Pozor na transferové ceny

22. května 2017, 00:00 -
22. května 2017, 00:00

České finanční úřady vloni kvůli nesprávným převodním cenám doměřily na dani z příjmů 800 milionů korun

Společnosti s rakouskými kořeny působí v mnoha sektorech české ekonomiky. Jedním z nich je oblast účetnictví a daňového poradenství, kde k významným hráčům patří skupina IB Grant Thornton, která je součástí rakouské poradenské firmy IBD Steuerberatung. Aktuálním tématem v oblasti daní jsou transferové nebo též převodní ceny, týdeník Euro na toto téma hovořil s jednatelkou společnosti IB Grant Thornton Consulting Gabrielou Hoppe.

* Co to jsou vlastně transferové ceny?

Transferové ceny jsou ceny uplatňované mezi spojenými osobami v běžných obchodních transakcích, jako je nákup a prodej zboží, poskytování všech možných služeb, a v řadě dalších situací. U transakcí uskutečněných spřízněnými osobami musí být respektován takzvaný princip tržního odstupu, což znamená, že spojené osoby by měly používat stejné ceny, jaké by byly sjednány v případě transakcí mezi nezávislými osobami. Spojenou osobou se rozumí přímé i nepřímé kapitálové spojení ve výši alespoň 25 procent, ale i personální propojení. Je třeba si uvědomit, že zatímco nezávislý subjekt sleduje vlastní cíle a zájmy, a tedy maximalizuje zisk pro sebe, spojené osoby sledují obvykle společný cíl a snaží se o co nejvyšší zisk pro skupinu, což však může vést k nesprávnému rozdělení zisku a přesouvání části zisku do země s výhodnějším daňovým zatížením.

* Pro jaké společnosti má smysl stanovovat transferové ceny?

Transferové ceny jsou v současné době aktuálním tématem zejména pro nadnárodní společnosti, protože mnoho z těchto firem mělo tendenci si uměle snižovat zisk při daňových optimalizacích a skutečný zisk byl pak převáděn v rámci nadnárodní sítě do zemí s nižší mírou zdanění. Jejich správné nastavení je tedy důležité proto, aby společnosti jako poplatníci daně z příjmů právnických osob byly schopné prokázat, že jejich transakce se společnostmi ve skupině probíhají za obvyklých tržních podmínek a že i jejich vypočtená daň tomu odpovídá. Jde tedy vlastně i o řízení daňového rizika, protože případné doměření daně při daňových kontrolách je spojeno i s poměrně vysokými sankcemi.

* Nakolik kontrolují správné určování transferových cen národní finanční úřady? Jaká je situace v Česku a v Rakousku?

Finanční úřady zaměřují své kontroly v poslední době právě na oblast transferových cen. I když v Česku není povinně předkládána transfer pricingová dokumentace (na rozdíl např. od Polska a Slovenska), mají finanční úřady od roku 2014, kdy je v Česku povinnou přílohou daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob příloha o transakcích se spojenými osobami, základní informace o toku těchto transakcí. Na základě nich si pak mohou vytipovat konkrétní společnosti na daňovou kontrolu. Příkladem jsou firmy, které pro svou mateřskou společnost pouze vyrábějí či montují výrobky, jsou na ní plně závislé a dosahují ztráty. Ty mohou být v hledáčku finančních úřadů. Zvýšený počet kontrol dokládají i čísla. Dle údajů ministerstva financí provedla Finanční správa v roce 2015 osm set kontrol a dodatečně vyměřila daň z příjmů ve výši 450 milionů korun. Vloni to bylo dokonce 800 milionů korun. I v Rakousku jsou transferové ceny předmětem zvýšeného zájmu finanční správy. Navíc zde od loňska platí nová legislativa, která zavedla povinné vypracování příslušné dokumentace pro skupiny splňující určitý limit obratu.

* Kdo je právně zodpovědný ve firmách za správné určování transferových cen? Existují v této oblasti nějaké postihy?

Jsou to jednatelé českých poboček firem se zahraničním vlastníkem, na které dopadá majetková a trestní odpovědnost. Je třeba si uvědomit, že i podpisem daňového přiznání de facto potvrzují správnost použitých transferových cen.

* Problematiku transferových cen jste prezentovali i na konferenci na VŠE Praha letos v lednu. Jaký byl zájem o problematiku?

Zájem ze strany firem i studentů byl značný a ohlasy byly kladné. Většina účastníků ocenila náplň konference, kdy jsme se snažili o propojení teorie s praktickými zkušenostmi, a to ze strany kontrolorů Finanční správy, soudce Nejvyššího správního soudu a také z pohledu nás jako poradců. Celou konferenci pak uzavřely příspěvky kolegů ze sousedních států, a doplnily tak obrázek o transfer pricingu v celém regionu.

Zapojení do sítě

Společnost IB Grant Thornton Consulting je nejen členem rakouské skupiny IBD Steuerberatung s pobočkami v osmi zemích střední a východní Evropy, ale patří i do celosvětové sítě nezávislých auditorských a poradenských firem Grant Thornton. Grant Thornton v České republice působí od roku 1991 a zahrnuje čtyři společnosti: IB Grant Thornton Consulting, IB Grant Thornton Audit, Grant Thornton Advisory a Grant Thornton Valuations. Skupina má v Česku kanceláře v Praze a v Brně a zaměstnává více než sto odborníků.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Auta
Retro: Lotus Omega ve své době zastínil BMW M, Mercedesy…
BMW poprvé ukazuje novou generaci řady 3. Zatím ale jako maskovaný prototyp
Seat Ibiza 1.0 TGI na brzdě: Jak se liší parametry při spalování CNG a benzinu?
Za stočený tachometr pokuta až půl milionu? Ministerstvo chce vytloukat klín klínem
Jaká jsou nejoblíbenější auta v zemích Evropy? O Octavii se zákazníci perou nejen u nás
Technologie
Specifikace GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti prozrazeny. Nvidia asi vydá obě najednou
Prodeje GPU pro těžbu klesly o 94 %, přesto měla Nvidia v Q2 tržby 3,12 miliardy $
Rusko chce recyklovatelné rakety, jako má Elon Musk
Cnews FM #205: Právo, morálka a hranice cenzury nejen v IT [podcast]
Pět tipů, co si z Číny levně koupit na dovolenou (a včetně slevových kódů)
Hry pro příležitostné hráče