pozvánky/společnost

23. července 2012, 00:00 - LENKA MICHÁLKOVÁ
23. července 2012, 00:00

DO NEDĚLE 29. ČERVENCE

Jídlo zblízka v Brně

Ještě týden si hosté třinácti brněnských podniků mohou užívat tříchodová menu připravená výhradně z místních ingrediencí od nejlepších regionálních producentů. V nabídce restaurací jsou k mání čerství pstruzi z Moravského krasu, šťavnaté králičí, jehněčí, vepřové i hovězí maso z ekofarem na Valašsku a Vysočině a nechybí ani využití čerstvých bylinek a zeleniny. V restauraci U Kastelána je možné v úterý 24. 7. vychutnat pálenky z méně známých druhů ovoce. V sobotu a v neděli se na Hradu Veveří budou návštěvníci učit péct kynuté koláče v peci vytápěné dřevem.

ÚTERÝ 24. ČERVENCE

Výtvarná performance 231 teček

Doprovodný program Ceny Jindřicha Chalupeckého s názvem 5 ? nalistů, 5 měsíců, 5 míst začne v úterý v 19 hodin na prostranství před vchodem do Veletržního paláce v Praze.

Autorské duo letošních ? nalistů ceny Jiří Franta a David Böhm představí svou uměleckou performanci 231 teček. Přesný obsah akce ale nechtějí dopředu zveřejňovat. Další doprovodný program ceny se letos odehraje ve čtyřech českých městech a v Bratislavě. Pět akcí ve veřejném prostoru nově spojuje originální architektonický modul, který pětkrát změní podobu a zároveň poslouží jako interaktivní infostánek Ceny Jindřicha Chalupeckého. V srpnu se v Bratislavě představí Jiří Thýn, v září v Ostravě Vladimír Houdek, v říjnu v Hradci Králové Adéla Babanová a listopad bude patřit Richardu Loskotovi v Brně.

OD 26. DO 29. ČERVENCE

Hudební festival Benátská noc

Dvacátý ročník festivalu začíná ve čtvrtek slovenským večerem s lákavou sestavou hostů Horkýže slíže, Kristina, No Name, Peter Nagy, Popcorn drama, The Paranoid a Tublatanka. V pátek jsou na programu Bryan Adams, Jarek Nohavica a režisér Emir Kusturica s kapelou The No Smoking Orchestra.

V sobotu je na pódiu vystřídá skupina Kabát a v neděli Daniel Landa. Mezi interprety letos budou i Anna K., Aleš Brichta, Arakain, Blue E? ect, Chinaski, Jiří Schmitzer, Kamil Střihavka, Mandrage, Marsyas, Mig 21, Mňága a Žďorp, Oceán, Petr Kolář, Support Lesbiens, Tomáš Klus, Vilém Čok, Vitacit nebo Vypsaná ? xa. Na festivalu zahrají německá metalová skupina Gamma Ray a ? nská rocková kapela Sunrise Avenue. Scéna se letos stěhuje do přírodního areálu ve Vesci u Liberce.

NEDĚLE 29. ČERVENCE

Vernisáž sochařského sympozia v Hořicích

Pět sochařů letos přijelo do Hořic na Jičínsku na sympozium, které svou tradicí patří k nejstarším na světě. V lomu U svatého Josefa od začátku července tvoří pískovcové plastiky.

Lom je veřejnosti volně přístupný, lidé mohou umělce sledovat přímo při práci. O účast na sympoziu, jehož počátky sahají do roku 1966, je ve světě velký zájem. Letos porota vybírala asi ze 130 zájemců a svá díla v Hořicích zanechají Bulhar Krasamir Mitov, Ind Bhúpat Rám, Velšan Peter Yarwood a Češi Zuzana Kačerová a Štěpán Málek. Vernisáž vytvořených plastik spojená s koncertem a ohňostrojem se bude konat v neděli na labském nábřeží v Hradci Králové. Na hradeckém nábřeží sochy z každého sympozia zůstávají jeden rok a pak se vracejí do Hořic, kde jsou natrvalo usazeny v přírodním sochařském parku u cesty k lomu. V tomto parku a v přírodní galerii na vrchu Gothard je již ze všech dosavadních 26 sympozií ojedinělá kolekce více než 120 plastik.

DO 30. ZÁŘÍ

Výstava humoru Přípitek z Plzně

Pivovarské muzeum v Plzni vystavuje díla Jiřího Wintera Neprakty s pivní a hospodskou tematikou. Prostory historické valečky ovládne výběr z tvorby českého humoristy, karikaturisty, ilustrátora a kreslíře Jiřího Wintera Neprakty (1924–2011). Kresby s tematikou hospod, pohostinství a piva pocházejí převážně z období 1963 až 1983. Výstavu doplňují předměty z Nepraktova osobního života. Součástí interaktivní výstavy bude i dotyková obrazovka, jejímž prostřednictvím si návštěvníci budou moci připomenout i další vtipy klasika českého humoru. Celoživotní dílo humoristy obsahuje více než 35 tisíc kreslených vtipů a ilustrací.

O autorovi| LENKA MICHÁLKOVÁ, michalkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít