Pozitivní víkend - Euro.cz

Přihlášení

Pozitivní víkend

, Martin Mašek,
Pozitivní víkend
Zdroj: Euro.cz

Fotbalisté nezvládli utkání, ani utajovanou oslavu narozenin

Nejlepší čeští fotbalisté dokázali za jediný víkend zlikvidovat dva mýty. První, že neúspěch na mistrovství světa byl jen důsledkem náhodné souhry nepříznivých okolností, druhý o vysoké profesionalitě a zároveň také přímo výjimečné vzornosti reprezentantů působících po celé Evropě.
Současný fotbal má logiku a utkání s Německem jen logicky potvrdilo, že nynější reprezentace již kvalitou nemá na nejpřednější evropské jedenáctky. S výjimkou Čecha, Jankulovského, Rosického a vzhůru mířícího Poláka jsou ostatní členové základního reprezentačního kádru (bez ohledu na věk) na výkonnostním sestupu. U jedněch o tom přesvědčivě vypovídá odchod z předních evropských klubů, u druhých to, že se do těchto klubů vůbec nedostali. Odejde-li například Baroš z Liverpoolu do průměrného anglického mužstva, není to nepřejícnost trenéra, ale důkaz toho, že nepodává špičkové výkony, díky nimž byl do kádru vítěze Ligy mistrů angažován. Jeho talent byl oceněn tím, že dostal znovu příležitost v Lyonu, který též patří ke špičce, ale pokud se výkony neprosadí do jeho základní sestavy, nebude tím Barošem z Eura 2004. Němci měli v reprezentační jedenáctce čtyři hráče z týmů, které se prosadily mezi nejlepší osmičku letošní Ligy mistrů (Češi polovinu). A další tři hráči se svými kluby dosud pokračují v Poháru UEFA (z českých borců nikdo). Je tedy pochopitelné, že například stoperská dvojice složená z hráčů ruské ligy a předposledního mužstva ligy francouzské na takovou konkurenci nestačí. Čímž ovšem nechci říci, že máme k dispozici dvojici lepší.
Zveřejnění průběhu oslav narozenin Tomáše Ujfalušiho v noci po utkání v bulvárním deníku zbouralo druhý mýtus. Hráči, kteří se bujarého sezení zúčastnili, hrubě porušili povinnosti profesionála. A to je vše. Z lidského hlediska je jejich konání zcela pochopitelné a normální. I když to podle některých oslavných článků o českých fotbalových idolech tak nevypadá, jde o normální mladé lidi se všemi potřebami, touhami i slabostmi. To, že si někdo na trávníku před utkáním brouká Kde domov můj, vůbec neznamená, že o několik hodin později nemůže využít v hotelu služeb pracovnice zábavního průmyslu. A nevyčítal bych mu ani to, že se drží osvědčeného návodu „o zatloukání“. Ostatně pokutu zaplatil a jinak do jeho aktivit nikomu nic není, pokud nejsou protizákonné. A to nebyly.
Padnou-li falešné mýty, je to vždy dobře. Z tohoto hlediska byl fotbalový víkend prospěšný.