Pravda je hned za rohem

21. května, 00:00 - Miroslav Zámečník
21. května, 00:00

Na obálce tohoto čísla, druhého v nové grafické podobě, máme Antonína Koláčka s velmi pokorným výrazem a sepjatýma rukama, jak avizuje příchod plné pravdy. Velký rozhovor s buddhistou a privatizátorem Mostecké uhelné společnosti vjedné osobě není jen rekapitulací celého případu a vztahů mezi jednotlivými aktéry, kdy Koláček celou „story“ dokresluje hodně zajímavými osobními postřehy, ale nechá nás i nahlédnout do mysli člověka, který očekává „plné vnitřní osvobození“. To může znamenat cokoliv, nepředstavujte si pod tím smířlivé prozření, že kupovat firmu z pozice osoby v řídícím postavení za její vlastní peníze není pro karmu nic dobrého a že od světské moci koneckonců nafasoval, co mu patřilo. Rozhodně to stojí za přečtení.

Stavění bytů v mongolském Erdenetu, vodní elektrárny v Turecku, kasina ve Vietnamu nebo prodej chytrých telefonů na splátky v Indii - Češi to zkoušejí na mnoha místech Asie v mnoha oborech a se střídavými úspěchy. Většinou to závisí na tom, jak v rozhovoru říká jeden z našich „dobyvatelů“, nakolik dokážeme pochopit tamní trh a jeho zákonitosti.

Ale funguje to i obráceně: porozumět cizí kultuře potřebují i čínští turisté v cizině.

Potkat jejich expediční sbory v malebném italském Cinque Terre nebo v Českém Krumlově představuje tak hluboký zážitek, že nás přiměl k tomu, podívat se na čísla přílivu turistů z Číny trochu podrobněji. Křivka růstu je strmá a vzestup není u konce.

Kdyby měla stejný průběh křivka výstavby nových bytů v Česku, nemuseli bychom psát o nedostupnosti bydlení, které nabývá v Praze alarmujících rozměrů. Není divu, že ti, kterým se zdá o primátorském řetěze, se pokoušejí přijít před podzimními komunálními volbami s nějakými nápady. Jan Čižinský, lidovecký poslanec a starosta Prahy 7, pilně sbírá podpisy pro své nové hnutí Praha sobě a řešení vidí v tom, že bude chtít po developerech přenechání části bytů pro potřeby sociálního bydlení. Možná by nezaškodilo zajet do Vídně, kde to se sociálním bydlením doopravdy umějí, a ukrátit si všestranně bolestivou etapu učení, jak na to.

Při čtení tohoto čísla týdeníku Euro neuniknete ani tomu nejdůležitějšímu z celostátní politiky, tentokrát se komentátor Pavel Páral důkladně podíval na personální kypření substrátu v resortech i klíčových státních firmách. Jenom Krtek to prý má jisté. •

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Auta
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“…
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Technologie
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Intel odhalil architekturu GPU Gen11. Grafika Ice Lake má mít výkon jako Ryzen 3 2200G
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Mobilní banka Revolut získala bankovní licenci pro Evropu
Hry pro příležitostné hráče