Povodně spláchly ředitele - Euro.cz

Přihlášení

Povodně spláchly ředitele

, ČTK,
Povodně spláchly ředitele
Zdroj: Euro.cz

Ivo Janoušek

PRAHA (ČTK) – Ředitel Národního technického muzea (NTM) Ivo Janoušek skončí 31. ledna po dvanácti letech vedení této instituce ve své funkci. O odvolání k tomuto datu požádal ministra kultury. K odchodu ho údajně přiměl i dopis některých zaměstnanců muzea, kteří s ním nejsou spokojeni. Janouškovi již dříve někteří odborníci vytýkali, že neochránil cenné dokumenty, jež byly při povodni zatopeny na Invalidovně.
Tiskový odbor muzea nechtěl důvod Janouškova odchodu vysvětlit. „Je tady určité embargo na informace,“ řekla ČTK Jitka Zamrzlová. „V zájmu konsolidace činnosti v NTM a vědom si osobní zodpovědnosti a etických norem ředitel oznamuje, že se rozhodl odejít z muzea,“ sdělil tiskové agentuře jeden z památkářů, kteří Janouška vinili ze zatopení archivu architektury v Karlíně.
Již koncem srpna architekti a památkáři tvrdili, že archiv na Invalidovně nemusel být zatopen, protože měl být přestěhován na bezpečné místo. Na Invalidovně voda poničila stovky tisíc dokumentů Historického ústavu armády a NTM, mezi nimi například archiv obsahující pozůstalosti významných českých architektů 19. a 20. století. V hlavní budově technického muzea na Letné jsou prostory, kam prý dávno mohl být přestěhován.
Janoušek je do konce roku na dovolené. Jeho náměstek Miloš Josefovič vidí důvod odchodu jako kombinaci několika okolností. Janouškovi bude brzy 65 let a o odchodu prý mluvil již několik let. Důvodem může být i velká pracovní vytíženost po povodních i rozpory v pohledu na postup při likvidaci povodňových škod. K rezignaci mohly vést i „personální záležitosti, které vyústily v pokus části zaměstnanců dát najevo svou nespokojenost“.
„Pan ředitel zůstává do 31. ledna ve funkci a potom bude pověřen řízením někdo z vedení,“ řekl ČTK Pavel Jirásek z ministerstva kultury. Nový ředitel vzejde z výběrového řízení, jež ministerstvo vypíše do konce roku.