Posílila pozice ve východní Evropě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Posílila pozice ve východní Evropě

, Tomáš Skřivánek,
Posílila pozice ve východní Evropě
Zdroj: Euro.cz

Société Générale / KB

Francouzská bankovní skupina Société Générale (SG), třetí největší banka eurozóny, se může za rok 2006 pochlubit nárůstem čistého konsolidovaného zisku o devatenáct procent na 5,22 miliardy eur. Již v roce 2005 se přitom banka po meziročním růstu zisku o 36 procent nacházela v historicky nejlepší kondici. Za výborné výsledky vděčí SG kromě investičního bankovnictví především své domácí retailové bankovní síti. Zatímco v zahraničí vydělala 471 milionů eur – o 22 procent více než v roce 2005 – tak zisk z francouzských operací stoupl o 24,7 procenta na 1,32 miliardy eur.
Celoroční výsledky přesto zůstaly za očekáváním analytiků a akcie skupiny reagovaly po zveřejnění oslabením. Société Générale po několikaleté orientaci na akvizice kolem afrického břehu Středozemního moře loni prudce rostla
ve střední a východní Evropě. Od skupiny UniCredit převzala například stoprocentní podíl ve Splitské bance, čtvrté největší chorvatské bankovní síti. Největším „soustem“ však byl zisk dvacetiprocentního podílu v ruské Rostbank, jež je druhým největším retailovým hráčem v Rusku. „Do konce roku 2008 můžeme uplatnit opci, díky níž získáme v ústavu kontrolní většinu,“ řekl šéf banky Daniel Bouton.
Celkem banka v regionu Středozemního moře a na východě Evropy, tedy v oblastech, jež považuje za své prioritní trhy, získala 766 tisíc nových klientů. Otevřela tam loni 399 nových poboček; jen v Rumunsku tamní banka BRD zprovoznila přes 200 filiálek. V hospodářských výsledcích SG, vedených dle mezinárodních účetních standardů, jsou již započítány i loňské zisky Komerční banky. Ta však zatím svá čísla nesděluje a představí je až 28. února. Za tři čtvrtletí loňského roku KB vydělala 6,62 miliardy korun čistého, což je meziročně o pět procent více.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze