POSLAL ŠPIONY DO MICROSOFTU - Euro.cz

Přihlášení

POSLAL ŠPIONY DO MICROSOFTU

, Kateřina Koubová,
POSLAL ŠPIONY DO MICROSOFTU
Zdroj: Euro.cz

Oracle

WASHINGTON (Le Monde) – Akcie americké společnosti Oracle, předního výrobce softwaru, minulý týden ztrácely. K prodeji titulu, který v loňském roce zdražil na čtyřnásobek, měli obchodníci dva dobré důvody. Především se provalilo, že firma zaměstnává soukromou detektivní kancelář, která špehovala hlavního rivala – Microsoft. Následovně ohlásil náhlý odchod z firmy prezident a výkonný ředitel Raymond Lane, ve firmě číslo dvě za zakladatelem Lawrencem Ellisonem.
Ellison, zapřisáhlý nepřítel Billa Gatese a jeden z iniciátorů antimonopolního vyšetřování obchodních praktik Microsoftu, tvrdí, že mezi těmito dvěma skutečnostmi není žádná souvislost a že Lane opouštěl pozice postupně. Ve skutečnosti se však podle amerického tisku zdá, že Ellison s cílem zbavit se Lanea sestavil tříčlenný tým, který postupně přebíral jeho pravomoci. Raymond Lane nastoupil do Oraclu v roce 1992 a od té doby si v něm vydělal už dvě miliardy dolarů.
Pokud jde o špionáž u Microsoftu, Ellison měl tento úkol zadat detektivní kanceláři, jež má zkušenosti s vyšetřováním prezidentské aféry Watergate. V budovách několika sdružení a dalších institucí spojených s Billem Gatesem hledala důkazy proti Microsoftu. V odpadkových koších objevila doklady svědčící o tom, že na první pohled nezávislá sdružení dostávala od Microsoftu statisíce dolarů, většinou před spuštěním kampaně ve prospěch gigantu. Šmejdící detektivy jednou přistihla uklízečka, ohlásila vše svým šéfům, leč už bylo pozdě. Nalezené dokumenty si našly cestu do redakcí vlivných listů New York Times, Washington Post a Wall Street Journal.

Diskuze