Pošta svépomocí

02. března 2015, 00:00 - Daniel Deyl
02. března 2015, 00:00

Sdílená ekonomika má další hit: startup Roadie chce etablovaným kurýrním službám provést totéž, co Uber taxikářům

Chcete-li poslat balík z jednoho konce Spojených států na druhý, nejlevnější, nejrychlejší a nejbezpečnější způsob je zanést ho do nejbližší restaurace rychlého občerstvení Waffle House. Tak si to alespoň představuje Marc Gorlin, zakladatel firmy Roadie, dalšího hráče na poli sdílené ekonomiky. Podobně jako aplikace Airbnb narušila běh hotelnictví a Uber leze do zelí taxikářům po celém světě, chce Gorlinova firma pro sebe získat část trhu s doručováním zásilek, který jen ve Spojených státech ročně utrží devadesát miliard dolarů.

Základní myšlenka je jednoduchá. „V každou chvíli, na kterou si vzpomenete, někdo někam jede docela prázdným autem,“ řekl Gorlin listu Atlanta Business Chronicle, který o jeho firmě začal psát letos v lednu jako první. „Pokud dokážete toho provozu nějak využít, máte větší distribuční síť, než mají FedEx, UPS a pošta dohromady.“ Renomovaní investoři Služba má probíhat tak, že když chcete doručit balík a pošta vám přijde příliš konvenční, pomalá, nejistá či drahá, obrátíte se pomocí počítačové aplikace na nejbližšího řidiče, který jede vaším směrem. Předáte mu balík, on jej odveze na místo určení. Na své si přijdete vy, adresát i řidič.

Ta myšlenka se Gorlinovi zalíbila natolik, že kvůli ní opustil svoji prosperující firmu Kabbage, jež se zabývá poskytováním nebankovních úvěrů netradičním byznysům.

Co víc, dokázal přesvědčit několik renomovaných byznysmenů natolik, že mu letos v lednu poskytli celkem deset milionů dolarů. Jsou mezi nimi šéf Googlu Eric Schmidt; Warren Stephens, majitel investiční banky Stephens Inc.; Alan Schwartz, šéf představenstva finanční firmy Guggenheim Partners; Jim McKelvey, spoluzakladatel firmy Square, která umožnuje mobilní platby kreditní kartou; a guru online bezpečnosti Tom Noonan.

V praxi však má Roadie složitější roli než Uber. Zaprvé má při přepravě zásilek na krátké vzdálenosti silnou konkurenci ve spoustě lokálních kurýrních služeb, zatímco trh s doručováním na velké vzdálenosti pevně drží zmiňovaná trojice: pošta U. S. Postal Service a soukromé firmy Federal Express a United Parcel Service. Zadruhé přeprava balíku s sebou nese rizika obtížněji kontrolovatelná než přeprava zákazníka samotného. Řidič například musí balík vyfotografovat nejprve s odesílatelem a poté znovu s adresátem; to má zmenšovat riziko poškození zásilky. Konečně zatřetí je sice pravda, že někdo pořád někam jezdí, ale najděte na lusknutí prstem někoho, kdo jede z Mariánských Lázní do Šumperka. Waffle House Posledně jmenovaný oříšek má pomoci rozlousknout spolupráce s řetězcem Waffle House, což je restaurační síť. Spolupráce má fungovat tak, že vy odnesete svůj balík do nejbližší restaurace, odkud jej řidič převezme a doveze do restaurace nejbližší adresátovi.

Potíž je samozřejmě v tom, že takový byznys může výborně fungovat v Atlantě, kde má Waffle House na stovku podniků; po celých Státech jich ale provozuje „jenom“ 1750; pro srovnání McDonald’s jich na území USA má 14 tisíc. V polovině států Unie nemá Waffle House jedinou restauraci. Pro Roadie tak je spolupráce s tímto řetězcem přinejlepším částečným, lokálně omezeným řešením.

Roadie a Waffle House v číslech

1 dolar z každé zakázky zaplatí řidiči firmy Roadie na pojištění 12 až 200 dolarů stojí doručení jednoho balíku 20 procent ceny každé zakázky si ponechává firma Roadie

80 procent ceny zůstává řidiči 7500 lidí si do konce třetího únorového týdne stáhlo aplikaci

90 miliard dolarů ročně utrží jen v USA veškeré doručovací služby (z toho plus minus 70 miliard jde na účet U. S.

Postal Service) Zdroje: Wall Street Journal, Atlanta Business Chronicle, wikipedia.org, roadie.com

O autorovi| Daniel Deyl • deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít