Povoláním aktivista

03. února 2014, 00:00 - (urm)
03. února 2014, 00:00

Žít Brno už mu dávno nestačí, teď se snaží rekonstruovat celý stát O životní dráze devětadvacetiletého Matěje Hollana bylo s trochou nadsázky rozhodnuto ještě před příchodem na svět. Pokud se narodíte v rodině vědce a bojovníka proti globálnímu oteplování Jana Hollana a ekologické aktivistky Yvonny Gaillyové, těžko z vás může vyrůst něco jiného než aktivista. „Klíč je v tom, aby si člověk vyčlenil čas na zaměstnání a rodinu, ale i na zájmy, které jsou nějak tvůrčí. A jestli je to hraní divadla nebo něco jiného, to je vedlejší,“ popisuje Hollan cestu, jak se stát „profesionálním občanem“.

Mohutný zarostlý mladík, který snad nevychází ven bez pruhovaného námořnického trika, dokonale klame tělem. Za zanedbaným zevnějškem se skrývá možná nejlepší český expert na PR. Hollana neuvidíte na ulici rozdávat neuměle vytvořené aktivistické letáky. „Naše forma je taková, aby s námi mohli spolupracovat politici, advokáti, podnikatelé a podobně. Chtěli jsme také, aby se aktivismus stal,cool věcí‘, aby to mělo sexy balení,“ popisuje vlastní přístup k ovlivňování věcí veřejných.

Vědomí, že anarchistické ideály k prosazení cílů nevedou, zajistilo Hollanovi první výrazný úspěch. Projekt Žít Brno, který na internetu s humorem shazuje dění v druhém největším městě země, skutečně vedl ke změně lokálních poměrů. Stačilo si jen uvědomit, že Češi nedokážou téměř nic brát vážně, ostatně už Hitler nás označil za smějící se bestie. „Lidi z novin nám od začátku hrozně fandili, bavilo je to. Mnoho novinářů chtělo mít možnost psát tak volně jako na Žít Brno,“ vysvětloval Hollan tradiční náklonnost novinářů k jeho osobě.

Se změnou brněnských poměrů se profesionální aktivista nesmířil. Že z vašeho okolí mizejí v poslední době herny, je z velké části jeho úspěchem. Nebýt projektu Mapy hazardu, žádná regulace by tento byznys nejspíš nepostihla. „Místo toho, abychom tvrdili, že je něco v rozporu s veřejným zájem, začali jsme to prostě ukazovat vizualizacemi a mapami. Když to média a veřejnost vidí reálně před sebou, tak to najednou berou úplně jinak,“ říká brněnský rodák.

Na pomyslný vrchol občanského aktivismu má Hollana, který si podle svých slov vydělá zhruba 17 tisíc korun měsíčně, dostat projekt Rekonstrukce státu. K přijetí devíti jednoduchých zákonů, které mají zatočit s korupcí, se přihlásila i nová vláda Bohumila Sobotky. „Využíváme toho, že naše výstupy dobře vypadají, jsou dělány mainstreamově, nejsou to amatérské,fanziny‘ nebo anarchistické letáky,“ vysvětluje úspěch projektu, jemuž v současnosti nedokáže veřejně odporovat žádný politik, ani opoziční.

Nalezení společné řeči s politiky může vysvětlovat Hollanovo epizodní koketování s politikou. Loni na podzim se přidal ke vznikající straně LES exministra životního prostředí Martina Bursíka, ale rychle zase vycouval. Jako by mu došlo, že politické ambice přivodily pád mnoha aktivistů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít