Poptávka po novém roste - Euro.cz

Přihlášení

Poptávka po novém roste

, Tereza Regnerová,
Poptávka po novém roste
Zdroj: Euro.cz

Prague Research Forum

Nabídka nových kancelářských prostor v Praze se za třetí čtvrtletí roku 2007 zvýšila o takřka 41 tisíc metrů čtverečních. Mezi vůbec největší dokončené projekty patří E-Gate v Praze 6 (16 855 metrů čtverečních), Oasis Florenc v Praze 8 (14 393 metrů) a budova 11 projektu The Park v Praze 4 (7836 metrů). Celková plocha 2,14 milionu metrů čtverečních kanceláří zahrnuje 32,3 procenta zrekonstruovaných a 67,7 procenta na „zelené louce“ postavených budov. Vyplývá to z údajů konsorcia Prague Research Forum (PRF).
Fórum tvořené společnostmi CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ a Jones Lang LaSalle uvedlo, že poptávka po nových prostorách oproti minulému čtvrtletí vzrostla ze 37 700 metrů čtverečních na 50 200 metrů. Nejvíce je prý zájem o Prahu 6, Prahu 4 a také centrální Prahu 1. Nejvyšší dosahované nájemné zůstalo stabilní. V centru města se nejvyšší ceny pohybovaly mezi devatenácti až dvaceti eury za metr čtvereční a měsíc, ve vnitřním městě mezi patnácti až 17,50 eura za metr a ve vnějším městě třinácti až 14,50 eura za metr.
V tomto čtvrtletí klesla neobsazenost na 5,25 procenta. Nejmenší neobsazenost je v Praze 3 a 4, naopak nejobtížněji se obsazují kancelářské prostory v Praze 7 a Praze 6. Věrohodnost některých údajů zpochybňuje Jiří Pácal, člen asociace Central Europe Holding (CEH), který se domnívá, že výsledky asociace postihují pouze zlomek trhu a že ve skutečnosti neobsazenost není natolik nízká, jak se uvádí. Do údajů o obsazenosti se zahrnují pouze počty nově uzavřených ploch a na uvolněné nájmy se zapomíná. „Je otázkou, zda uvolněné prostory nepředstavují větší objem než nově uzavřené nájmy,” říká Pácal. A dodává, že třeba prostory po přestěhování ČSOB zůstávají prázdné.

Diskuze