zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOST



Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Studium MBA přináší unikátní znalosti i šanci na vyšší plat

Vzdělání je v dnešní době jedním ze stavebních kamenů úspěšného a plnohodnotného života.…

Pořiďte si levně produkty Apple

Značka Apple je pro výjimečné, iPhony mají styl, iMACy dokonalou grafiku, vše se…

Potenciál a aktuální příležitosti kapitálových trhů ve střední Evropě

28. května 2018, 00:00 - Petr Vybíral
28. května 2018, 00:00

Témata jako makroekonomický vývoj regionu, regulatorně-legislativní opatření a digitální inovace rezonovala panelovou diskusí PCMS IV.

Čtvrtý ročník setkání Prague Capital Market Summit (PCMS IV.), který se uskutečnil v prostorách karlínské Hauch Gallery, byl v mnoha ohledech přelomový. Přestože se ekonomice a kapitálovým trhům nejen v České republice, ale v celém regionu střední Evropy daří, existuje řada nejistot a faktorů, které mohou vést k destabilizaci nebo vykolejení ze současného tempa růstu a aktivity všech subjektů. Vedle toho však existuje, nebo lze předpokládat, že vznikne, celá řada příležitostí k využití kapitálových trhů pro nové technologie a nové produkty.

Hned první panelová diskuse v rámci PCMS IV. se v plné šíři dotkla všech ožehavých témat současnosti a velmi blízké budoucnosti. V rámci panelu své zkušenosti a názory prezentovali představitelé předních aktérů kapitálových trhů v ČR a v regionu - Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha; Jiří Švarc, managing director v investiční bance JP Morgan; Lukáš Kovanda, hlavní ekonom ve společnosti Cyrrus, a Péter Kadocsa, výkonný a investiční ředitel ve společnosti Aegon Hungary Asset Management.

Všichni diskutující velmi pozitivně zhodnotili současný makroekonomický vývoj v České republice a celém středoevropském regionu. Varovali však před přílišným optimismem do budoucna a upozornili na některé viditelné nebo skryté hrozby dalšímu vývoji, jakými jsou ozbrojené válečné konflikty zejména na Blízkém nebo Dálném východě, rizika obchodních válek mezi USA a Čínou či dalšími zeměmi, blížící se vystoupení Spojeného království z EU nebo hrozící přehřátí tuzemské nebo i ostatních regionálních ekonomik související s vysokou mírou zaměstnanosti. Na téma brexitu proběhla dlouhá debata mezi všemi aktéry tohoto panelu, přičemž jednoznačným závěrem bylo, že samotný brexit nebude bolestivý pouze pro Británii, ale i pro členské státy na kontinentu. Zcela určitě lze očekávat, že přes veškeré snahy Dublinu, Frankfurtu, Lucemburku či Paříže by Londýn měl nadále setrvat v pozici finančního centra Evropy, a to bez ohledu na konečnou podobu brexitu. To podle všech zúčastněných přinese další zbytečné náklady bankám a dalším poskytovatelům finančních služeb a služeb na kapitálovém trhu, které stejně v konečném důsledku ponesou buď subjekty, které se prostřednictvím kapitálového trhu financují (tedy emitenti), nebo koncoví investoři.

V souvislosti s postupně realizovaným akčním plánem pro vytvoření unie kapitálových trhů v rámci EU se debata stočila na účinnost přijímaných legislativních opatření na úrovni EU i členských států s ohledem na deklarované cíle této unie - tj. podpora možnosti financovat se prostřednictvím kapitálových trhů pro malé a střední podniky a stimulace investiční aktivity a účasti retailových investorů na kapitálových trzích. Od některých diskutujících zazněla poměrně jasná výtka, že si orgány EU sice na jedné straně vytyčily obdivuhodný záměr a cíl, ale na druhé straně v řadě oblastí tento záměr a cíl popírají, nebo dokonce potlačují, když zpřísňují veškerou regulaci poskytování finančních služeb nebo nabízení cenných papírů a jiných nástrojů veřejnosti. To nejlépe ilustrují poslední legislativní počiny EU pod názvy MiFID II a MiFIR nebo PRIIPS a jejich bezprostřední dopad nejen na poskytovatele finančních služeb, ale na veškeré subjekty kapitálových a finančních trhů v celé Evropě.

Posledním tématem, které mezi všemi přítomnými notně rezonovalo, byla oblast aktuálních technologických a digitálních inovací v oblasti finančních služeb a kapitálových trhů (fintech). Zde se střídalo nadšení některých účastníků z nových technologií a jejich využití a z nich pramenících příležitostí s částečnou skepsí těch, kteří akcentovali nutnost toho, aby nové technologie nesloužily primárně k obcházení přísné regulace finančních a kapitálových trhů. Proto je podle účastníků debaty důležité, aby pro všechny aktéry na trzích platila stejná regulatorní pravidla a ta byla vůči všem aplikována a vymáhána stejně. •

Všichni diskutující velmi pozitivně zhodnotili současný makroekonomický vývoj v České republice a celém středoevropském regionu.

O autorovi| Petr Vybíral, vedoucí pražské praxe pro oblast kapitálových trhů advokátní kanceláře Allen & Overy


Čtěte také

 Ilustrace k eseji Proč je i dnes dobré umět se bránit

Esej: Proč je i dnes dobré umět se bránit

Také v aktuálně desáté nejbezpečnější zemi na světě, kterou Česko je, se šikanuje, mlátí,…

před 1 hodinou

Praha  Nemocnice Na Bulovce, ilustrační foto

Praha chce se státem směnit majetek za miliardy. Jde například o budovy nemocnice Na Bulovce

Hlavní město má nemovitosti za několik miliard korun, který by chtělo směnit za pozemky a…

před 1 hodinou

 Zásobník plynu MND

Komentář: Šmejdi křičí, chyťte šmejda

Na ten telefonát lze jen těžko zapomenout. Podle hlasu volal mladý muž, místy se zajíkal…

před 1 hodinou

 Letiště Karlovy Vary

Přecpaná Ruzyně? Ztrátová regionální letiště cítí jednu z posledních šancí

Těch třiatřicet sytě červených zetorů na promrzlé a opuštěné ploše nejde přehlédnout.…

před 1 hodinou

 Národní bezpečnostní úřad

Nejdražší úřednice Lieblová se opět napojila na veřejné peníze

Poradkyně Zuzana Lieblová brala na obraně víc než náčelník generálního štábu. Nyní…

před 1 hodinou

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Zdravotní pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020
Fintech a proměna bankovního světa
Nemusíte si náhodou tento rok vyměnit řidičák?
Auta
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje…
Škoda už prodává Octavii liftback. Jak si stojí proti konkurenci i Golfu?
Ministr dopravy si maloval dálnice. Hezký obrázek, Vladimíre, ale teď zpátky k domácím úkolům
Hennessey potvrdil 1200 koní pro Corvette C8. Největším oříškem prý bude převodovka a ECU
BMW 320d bude standardně mild-hybrid. Stejný pohon dostanou i modely X3 a X4
Hry pro příležitostné hráče