Nepřehlédněte
Výběr zpráv Protextu ČTK
Protext ČTK
Pravda je hned za rohem
Na obálce tohoto čísla, druhého v nové grafické podobě, máme Antonína Koláčka s velmi pokorným výrazem a sepjatýma rukama, jak avizuje příchod plné pravdy. Velký rozhovor s buddhistou a privatizátorem Mostecké uhelné společnosti vjedné osobě není jen rekapitulací celého případu a vztahů mezi jednotlivými aktéry, kdy Koláček celou „story“ dokresluje hodně zajímavými osobními postřehy, ale nechá nás i nahlédnout do mysli člověka, který očekává „plné vnitřní osvobození“. To může znamenat cokoliv, nepředstavujte si pod tím smířlivé prozření, že kupovat firmu z pozice osoby v řídícím postavení za její vlastní peníze není pro karmu nic dobrého a že od světské moci koneckonců nafasoval, co mu patřilo. Rozhodně to stojí za přečtení.
Stavění bytů v mongolském Erdenetu, vodní elektrárny v Turecku, kasina ve Vietnamu nebo prodej chytrých telefonů na splátky v Indii - Češi to zkoušejí na mnoha místech Asie v mnoha oborech a se střídavými úspěchy. Většinou to závisí na tom, jak v rozhovoru říká jeden z našich „dobyvatelů“, nakolik dokážeme pochopit tamní trh a jeho zákonitosti.
Ale funguje to i obráceně: porozumět cizí kultuře potřebují i čínští turisté v cizině.
Potkat jejich expediční sbory v malebném italském Cinque Terre nebo v Českém Krumlově představuje tak hluboký zážitek, že nás přiměl k tomu, podívat se na čísla přílivu turistů z Číny trochu podrobněji. Křivka růstu je strmá a vzestup není u konce.
Kdyby měla stejný průběh křivka výstavby nových bytů v Česku, nemuseli bychom psát o nedostupnosti bydlení, které nabývá v Praze alarmujících rozměrů. Není divu, že ti, kterým se zdá o primátorském řetěze, se pokoušejí přijít před podzimními komunálními volbami s nějakými nápady. Jan Čižinský, lidovecký poslanec a starosta Prahy 7, pilně sbírá podpisy pro své nové hnutí Praha sobě a řešení vidí v tom, že bude chtít po developerech přenechání části bytů pro potřeby sociálního bydlení. Možná by nezaškodilo zajet do Vídně, kde to se sociálním bydlením doopravdy umějí, a ukrátit si všestranně bolestivou etapu učení, jak na to.
Při čtení tohoto čísla týdeníku Euro neuniknete ani tomu nejdůležitějšímu z celostátní politiky, tentokrát se komentátor Pavel Páral důkladně podíval na personální kypření substrátu v resortech i klíčových státních firmách. Jenom Krtek to prý má jisté. •
O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz
Čtěte také
Tvrdé přistání superjumba A380: Airbus spálil miliardy eur od evropských vlád
Evropský výrobce letadel Airbus získal na vývoj a výrobu obřího dopravního letounu A380…
před 2 hodinami
Innogy prodává podíl v českém distributorovi plynu mateřské firmě RWE
Německá energetická společnost Innogy podepsala dohodu s firmou RWE o prodeji svého…
před 2 hodinami
Etická komise UK potvrdila, že bývalý prorektor Kovář opisoval texty
Etická komise Univerzity Karlovy (UK) dnes potvrdila stanovisko etické komise Filozofické…
před 3 hodinami