Právo na nesouhlas

08. září 2014, 00:00 -
08. září 2014, 00:00

Pokud má premiér v ruce důkazy o nesmyslnosti sankcí vůči Rusku, proč se proti nim nevymezit? Hlavně ať nespoléhá na data Svazu průmyslu a dopravy ČR

Vláda udělila premiéru Bohuslavu Sobotkovi minulý týden mandát, aby mohl částečně odmítnout zpřísnění sankcí, především pokud jde o sankce na vývoz zboží dvojího užití. Konkrétně jde o snahu ochránit před sankcemi výrobce obráběcích strojů, kde ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek přímo označil některé navrhované postihy za nesmyslné. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPDČR) to podepřel kalkulací výpadku tržeb o 15 až 18 miliard korun v letošním a příštím roce.

Jako na Rádiu Jerevan jsou tady tři otázky: Je korektní vzhledem k našim „spojeneckým závazkům“ takto se vymezovat vůči sankcím na některé položky, jež negativně postihnou jejich české producenty? Jsou sankce smysluplné? A zatřetí, jsou propočty správné?

Začněme odzadu, koneckonců čísla jsou rozhodující. Když se podíváte na zahraniční obchod v databázi ČSÚ, můžete si hrát s výběrem strojírenských položek vyvážených do Ruska po libosti. Dál už počítejme samostatně. Za první letošní pololetí dosáhl celkový vývoz položek v kódech 71 až 76 (tedy v podstatě celá strojařina, kancelářské stroje, telekomunikační zařízení a elektrická zařízení a přístroje) do Ruska 22 miliard korun. Kolik z toho má duální využití, kolik z toho jde do těžby ropy a plynu?

Můžeme buď hádat, anebo zvolit jemnější ? ltr, třeba ty obráběcí stroje (kódy 7311 až 7339), a za celý loňský rok nám vyjde vývoz 2,8 miliardy (zaokrouhleno nahoru), za letošní první pololetí 1,431 miliardy korun. I kdyby duální užití měla polovina vývozu obráběcích strojů, se SPDČR se míjím o jeden řád, a tak by mě opravdu zajímalo, zda pracují se statistikami, anebo si to fakt cucají z prstu, přičemž se opírají o své dotazníky, v nichž matou termíny, jež nemají oporu ve ? nančním výkaznictví. Podstatné je něco jiného: jestliže nám opakované ponoření do recese v uplynulých pěti letech přineslo nějaké ponaučení, pak to, že lídři nemají negativní data zveličovat a věštit blížící se katastrofu. Právě kapitáni průmyslu za to minulým kabinetům řádně vyčinili, a v podstatě právem. Ale co je tohle, když ne šíření poplašné zprávy, byť zjevně motivované jinými úmysly?

Zbývající dvě otázky jsou propojené. Samozřejmě, že premiér členské země EU může s položkovým seznamem nesouhlasit a upozornit na jeho nesmyslnost, jak tvrdí ministr průmyslu. Kupříkladu zákaz vývozu obráběcích strojů s možným duálním použitím má smysl jen tehdy, když mimo země uvalující sankce neexistuje snadno a rychle dosažitelná náhrada. Když mohou v podstatě stejné stroje Rusům dodat Turci, Thajci nebo Jihokorejci, je jediným důsledkem sankcí skutečně výpadek vývozu na straně exportéra a náklady spojené s hledáním alternativního odbytiště.

To je pak opravdu nesmyslné a kontraproduktivní. Pokud má premiér v ruce podklady, jež to dokazují, proč by se proti tomu neměl vymezit? Doba je zlá, ale snad ještě pořád ne natolik, aby opět platilo, že je lepší mýlit se s Unií, než mít pravdu proti ní.

O autorovi| MIROSLAV ZĺME NńK zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít