zatloukali, zatloukal@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
Auta
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při…
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky interiéru?
Technologie
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
GDDR6 bude rychlejší, než jsme čekali. Samsung uvádí čipy běžící na taktu 18,0 GHz
První Age of Empires se vrací po 20 letech. 4K remaster vyjde za měsíc a bude levný
Takhle budou za pár let vypadat hry. Unity je v nejlepší formě
Intel chystá samostatná GPU odvozená z čipů Tiger Lake a Alder Lake. První za dva roky?
Hry pro příležitostné hráče