Postup do extraligy

23. června 2014, 00:00 - Pavel Páral
23. června 2014, 00:00

Daniel Křetínský se definitivně přerodil z juniorního miliardáře na řádného člena extraligy českého byznysu

Českým podnikatelem letošního roku bude nejspíš Daniel Křetínský. Po dokončení převzetí největšího mediálního domu v Česku, nakladatelství Ringier, se nyní vypořádal i s PPF a stojí pevně v čele Energetického a průmyslového holdingu (EPH). A to pořád ještě nejsme ani ve třetím kvartále. Třeba se dočkáme i nějakých dalších překvapení.

Vítězem transakce je samozřejmě v prvním plánu Petr Kellner. Původní investici mu 39letý partner J&T zhodnotil zhruba pětkrát. A navíc mu ji řádně vyplatí v době, kdy se Kellnerovi peníze docela dost hodí, protože sám přebírá českou O2.

Křetínský převezme kompletní rizika za projekt, který rozhodně není jednoduchý.

Energetika v celé Evropě je zřejmě na počátku docela hluboké strukturální krize vyvolané především iracionální energetickou politikou Evropské unie a brutálními bruselskými regulacemi. Zisky klesají a obrat není na dohled. Mnoho evropských gigantů se potácí ve finančních potížích a hledá investora, který by se jich ujal.

Mimochodem, v dost podobné situaci je také mediální svět, do něhož se Křetínský také vrhnul tak trochu po hlavě; i zde ho čeká ještě hodně práce.

Ale kdo se bojí, nesmí dělat byznys. A finanční skupiny jsou zde právě od toho, aby podstupovaly rizika, která se zdají být konzervativním průmyslovým gigantům příliš veliká. Křetínský musí nyní celou svou skupinu rychle konsolidovat a přivést všechny její části k rozumné ziskovosti, aby mohl začít snižovat dosti vysoké zadlužení, nebo ho měl alespoň dlouhodobě bezpečně pod kontrolou. Někteří jeho kolegové, kteří mu asistují při transakcích, tvrdí, že přes vizáž školního šprta a maminčina mazánka se, pokud jde o peníze a investice, opravdu, ale opravobálka du moc nebojí a je hodně ostrý střelec. Ostatně i jeho fotbalová vášeň ho už nějakých pár stovek milionů stála a čekaní na to, až se začnou sypat penízky z Ligy mistrů, pořád trvá. Ono dát 30 miliard korun na stůl, to se v téhle době bez odvahy a sebevědomí neobejde.

Nicméně EPH je firma, která má hlavu a patu. Dosáhla pod jeho vedením velmi silného postavení na trhu nejen v Česku, ale i na Slovensku a v Německu. Generuje silnou cash flow a může se stát i jedním z konsolidátorů odvětví na trzích, kde je silná.

Klíčové nyní budou především obchodní vztahy na domácí půdě. Křetínský dlouho a úspěšně spolupracoval s ČEZ až do doby, než se Daniel Beneš dohodl s Pavlem Tykačem o cenách mosteckého uhlí a přenechal mu velmi cennou chvaletickou elektrárnu.

Tím byla zablokována možná další expanze EPH v Česku. A Křetínský to do jisté míry vnímal jako zradu. Na druhé straně spolupráce s ČEZ na slovenském nebo německém trhu by se nyní Křetínskému docela hodila a byla by nejspíše výhodná pro obě strany. A přetlačování s polostátní firmou by bylo to poslední, co by EPH prospělo.

Je však otázkou, jakou cestou se bude ubírat ČEZ po valné hromadě a jak v něm zesílí vliv Andreje Babiše. Zatím se nezdá, že by velcí kluci z J&T uměli s českým faktickým vládcem jednat tak, jako to umějí na Slovensku s Robertem Ficem. Ale i to se může změnit. Každopádně se Daniel Křetínský transakcí z minulého týdne definitivně přerodil z juniorního miliardáře na řádného člena extraligy českého byznysu. A to zaslouží ocenění.

O autorovi| paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít