Postupný návrat do špičky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Postupný návrat do špičky

, Milan Ballík,
Postupný návrat do špičky
Zdroj: Euro.cz

Flaio Primitivo IGT 2005 Salento

Puglia – nebo Apulie, je-li libo – je italským vinorodým krajem s prazvláštními dějinami. V regionu, který od nejsevernější oblasti San Sereno tvoří osu podpatku holínky na mapě země, je přibližně devadesát tisíc hektarů vinic. Kdysi patřil mezi ty nejslavnější, tamní vína tvořila významnou část italského exportu. Dnes je v porovnání s ostatními oblastmi poněkud v pozadí, hrozny slouží především pro alkoholovou destilaci. Vinařství v Puglii postihl zhruba před čtvrt stoletím exodus, když desítky tisíc pěstitelů révy ukončily svou činnost, vinice byly likvidovány a mizely po hektarech. Na zbylých plochách byla produkce hroznů podřízena kvantitě, která dávala vzniknout domácím vínům druhé garnitury a již řečené surovině pro lihovary.
Nicméně v Puglii existuje pětadvacet poloh se statutem DOC, na nichž se vinaři snaží vrátit oblasti její někdejší slávu. Staví na zvláštních místních odrůdách – locorotondo, negroamaro, uva di Troia a primitivo. Původnost některých těchto rév, které dnes zabydlují vinice v Puglii, je však přinejmenším diskutabilní. Oblíbená uva di Troia již názvem prozrazuje řecký původ a asi nejznámější sorta, primitivo, přišla údajně z Balkánu nejprve do Severní Ameriky, kde se stala fenoménem coby Zinfandel. A teprve ze zámoří se dostala do úrodných vinic regionu na jihu Itálie.
Ať tak či tak, Puglia má před sebou velkou vinařskou budoucnost, o čemž svědčí nejen kvalita některých vín z tamních sklepů, ale také rozsáhlé investice takových vinařských kapacit, jako je například markýz Antinori. Finanční injekce velkých vinařských domů a tisíciletá zkušenost místních vinařů ve spojení s atraktivními odrůdami dávají záruku dalšího růstu regionu a jeho návrat na italské vinařské výsluní.
Flaio Primitivo IGT 2005 Salento. Výrazná tmavá barva, která v protisvětle odhalí proskakující granátové jiskření. Hutný buket je sestaven z ovocitých vůní tmavých bobulí, pod nimiž však podtrhuje celý charakter zemitá, mírně ordinérní stopa známý „stateček“. Výrazněji však ovoce neatakuje, skutečně jen rozhojňuje složení buketu. V chuti se rurální valéry projevují výrazněji, jdou do vedení a ovlivňují její charakter. Teprve za lehkou stopou prsti se otevře svěží tón ovoce, ovšem vzápětí odstavený pikantní kyselinkou a svíravou hořkostí. Originální víno, které nemusí každého oslovit, ale proti učesaným, často konvenčně namazleným bratrancům z Kalifornie vykazuje jedinečný charakter s výrazným stigmatem oblasti.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze