PPF Real Estate

22. července 2013, 00:00 - (boř)
22. července 2013, 00:00

Zatímco v Rusku staví skupina Petra Kellnera celé městské čtvrtě, doma se zatím prezentuje pouze solitéry. V posledních měsících na sebe poutá pozornost především chystanou budovou Line na Vítězném náměstí v Praze 6, přezdívanou Lední medvěd. Výrazná stavba z dílny architekta Radana Hubičky ovšem zdaleka nevyvolává jen pozitivní ohlasy. Prosklený bílý objekt organického tvaru je každopádně jedním z mála developerských počinů PPF Real Estate, který se přiblížil k uskutečnění.

Další projekt administrativní budovy vlastní společnost v pražských Holešovicích. Argentinskou hvězdu s téměř 30 tisíci metry čtverečními pronajímatelných ploch se rozhodla postavit bez ohledu na to, že se v ní neusídlí radnice sedmé městské části, jak bylo původně v plánu.

Záměry, které v podstatě stojí na mrtvém bodě, jsou však o poznání ambicióznější. Už řadu let připravuje firma výstavbu „pražských dvojčat“ na Chodově. Mrakodrapy Prague Eye Towers, pod kterými je podepsaný architekt Vít Máslo, by měly metropoli vrátit ztracenou čest pyšnit se nejvyšší budovou v Česku poté, co ji předstihlo Brno s věží AZ Tower. Jenomže tady PPF naráží se svým poměrně odvážným výkladem územního plánu, který definuje oblast jako stabilizované území, kde je přípustná pouze zástavba doplňující stávající strukturu.

Ještě větší hradbu představuje územní plán v pražském Trojmezí, kde PPF vlastní zhruba 45 nestavebních hektarů. Na změně divoké lokality, kterou využívají obyvatelé tří velkých sídlišť jako únik z betonové šedi, si developeři díky síle místních sdružení vylámali zuby už před volbami v roce 2010. Minulý rok poškádlila PPF aktivisty líbivou prezentací veřejného parku s „rozumnou zástavbou formou rodinného bydlení“.

Město Praha se bude muset rozhodnout, zda bude územní dál sloužit jako zelená rezerva. I pokud přistoupí na nějakou formu betonové kultivace, investor bude muset zdolat tuhý odpor profesionalizovaných občanských iniciativ.

Další velký rezidenční projekt PPF připravuje u hostivických rybníků v obci Břve na okraji Prahy. Pro změnu parcel, na kterých by vyrostla nová čtvrť s vilami a bytovými domy, ovšem potřebuje taktéž změnu územního plánu. Skupina se rozhodla naklonit si místní slibem několika desítek milionů, které vloží do rozvoje obce.

Naléhavá otázka – urbanizovat krajinu, či nikoli – aktuálně rozděluje Hostivici na dva tábory.

Pozemky v Trojmezí i v Hostivici získal Kellner v rámci vyrovnání s bývalým pozemkových magnátem Milošem Červenkou po krachu společného podniku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít