Postrach pojišťoven

13. května 2013, 00:00 - (myš)
13. května 2013, 00:00

Zdravotnictví Po Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se začal Petr Jenka, jenž vlastní společnost Home Care Services and Supplies (HCSS) poskytující zdravotní péči pacientům v domácím léčení, soudit i se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR (ZPMV). Ta mu totiž také vypověděla od května smlouvy. Nelíbilo se jí, že služby HCSS jsou výrazně dražší než u konkurence.

„Ve srovnání s ostatními je HCSS nesporně nejdražším poskytovatelem domácí péče na našem trhu. Proti průměrným nákladům celého segmentu má neodůvodněně více než trojnásobné náklady, přičemž nepečuje oproti jiným agenturám domácí péče o výrazně více náročných pacientů,“ vysvětluje mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Celkově pojišťovna uhradila v roce 2009 společnosti HCSS za služby 5,2 milionu korun, loni to bylo již přes 22 milionů.

Jenka má ale s pojišťovnou uzavřenou rámcovou smlouvu do roku 2015, a proto výpověď považuje za neplatnou. Zároveň ve svém článku uveřejněném v časopise Medical Tribune tvrdí, že jeho firmě ZPMV neoprávněně odmítá uhradit miliony korun za poskytnuté služby. Podal na ni proto žaloby.

S VZP se z podobných důvodů soudí v několika krajích již od roku 2010. Jenka žádá náhradu zhruba na úrovni sta milionů korun. Spory jsou v různé fázi řízení a soudy prozatím nedošly k jednotnému výkladu, a to ani z pohledu toho, zda jsou žaloby přípustné. Například Obvodní soud pro Prahu 3 uvedl, že výpovědi jsou platné, naopak Okresní soud v Jihlavě je posoudil jako neplatné.

„S nestátním zdravotnickým zařízením HCSS má VZP velmi špatné zkušenosti. Důvodem jsou mimořádně závažné nesrovnalosti v tom, jakou péči společnost ve skutečnosti klientům VZP poskytovala (či spíše neposkytovala) a jakou následně požadovala od VZP uhradit. K nejkřiklavějším případům například patřilo, že HCSS vykazovala domácí péči u pacientů, kteří byli prokazatelně hospitalizováni, a proto jim nemohla být ani při nejlepší vůli poskytnuta. Obrovské nesrovnalosti byly i ve vykazování dopravy (neodpovídala počtu vykázaných ošetřovacích návštěv). Často byla také poskytována péče, která nebyla řádně indikována lékařem,“ vysvětlil důvody výpovědí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít