Poslední vydělá

16. listopadu 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
16. listopadu 2015, 00:00

Švédové zaplatí Tomáši Němcovi a Oldřichu Šlemrovi po patnácti miliardách korun. Jde o největší obchod letošního roku

Dvacet let v gumárenství završili minulý týden majitelé ČGS Holdingu Tomáš Němec a Oldřich Šlemr velkým triumfem. Gumárenský holding prodali švédskému rivalovi Trelleborg za 10,9 miliardy švédských korun, což v české měně odpovídá sumě 31,4 miliardy. Jde o největší transakci letošního roku.

Tomáš Němec a Oldřich Šlemr ale vyinkasují částku nižší. Hodnota transakce se musí snížit o úvěry (v minulém roce to byly dvě miliardy korun) a hotovost (přes 600 milionů na konci minulého roku). Každý z obou byznysmenů i tak získá úctyhodnou částku okolo patnácti miliard korun, pokud transakci schválí antimonopolní úřady v zemích, kde obě firmy působí. Dokončení obchodu se očekává v první polovině příštího roku.

Kolem holdingu ČGS se kromě Švédů točila celá řada uchazečů. „Zájem projevili i další investoři, ale majitelé si vybrali způsob prodeje, který je pro společnost nejvíce ohleduplný, tedy firmu z gumárenské branže,“ říká Věra Bechyňová, členka představenstva ČGS Holding.

Mezi dalšími zájemci byly podle informací Eura rovněž velké fondy. „Důležitou roli hrálo zejména to, že společnost Trelleborg je strategický partner, který bude holding ČGS dál rozvíjet,“ dodává Bechyňová.

Na transakci ale vydělá rovněž švédský Trelleborg, který se převzetím svého rivala stane světovou jedničkou v oblasti výroby zemědělských pneumatik.

GloBÁlNÍ JEdNiČKa

Transakce ukázala, jak nedocenění gumárenští byznysmeni v Česku dosud byli. Nejpřesněji odhad majetku poskytl letošním speciál Eura - Top miliardáři 2015, podle něhož byl majetek Němce a Šlemra mezi 7,7 a 10,5 miliardy korun. Švédská nabídka však i tento odhad předčila.

Vyšší cena je dána tím, že Švédové gumárenský holding zcela ovládnou. Za to neváhali zaplatit prémii na úrovni desetinásobku zisku před úroky, daněmi a odpisy (EBITDA). To však není jediný důvod pro nezvykle vysokou nabídku. „Je to rozumná cena. Desetinásobek EBITDA za to, že se stanu globální jedničkou, není zas tak moc,“ dodává Petr Kříž, výkonný ředitel společnosti EY pro fúze a akvizice. Ohodnocení firem ve většině světa navíc ženou nahoru levné peníze, které centrální banky v posledních letech pumpují do ekonomik.

Paradoxní je, že si Trelleborg mohl nákladnou akvizici odpustit. Před jedenácti lety totiž jednal s německým koncernem Continental o převzetí otrokovické výroby zemědělských pneumatik. Z jednání však sešlo, což umožnilo získat tuto divizi firmě Česká gumárenská společnost (předchůdce ČGS Holdingu). Kromě výroby tehdy Česká gumárenská získala rovněž vývoj a obchod v německém Hannoveru. Pokud by Švédové byli tehdy stejně cenově agresivní jako při jednání o ČGS Holding, mohli hodně ušetřit.

Litovat ale mohou nejen Švédové, ale rovněž Němci, kteří se zbavili divize Agro, protože ji nepovažovali za perspektivní.

TvrdÉ zaČÁTKy

Právě nákup otrokovické továrny na zemědělské pneumatiky patří k rozhodujícím okamžikům, který Němce a Šlemra posunul mezi velké hráče na tomto trhu. Skvělým krokem bylo rovněž postavení závodu v americkém státě Iowa, které usnadnilo firmě přístup na velký americký trh.

Kromě správných rozhodnutí ale vydělají Němec se Šlemrem i díky své vytrvalosti. Gumárenskou skupinu totiž začali budovat po roce 1989, když se podíleli na privatizaci Mitasu, na nějž si půjčili u bank. „To, že to pro nás bylo spojeno s ručením veškerým osobním majetkem, nám tehdy připadalo samozřejmé,“ uvedl pro Hospodářské noviny Šlemr. Ředitelem Mitasu se na začátku 90. let stal Tomáš Němec.

Mitas přitom v té době nebyl v dobré kondici. „Opravdu jsme tvrdě šetřili, až do takových absurdit, že jsme počítali, kolik je toaletního papíru na jednotlivých záchodech v celé fabrice. Ale byla to nesmírně tvrdá a dobrá škola,“ popisoval začátky Němec pro server Vysoké školy chemicko-technologické, své alma mater.

Na přelomu tisíciletí se oba gumaři spojili se šesticí majitelů firmy S. K. I. Trust. „Znali jsme někoho z vedení ČGS,“ popisoval důvody vstupu jeden z majitelů S. K. I. Trustu Ivan Mifka před patnácti lety pro magazín Lidových novin. Patrně šlo právě o Němce se Šlemrem. Tím začalo strategické spojení a budování gumárenského impéria, které se původně jmenovalo Barum Holding. Během několika let se tehdy podařilo vytvořit skupinu, která prakticky ovládala celý obor.

Majoritním vlastníkem firmy byl v té době S. K. I. Trust, přes nějž byli dalšími spolumajiteli Petr Capoušek, dříve číšník ve známé pražské vinárně Blatnička, Zbyněk Špaček, Lukáš Kárník nebo například vystudovaný učitel Mifka, který na začátku 90. let dovážel z Německa šampony.

Nutno poznamenat, že majitelé ČGS se při budování gumárenské říše s malými akcionáři zrovna nepárali. Většinoví vlastníci nejdřív akcie stáhli z burzy, přeměnili je na listinné nebo například převzali jmění ČGS. Cíl byl jasný: na drobných akcionářích pořádně ušetřit.

Kárník v roce 1999 při stažení akcií firmy z kapitálového trhu uvedl, že ČGS nesouhlasí s názorem některých právníků, že by akcionáři měli mít při stažení akcií z veřejného trhu nárok na podíl na čistém obchodním jmění společnosti. Podobný výrok by nyní zcela jistě vyvolal mezi akcionáři jakékoli firmy řadu žalob.

Trpělivost za miliardy

Trpělivost Tomáše Němce a Oldřicha Šlemra se však projevila nejen v desetiletích práce v gumárenství, ale rovněž v tom, že zůstali až do současnosti. Ostatní spolumajitelé totiž z firmy postupně odešli.

Majetková koncentrace začala v roce 2001. „Já jsem své účasti prodal. Část ostatních podílníků prodala a část ne,“ prohlásil tehdy v tisku Ivan Mifka. Před osmi lety pak Němec se Šlemrem vykoupili podíly zbývajících dvou majitelů: Špačka a Jiřího Marcína. Zda už všechny úvěry či jiné závazky spojené s vyplácením ostatních akcionářů ČGS Němec a Šlemr splatili, není jasné.

Jisté ale je, že oba gumárenští bossové budou mít dostatek prostředků na záliby či investice. Němec proslul zálibou v lyžování, ale rád hraje rovněž golf. Investoval do prodejce sportovního zboží Levelsportkoncept. Letos pak koupil polovinu firmy Mofo CZ, což je distributor značek Oakley nebo Outdoor Tech. Šlemr pak investuje do realit a sbírá umění. Na pražské Malé Straně chce vybudovat galerii kombinovanou s luxusními byty.

Ještě ze školy jsou Němec se Šlemrem známými exministra financí Miroslava Kalouska. Do kasy TOP 09 přispěli v roce 2009 dvěma miliony korun. „Jsou to kluci, se kterými jsem začínal v Mitasu po škole. To, že si vzpomněli na starého kolegu, se kterým se tu a tam vídají, a rozhodli se podpořit jeho stranu, beru jako projev mimořádné kolegiální solidarity mezi námi starými gumaři,“ komentoval dar Kalousek. Šlemr před pár lety podpořil rovněž hnutí ANO Andreje Babiše.

31,4 mld. Kč

je hodnota transakce, již uzavřel Tomáš Němec (na snímku vlevo) a Oldřich Šlemr se švédskou společností Trelleborg. Za ČGS Holding však oba miliardáři získají méně. Částka se musí očistit o dluhy firmy a hotovost. Do ČGS Holdingu patří Mitas, Rubena, americký Mitas Tires nebo slovinský Savatech.

Zdroj: Výroční zpráva ČGS Holding

Dalšími spolumajiteli ČGS byli Petr Capoušek, dříve číšník ve známé pražské vinárně Blatnička, Zbyněk Špaček, Lukáš Kárník nebo například vystudovaný učitel Mifka, který na začátku 90. let dovážel z Německa šampony. 16,8 mld. Kč jsou tržby ČGS Holding za loňský rok.

2,1 mld. Kč je loňský čistý zisk gumárenské skupiny.

Zdroj: Výroční zpráva ČGS Holding

O autorovi| Vladan Gallistl * gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít