Potichu bez rukaviček - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Potichu bez rukaviček

, Karel Zaoral,
Potichu bez rukaviček
Zdroj: Euro.cz

Vynikající notebook s nízkou hmotností a výdrží snese i hrubší zacházení

Časy se mění a mobilně vybavení lidé už nechtějí v brašně tahat stroj s výpočetním výkonem ministerstva financí, vážící pět kilogramů. Stále více zákazníků již seznalo, že současná průměrná výkonnostní úroveň jim dostačuje, a raději sáhnou po počítači malém, lehkém, vybaveném slušnou baterií a s delší výdrží. Pod heslem lehkost, kompaktnost a výdrž tyto parametry splňuje například model Portégé M300 od Toshiby.
Notebook je laděn převážně do stříbrné barvy, kombinované s klasickou černou. Celkem prostý a účelný design v sobě nemá nic agresivního nebo rušivého, zároveň ale nepřichází s ničím novým. Zaujme snad jen barevným řešením klávesnice. Je černá a designér ji do stříbrného šasi počítače vložil celkem líbivým způsobem. Pokud lze vzhledu něco vytknout, tak různá loga výrobce čipu, operačního systému a pochlubení o splnění jakési normy v podobě nálepek, které mně osobně vadí a připadají mi laciné. Bohužel tento nešvar přejali snad všichni výrobci na světě. Naštěstí existuje řešení v podobě navlhčeného hadříku a pečlivé chirurgické práce s žiletkou…
Zaměříme-li se na displej coby jeden z důležitých prvků pracovního komfortu, Portégé neurazí, ale ani příliš nenadchne. Mírně nerovnoměrné podsvětlení je bohužel stále poměrně běžné a poněkud menší pozorovací úhly lze vylepšit jednoduchým nasměrováním displeje do ideálního zobrazení. Úhlopříčka dvanáct palců je daní rozměrům a přenosnosti, pro cílovou skupinu uživatelů ale celkem dostačuje. Zobrazovací čip Intel Extreme Graphics 2 sice navzdory svému názvu příliš extrémní z hlediska výkonu není, jeho síla však spočívá především v nízké spotřebě a vcelku věrném podání barev v dvourozměrné grafice. Na zběsilou střelbu mimozemšťanů v poslední 3D akční pecce ale zapomeňte.
Malé rozměry počítače si vybraly daň i na prostorovém uspořádání klávesnice. Nižší klávesy po chvilce zvyku nabídnou téměř stejný komfort jako ty standardní, ovšem na menší rozteč tlačítek se zvyká poněkud hůře. Objektivní výtku zaslouží pouze šedivé popisy funkčních kláves, které jsou zejména ve špatném světle nečitelné. Jako polohovací zařízení slouží tradiční touchpad se dvěma tlačítky.
Přes kompaktní rozměry má M300 poměrně bohatou nabídku komunikačních rozhraní, od klasických portů pro síťové připojení přes tři USB porty verze dva až po FireWire rozhraní, určené zejména pro připojování videokamer. K dispozici je tradiční slot pro rozšiřovací karty a čtečky SD/MMC a CF paměťových karet. Čelní panel je vybaven konektory pro sluchátka a mikrofon, doplněnými otočným regulátorem hlasitosti a vypínačem rozhraní Wi-Fi. Poslední dvě zmiňované vychytávky jsou skvělé, tak jednoduchou a účelnou funkčností by se mohli klidně nechat inspirovat i ostatní výrobci.
Toshiba uvádí, že Portégé M300 je jediným notebookem odolným proti nárazu, otřesům a vniknutí tekutiny. Notebook je skutečně odolný, nicméně vzhledem k ceně a zacílení přístroje jsem si netroufnul hodit jej do bláta a následně vykoupat v potoce jako u testu superodolného GoBooku III z provenience Itronixu, který jsem měl k dispozici před časem. Nicméně nemuset se obávat trošku hruběji zacházet s počítačem je určitě pozitivní. Nechtěné popravě při pádu na zem by mělo zabránit tělo přístroje ze slitiny hořčíku, navíc má M300 i speciální systém chránící především pevný disk před otřesy a poškozením s následnou ztrátou dat.
Portégé skutečně exceluje zejména v tichém provozu. Při běžné práci není prakticky nic slyšet, notebook se ani nepřehřívá, takže odpadají připečené nohy po delší práci s počítačem na klíně. Toshiba opravdu dobře vyřešila správu energetických nároků, čemuž odpovídá i výdrž baterie. Výrobce udává šest hodin možného provozu, mně se podařilo dosáhnout šesti a půl při psaní v textovém editoru a uklízení e-mailové schránky. Možná šlo jen o výjimečný kousek nebo velmi dobře zformátovanou baterii, každopádně výdrž blížící se osmi hodinám běžné pracovní doby je výkon vskutku vynikající.
Toshiba se u modelu Portégé M300 zaměřila především na mobilitu, odolnost, tichý provoz a velkou výdrž. Výkonnostními parametry dostačuje na veškerou běžnou práci s dokumenty, internetem nebo poštou. Nejlépe tedy poslouží těm, kdo žijí na pochodu a potřebují svá data neustále s sebou. Počítač navíc zvládá i multimédia od přehrávání filmů po poslech hudby. Jediné, s čím příliš nepočítejte, jsou novější hry.

Klady
+ nízká hmotnost
+ tichý provoz
+ dobrý odvod tepla
+ mechanická odolnost
+ velká výdrž

Zápory
– netradiční rozložení klávesnice
– menší klávesy

Toshiba Portégé M300
Rozměry: 286 x 233 x 29-33 mm
Hmotnost: 1,59 kg
Procesor: Pentium M ULV 753
Operační paměť: 512 MB
Displej: LCD TFT 12,1“
Rozlišení: 1024 x 768
Grafická karta: Intel i852GM 64MB
Pevný disk: 40 GB
Optická mechanika: DVD-CD RW
Zvuková karta: AC´97
Reproduktory: stereo
Rozhraní: 2x audio I/O, IEEE 1394 FireWire, Bluetooth, IrDA, modem, PCMCIA, 3 x USB 2.0, Compact Flash, MultiMedia Card, Secure Digital
Cena (bez DPH): 53 490 Kč