Pražský podzim

20. listopadu 2017, 00:00 - Jiří Zatloukali
20. listopadu 2017, 00:00

Akcie na pražské burze se po letech stagnace probraly a nabídly slušný výnos

Silná koruna

Pro všechny investory do zahraničních akcií je zde jeden negativní faktor. Česká koruna od ukončení intervencí výrazně posílila. Z 27 ko run za euro na současných zhruba 25,57, což je téměř šestiprocentní zhodnocení. Investoři věří v rychle rostoucí a stabilní českou ekono miku, jejíž hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí vzrostl o pět procent.

Dobrá rada: Investovat do zahraničních akcií pri takovémto vývoji často ztrácí smysl, proto že při konverzi zpět na koruny se výnos vyraz ně snižuje. Koruna má navíc posilovat i v budoucnu, například Komerční banka odhaduje že na konci roku 2018 bude k euru na úrovni 24,70. Držet eura je tak pro české investory v současnosti nevýhodné.

Nejlepší od krize

Česká ekonomika je na vrcholu a projevuje se to i v rustu akcií. Po pěti letech stagnace se le tos tituly na pražské burze výrazně zhodnotily. Od počátku roku posílily o více než 15 pro cent. Když započítáme dividendy, dosáhl vý nos skoro 22 procent. Praha tak kopíruje vývoj ve střední Evropě i na světových trzích, kdy jsou na rekordech americké akciové indexy S&P 500 či Dow Jones.

Dobrá rada: Největším tahounem je na malé pražské burze společnost ČEZ (má víc než pětinovou váhu), jejíž akcie od začátku roku při daly 12 procent, hlavně kvůli růstu cen elektřiny a posilování „zelené části firmy. Investoři se tak zřejmě těší na vzdálenější budoucnost protože podle šéfa ČEZ Daniela Beneše bude letošní a příští rok pro firmu nejhorší. Slušné zisky vykazují v Česku banky v čele s Erste Group.

Věčná záhada Tesly

Automobilka budoucnosti Elona Muska se podobá biotechnologickým firmám. Společný mají velký humbuk kolem produktů, potřebu obrovského kapitálu, aby se dostaly na trh, a problémy s výrobou. Očekávání jsou veliká. Někteří investoři nedávno na americké stanici CNBC prohlásili, že mají v Tesle pozici 500 milionů dolarů a během deseti až patnácti let očekávají dvacetinásobné zhodnocení.

Dobrá rada: Problém Tesly spočívá v tom, že má v současnosti tržní kapitalizaci skoro 52 miliard dolarů, takže dvacetinásobek by znamenal, že firma bude mít hodnotu přes jeden bilion dolarů. I kdyby však rostly prodeje elektromobilů podle nejrůžovějších projekcí a Tesla se stala jedničkou na trhu, bude potřebovat ještě hodně kapitálu (například na stavbu až pěti gigatováren na baterie), a je proto dnes předražená.

Koruna versus euro (vývoj kurzu koruny za poslední rok)

ZDROJ: Kurzy.cz

Pražská burza (vývoj ceny Px na pražské burze od začátku roku)

ZDROJ: Pražská burza cenných papírů

Tesla (vývoj ceny za posledních pět let, v USD)

ZDROJ: Google Finance

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučeni ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Jiří Zatloukali, zatloukal@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Na co si Češi nejčastěji půjčují?
Auta
Je rychlejší sportovní čtyřkolka, nebo předokolka? Leon…
Video smrtelné nehody autonomního vozu dokazuje naprosté selhání techniky i procesů v Uberu
LSEV je čínské auto vyrobené na 3D tiskárně. Prodávat se začne za rok
Škoda představí do konce roku 2020 pět elektrifikovaných modelů
Pět zajímavých a dostupných ojetin, které už nebudou ztrácet na ceně
Technologie
Podle šéfa Twitteru bude Bitcoin do 10 let jedinou celosvětovou měnou
Největší kauza sociálních sítí. Ukradené informace o 50 mil. lidí z Facebooku byly použity v kampani za zvolení Trumpa
Honor View 10 jde do Česka. Má ohromný výkon a moc nestojí
Do DVB-T2 zamíří i Český rozhlas. Už příští týden
Kuriózní riziko kryptoměn. Blockchain obsahuje ilegální data, včetně dětské pornografie
Hry pro příležitostné hráče