Popelnicový převrat

20. října 2014, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
20. října 2014, 00:00

Končící náměstek primátora Vávra dal do boje o svoz odpadu duši Na pozadí pražských povolebních námluv babišovců se socialisty a vnitřního rozkladu pravděpodobné „topácké“ opozice trochu neprávem zapadla zpráva o stavu pražských odpadků. Přitom právě na příkladu Pražských služeb se dá krásně ilustrovat, jak to vlastně ve vládnoucí pražské partaji chodilo a tragikomicky skončilo.

Technolog moci Jiří Vávra se před několika měsíci rozhodl, že rozlouskne do voleb zapeklitou situaci v Pražských službách. Aby už firma nemusela nikdy potupně soutěžit o metropolitní popelnice, vykoupí za více než 800 milionů podíl kyperské firmy, za kterou se schovával exmanažer PPF Karel Pražák.

Hudeček s tím nesouhlasil, ale Pražské služby stejně jako Pražská plynárenská byly na rozdíl od náplavek nebo smaltovaných tabulek s názvy ulic mimo jeho sféru vlivu.

Nedotaženou transakci, která zapáchala víc, než bylo zdrávo, nakonec skrečoval sám Pražák, když udělal z Vávry šaška a místo městu prodal akcie odpadkové firmě AVE Daniela Křetínského. Vávra se ocitl v zapeklité situaci, město nemá od začátku listopadu nasmlouvaný svoz odpadu, protože Vávra všechno vsadil na Pražákovu kartu, byť od začátku nejistou.

Patrně kombinace uražené ješitnosti a obavy z postihu za další jednací řízení bez uveřejnění probudila ve Vávrovi buldočí instinkt. Praha se Křetínského neoptala, co má vlastně s akciemi za lubem, a jala se „propachtovat“ část Pražských služeb do stoprocentně městské firmy TSK, čímž by natvrdo a ani trochu elegantně obešla zákon o veřejných zakázkách.

Nedbala ani vzkazů, že AVE nepřipustí snížení hodnoty firmy minimálně o miliardu, což ostatně konstatoval znalecký posudek samotných Pražských služeb.

Zdálo se, že další fraška už Vávrovi neprojde. Primátor Hudeček se ale nejspíš nechal od kolegů uchlácholit tím, že až i tento plán vybouchne, budou mít v ruce doložku, že udělali vše, co bylo v jejich silách, a pokorně přihrají odpadky bez tendru na další rok Pražským službám; už počtvrté. Právě takové rozhřešení jim minulý týden dal antimonopolní úřad. Den poté ovšem valná hromada nesmyslně odsouhlasila pacht a Vávra se veřejně podivil, že se jeho fotografie objevila vedle té Hrdličkovy v Blesku právě v den, kdy bojoval na valné hromadě za Prahu jako lev. Inu, kdo s čím zachází…

Nedotaženou transakci s Pražskými službami, která zapáchala víc, než bylo zdrávo, nakonec skrečoval sám Pražák a udělal z Vávry šaška.

O autorovi| HANA BOŘÍKOVÁ borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít