Poprvé na zelené louce - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Poprvé na zelené louce

, Eva Munk,
Poprvé na zelené louce
Zdroj: Euro.cz

Luxembourg Plaza

PRAHA (em) – Útok na Světové obchodní centrum loni v září způsobil celosvětovou depresi trhu s kancelářskými prostorami. Prahu ale zatím tato krize nepoznamenala. Luxusně zařízené kancelářské budovy se tu rozrůstají dál. V Jičínské ulici na Vinohradech, naproti téměř dokončenému projektu CENTRUM FLORA, vznikne do roku 2004 další multifunkční kancelářský komplex Luxembourg Plaza.
Rozloha osmipodlažního objektu bude přesahovat dvacet tisíc čtverečných metrů velkoplošných kanceláří s přípravou pro strukturovanou kabeláž, vstupní digitální telefonní linky ISDN a připojení na optické kabely a s možností instalace satelitních a televizních antén. V podzemí bude k dispozici 340 parkovacích míst. Vedle kancelářského bloku bude hotel s 160 pokoji a konferenční centrum a dalšími sedmdesáti podzemními parkovacími místy.
Plně klimatizované prostory s rozlehlým vnitroblokem se zelení navrhla americká architektonická firma Arquitectonica. Developerem projektu je lucemburská společnost Orco, jejíž aktivity jsou spojeny hlavně se střední a východní Evropou a převážně pak s Prahou. Před dvěma lety jako jediná ve střední Evropě provedla primární emisi akcií na pařížské burze (EURO 7/2001). Už víc než deset let se Orco zabývá renovací starších domů na kancelářské prostory a byty hlavně na Vinohradech.
Spolumajitel firmy Silvano Pedretti odhaduje, že výstavba Luxembourg Plaza začne ve druhé polovině tohoto roku. „Nájemníci vždy měli zájem o kancelářské prostory, ale dřív to tu prostě nebylo. My jen odpovídáme na poptávku trhu,“ řekl Pedretti. Zakladatel společnosti Orco Jean-Francois Ott tvrdí, že pro jeho společnost, která se dosud zabývala hlavně renovacemi starších domů, není výstavba na zelené louce, která se odhaduje na padesát milionů eur, příliš riskantní. „Je to nutné doplnění našeho portfolia,“ řekl. Orco realizovalo své projekty kromě Prahy také v Budapešti, Bratislavě, Varšavě, Krakově a Záhřebu.