Potenciál by byl - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Potenciál by byl

, Tomáš Pohanka,
Potenciál by byl
Zdroj: Euro.cz

Moderní technologie

PRAHA (tpk) – I v současné nejisté ekonomické situaci je v oblasti telekomunikací, médií a technologií potenciál pro silný růst. Jeho dosažení se však neobejde bez výrazných změn. Takové jsou výsledky nejnovější studie konzultantské společnosti Cap Gemini Ernst & Young a poradenské firmy Ernst & Young, které vyhodnotily názory 86 nejvyšších představitelů významných společností z oboru z celého světa. Za Česko se průzkumu zúčastnili například Terrence Valeski, generální ředitel Eurotelu Praha, či Roland Mahler, generální ředitel českého T-Mobilu. Cílem studie bylo zjistit výhled na nejbližší vývoj telekomunikačního sektoru.
Klíčové faktory pro úspěch definovali dotazovaní manažeři jasně: schopnost obnovit důvěru investorů, zajistit finanční stabilitu, zvolit správný podnikatelský model a orientovat se na perspektivní zákaznický segment. Samozřejmostí je vysoká míra efektivity společností a schopnost redukovat náklady, a to podle některých o třicet až čtyřicet procent.
Ze studie vyplynulo, že v současnosti je velkým problémem vysoká míra zadluženosti firem v sektoru a následná ztráta důvěry v telekomunikační trh. Proto by měly společnosti usilovat o snížení zadluženosti a o postupnou změnu finanční politiky – u nových investic pečlivě sledovat jejich návratnost, zkvalitnit risk management, sledovat ziskovost produktů/zákazníků a otevřeně komunikovat s finanční komunitou a akcionáři.
Za největší hrozbu pro úspěšný rozvoj během příštích dvou let považuje 38 procent dotázaných manažerů změny v regulaci odvětví. Dalšími významnými riziky jsou z pohledu respondentů rostoucí konkurence (29 procent) a tržní nejistota (18 procent).

Tabulka:
Evropa lepší jen v mobilech
(porovnání vybavenosti populace moderními technologiemi)

Evropa
telefonní linky – 47 %
mobilní telefony – 56 %
osobní počítače – 21 %
připojení k internetu – 21 %

USA a Kanada
67 %
41 %
61 %
52 %

Ohodnoťte tento článek
Diskuze