Pozor, zkouška! - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pozor, zkouška!

, Tomáš Pohanka,
Pozor, zkouška!
Zdroj: Euro.cz

UMTS

PRAHA (tpk) – Tak už se mobilní služby třetí generace dostaly až do Prahy. Eurotel společně se švédským výrobcem telekomunikačních sítí Ericssonem spustil začátkem února testovací síť UMTS v centru hlavního města. Přestože tato síť není veřejná, umožňuje odzkoušení všech klíčových služeb, které jsou díky UMTS dostupné. Podporuje například videohovory, hraní multiplayerových multimediálních her či přístup k internetu rychlostí až 360 kilobitů za vteřinu, několikrát rychleji, než jsou schopny poskytnout současné služby ISDN nabízené operátory pevných linek.
Důvody spuštění testovací sítě jsou zřejmé. Mobilní operátor, který je vlastníkem licence na provozování služeb třetí generace, totiž musí nejpozději do necelých dvou let UMTS v Praze nabídnout zákazníkům. „Komerční provoz zahájíme nejpozději na počátku ledna 2005,“ potvrdil generální ředitel Eurotelu Terrence Valeski a dodal, „už teď můžeme intenzivně testovat pokrytí, šíření signálu, předání hovoru, spolupráci s GSM aplikacemi, přístup k internetu, videohovory a další služby.“
Testovací síť, fungující v centru Prahy, je celá postavena na technologii společnosti Ericsson. Skládá se z miniaturní verze páteřní sítě UMTS, jež je umístěna v testovací laboratoři Eurotelu v Praze 5, a ze čtyř vysílačů pro příjem signálu. Tři z nich jsou umístěny přímo v centru Prahy. K provozu na síti využívá mobilní operátor testovací frekvence přidělené Českým telekomunikačním úřadem. V současné době jsou zkoušeny první telefony, které umožňují využívat většinu služeb třetí generace.
Na konci minulého roku měl Eurotel kolem 3,9 milionu zákazníků. Nadále si tak drží pozici české mobilní jedničky. V České republice vlastní dvě sítě mobilních telefonů – GSM (900/1800 MHz) a T!P (450 MHz).