Potřebujeme investory

25. listopadu 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
25. listopadu 2013, 00:00

Ministerstvo práce rozpočtově podpoří ostravský úřad práce, lidé se budou do práce připravovat cíleně, tvrdí hejtman Moravskoslezského kraje

Nejčastěji je o Moravskoslezském kraji slyšet, když se řeší vysoká nezaměstnanost, problémy životního prostředí nebo kvalita života. V nedávném průzkumu Místo pro život skončil v Česku jako poslední. Chvíli před publikováním výsledků na začátku listopadu se zástupci kraje ovšem zúčastnili veletrhu investičních příležitostí a komerčních nemovitostí Expo Real v Mnichově. Investoři by s řešením problémů kraje mohli pomoci.

„Podařilo se nám navázat kontakty s případnými zájemci a připravit půdu pro jednání o konkrétních investičních záměrech,“ komentuje hejtman Miroslav Novák účast na veletrhu, kde se kraj prezentoval mezi 1700 vystavovateli ve společném stánku s městy Havířov, Karviná a společností RPG RE Land.

* Jak účast na veletrhu hodnotíte a jak si stojí nabídka vašeho regionu ve srovnání s konkurencí z 33 zemí světa?

Veletrh potvrdil, že v oblasti developerských projektů pokračuje určitá krize, ale objevují se známky oživení. Součástí naší delegace byli i zástupci automobilky Hyundai, která představuje dosud největší zahraniční investici v Česku. Prezentovali jsme, že Moravskoslezský kraj je připraven pojmout podobně velké investice, že máme dostatečnou infrastrukturu, že umíme připravit na klíč volnou plochu pro podobného investora. Je těžké srovnávat možnosti České republiky a Moravskoslezského kraje s nabídkami nejsilnějších ekonomik světa. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že jsme na veletrhu „nezapadli“ a ukázali, že jsme zajímavou destinací. Zájem byl o administrativní budovy a kancelářské prostory, brownfieldy, pozemky v průmyslových zónách, developerské projekty - rezidenční oblasti a nákupní centra. Připravili jsme půdu pro jednání o konkrétních investičních záměrech, především se zástupci investorů a nadnárodních developerských společností z Německa, Francie, Švédska a Nizozemska.

* Průmyslové zóny v Česku se hodí spíše pro menší investory. Mohla by hráče podobné velikosti, jako je Hyundai, přilákat stohektarová zóna Nad Barborou?

Nyní jsme ve stadiu přípravy dokumentace územního rozhodnutí. Potřebujeme přivést do kraje dalšího velkého investora zaměstnavatele, který by zaručil nová pracovní místa, a Barbora by jich měla přinést přes tisícovku. Lokalita je vlastně někdejší zázemí pro OKD, a tedy brownfield, nestavělo by se jako v Nošovicích na zelných polích, je to místo s potenciálem dále se rozvíjet. Předpokládáme, že v roce 2015 nebo 2016 by mohla být zóna připravena.

* V nedávném projektu Místo pro život skončil váš kraj jako poslední. To by mohlo odrazovat i investory. Co děláte, aby se kvalita života v regionu zlepšila?

Moravskoslezský kraj je průmyslovou základnou a tahounem HDP České republiky, což vede k horším číslům třeba v oblasti životního prostředí. Tady se nikdy nevyrovná jiným krajům. Víme, kde jsou naše silné a slabé stránky. Možnosti, jak trávit volný čas, a vzdělanost, tím kraj vyniká. Nejslabší stránkou je otázka nezaměstnanosti, s níž souvisí i bezpečnost. Sociálně vyloučené lokality vznikají právě tam, kde je nezaměstnanost vyšší. Nejhůře jsme dopadli v oblasti kultury. Ale čísla použitá v průzkumu jsou zavádějící, přepočítávání na počet obyvatel zkresluje. Akcí máme násobně více než jinde. Třeba Dny NATO nebo festival Colours of Ostrava mají obří návštěvnost. Pouze mechanické přepočítávání o stavu a kvalitě kultury vůbec nic neříká.

* Moravskoslezský kraj bojuje s nezaměstnaností, slyšet o ní je i v souvislosti s plánovaným uzavřením Dolu Paskov. Máte představu, jak situaci řešit?

Například prostřednictvím aktivní politické diplomacie, jednáním s firmami a společnostmi, které chtějí podnikatelsky vstoupit do střední Evropy. Je to svým způsobem boj, boj mezi sousedními zeměmi i regiony. Nedávno jsem mluvil s novým korejským velvyslancem, který potvrdil, že Moravskoslezský kraj má v jeho zemi dobré jméno díky společnosti Hyundai, a pan velvyslanec bude náš kraj doporučovat v rámci možností a svých pravomocí dalším potenciálním investorům. Lákáme však zájemce i do menších průmyslových areálů se stovkami pracovních míst. Máme kvalifikovanou pracovní sílu, technicky vzdělané lidi, a to je velké plus. Našli jsme shodu i v jednáních s ministerstvem práce a sociálních věcí, které rozpočtově posílí ostravský úřad práce. Chceme, aby lidé byli schopni rekvalifikovat se cíleně, už pro konkrétního investora. Během dvou tří let se stalo, že aktivní politika zaměstnanosti zmizela, lidé jen sedí doma a pasivně čekají. Pokud bude projekt úspěšný, bude to velký obrat k lepšímu.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Vypočítejte si vaši čistou mzdu v roce 2018: liší se od té z roku 2017?
Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
Máte už novou dálniční známku?
Auta
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf…
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Technologie
Češi milují Škodovky víc než kdy dřív. Letos jich objednali už přes 100 000
IBM vydalo servery s prvními procesory Power9. Mají 16, 20 a 22 jader a takty do 3 GHz
AMD má možná „superAPU“ s HBM2 a 1792 shadery. Kolem je ale hodně otazníků
Cnews FM #173: O mobilech ve školách, Amazonu a digitalizaci [podcast]
Seznámení s routerem Asus RT-AC86U (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče