PRAZDROJ VŠECH DRAMAT - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

PRAZDROJ VŠECH DRAMAT

, Pavel Páral,
PRAZDROJ VŠECH DRAMAT
Zdroj: Euro.cz

Škoda Plzeň

Složitost jednání o restrukturalizaci problémových firem dokládá situace v plzeňské Škodě, kde se rozhodující vlastník Lubomír Soudek usilovně brání postupu věřitelů. Páteční valná hromada byla dalším pokračováním tohoto dramatu.

Přestože je Soudek již dlouhou dobu odstaven od všech rozhodovacích pravomocí a má oficiálně pod kontrolou jen 28 procent akcií, hrozilo, že na valné hromadě ovládne hlasování a vrátí se do výkonných funkcí. Mimo hlasování totiž zůstává stále sedmnáct procent akcií v držení Deutsche Börse Clearing a navíc se Investiční a Poštovní bance nepodařilo získat zastavených a propadlých téměř šest procent akcií, které drží Soudkova firma NERo.

Nakonec se tvrdým zákulisním vyjednáváním, při němž bylo argumentováno i hrozbou dosud nedokončené právní analýzy Soudkova počínání ve Škodovce, podařilo věřitelským bankám zachovat status quo a Soudek zůstal v ústraní. O náročnosti jednání svědčí skutečnost, že dvouhodinová valná hromada byla přerušena dvěma technickými přestávkami.

To, že se podařilo přesvědčit Soudka, však neznamená, že nevznikly žádné škody. Podle původních představ měli být na valné hromadě do dozorčí rady zvoleni zástupci tří věřitelských bank. Šlo o Fuji bank, Société Générale a Credit Swiss First Boston. Poté, co však jejich zástupci zjistili, že věřitelé díky chybě IPB nemají průběh valné hromady zcela pod kontrolou, odmítli kandidovat. Nakonec ze změn v dozorčí radě je nejpodstatnější příchod Jana Lišky z Konsolidační banky.

Škoda je přitom podnikem, kde jsou přípravy na restrukturalizaci již velmi daleko. Na práci věřitelského výboru byli připraveni se podílet všichni významní věřitelé. Je připraveno rozdělení firmy na menší části a počítá se s jejich následným odprodejem, z něhož by byli uspokojeni jak věřitelé, tak i akcionáři. Ti všichni by totiž měli vytvořit Sdružení akcionářů a věřitelů. Jeho kapitál by měly tvořit pohledávky rozdělené podle míry zajištění do třech kategorií. Akcie by měly váhu nezajištěných pohledávek. Podle podílu na jmění sdružení by se potom dělil výnos z rozprodeje majetku.

Pokud by se nepodařilo sdružení rychle založit, hrozí Škodě prohlášení konkursu. Po událostech kolem páteční valné hromady bude patrně nutné znovu přesvědčovat zahraniční věřitele, aby se nepřiklonili ke konkursnímu řešení.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze