Poslední leč - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Poslední leč

, Karel Zaoral,
Poslední leč
Zdroj: Euro.cz

Automobilka přichází s inovativním dieselem

Peugeot 407 už je na trhu delší dobu, na posledním autosalonu v Ženevě se dokonce objevil jeho nástupce. Francouzská automobilka nyní hodlá oživit zájem zákazníků a uvádí na trh prostřednictvím tohoto modelu nový dieselový motor, který rozhodně stojí za vyzkoušení.
Samotný Peugeot 407 sice před rokem prošel faceliftem, přesto už je na něm vidět neúprosná práce času. V interiéru ubylo tlačítek, která původní model pasovala do podoby vědecké kalkulačky, stále však zoufale chybí pořádný systém typu iDrive nebo MMI. Použité materiály patří do nejvyšší třídy, stejně tak komfort a prostor pro cestující. Sedadla si zaslouží pochvalu, i po stovkách kilometrů z nich nebolí záda. Zvnějšku je hlavní devízou nenápadnost a anonymita, kterou ocení spousta majitelů vozu. Přeci jen každý nechce být za každou cenu středem pozornosti, či nepřehlédnutelným solitérem parkoviště.
I po několika letech je na modelu 407 atraktivní jeho podvozek, který se automobilce povedl na jedničku. Tedy pokud stojíte především o komfort. Vůz je na něm dostatečně tuhý a jistý v zatáčkách, přesto si zachovává postačující plavnost a lehkost při přejezdu nerovností. Vzhledem ke hmotnosti a velkým převisům nemá auto rádo prudké a opakované změny směru, na něž reaguje s rostoucí nejistotou. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že 407 nemá žádné sportovní ambice, že nerado jezdí po technicky složitějších tratích. Domovem Peugeotu 407 je dálnice a dlouhé kilometry, které pomůže posádce překonat v tichu a pohodlí.
Tím hlavním důvodem pro test vozu je ale onen nový diesel. Jestliže francouzská auta nestíhají evropskou konkurenci v oblasti sportovních zážitků za volantem, dieselová technika Galů je na tom úplně jinak. Špičkové motory HDI, jejichž projev se téměř blíží benzinovým pohonným jednotkám, dostaly dalšího sourozence do rodiny. Naftový čtyřválec o objemu 2,2 litru aktuálně dopují dvě turba, jedno malé pro nízké otáčky a druhé větší, které pracuje v oblastech nad tři tisíce otáček za minutu. V případě požadavku na nejvyšší možný výkon fungují turbodmychadla obě. Naladění a nastavení motoru je fantastické. Jednak není slyšet žádné chroptění a klapot v nízkých otáčkách. Motor startuje hladce a už od volnoběhu je slyšet pouze jemný sametový chod bez sebemenšího náznaku kvílení turba nebo rachotu ventilů. Motor nabízí skvělou sílu a zátah od nejnižších otáček a lineární růst síly až k pětitisícové hranici. Diesely za posledních deset let prošly výrazným vývojem. Oproti obvyklému pásmu od 2500 do 4000 otáček, kde se odehrávalo peklo, je tento čtyřválec, plnící normu Euro 5, doslova zázrakem. Automobilkou uváděných 170 koní výkonu sice na papíře nevypadá oslnivě, avšak v praxi ani s plně naloženým vozem řidič díky točivému momentu a široké oblasti použitelného výkonu necítí nedostatek síly. Navíc hodnoty spotřeby 7,5 litru nafty na sto kilometrů ve městě a 5,5 litru na dálnici patří vzhledem k velikosti a hmotnosti vozu do říše snů, jež se proměnily v realitu.
Tím největším nedostatkem je bohužel cena. Nový motor je k dostání pouze s nejvyšší výbavou Premium Pack, a to se zákonitě promítá i do částky, kterou Peugeot za vůz požaduje. Pokud se potvrdí, že nástupce bude dražší a určený konzervativcům, kteří netouží po hypermoderním ovládání vozu multimediálním systémem, bude i přes svůj pokročilý věk stále zajímavý.

Peugeot 407
Motor: dvojitě přeplňovaný vznětový čtyřválec
Zdvihový objem: 2179 ccm
Převodovka: automatická
Výkon motoru: 170 kW
Max. rychlost: 225 km/h
Zrychlení 0–100 km/h: 8,7 s
Spotřeba městský provoz (l/100 km) 8,1
Spotřeba mimoměstský provoz (l/100 km) 5
Spotřeba kombinovaný provoz (l/100 km) 6,1
Cena: 750 000,- testovaný vůz