Poněkud žluklé jádro

16. října 2017, 00:00 - Pavel Páral
16. října 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Po letech, kdy se o zavádění eura v Česku raději nemluvilo, protože každý viděl, co se děje v eurozóně, vypadá v poslední době toto téma jako hit, na který je možné natáhnout voliče. Je asi zbytečné zabývat se tím, že tato domněnka je zcela lichá. Spíše zapátrejme po příčinách.

Že by se náhle projevily zázračné ekonomické výhody společné měny? Ale kdeže. Je dávno zjevné, že euro snížilo schopnost ekonomik členských zemí dosahovat hospodářského růstu a místo slibovaného sbližování výkonnosti dochází naopak prokazatelně ke zvětšování rozdílu mezi nejbohatšími zeměmi a těmi chudšími. To jen po brexitu a faktu, že v Elysejském paláci zasedl další z řady malých francouzských Napoleonů, převládá mezi takzvanými bruselskými elitami pocit, že nastal ten správný okamžik k dalšímu kroku ke Spojeným státům evropským a teď se konečně podaří vytvořit společnou vládu a hlavně společný rozpočet se společným ručením za dluhy všech zúčastněných.

Komu se to nelíbí, zůstane opodál a bude „vychováván“ postupným uzavíráním společného trhu. A my přece musíme být u toho. V tom správném zdravém jádru.

Je záhadou, kde se bere ta jistota, že je v zájmu malé ekonomiky závislé na obchodu do všech směrů být součástí jakéhokoli protekcionistického uskupení.

Aještě kvůli tomu ručit za řecké, italské, ale třeba i slovenské dluhopisy ve fiskálním systému naprostého morálního hazardu.

Ale především žádné omezování obchodu se zeměmi mimo eurozónu nebude, protože z rozhodující části jde o obchod německých firem v Německu s německými Hrmami mimo Německo. A za druhé celé to jádro je poněkud žluklé a těžko z něho něco vyroste, pokud němečtí voliči nebudou ochotni po Řecích sanovat další dlužníky. Angela Merkelová už jistě tuší, že když j im to proti jejich vůli naordinuje, bude mít v dalších volbách AfD nikoli třináct, ale minimálně třicet procent a v těch dalších šedesát a v jádru nastane jaderná reakce. Kdo u toho chce být, ať se přihlásí v Bohnicích. 9

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly
Divoši v SUV z pohledu pojištění
Jaké je vstupné na naše zámky? A kdy mají zavřeno?
Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?
Kdy vzroste rodičovská? O kolik? A koho se zvýšení bude týkat?
Auta
Tramvaj je postrach zmatených řidičů. Kdy nemá přednost a…
Mobily lze na dálku sledovat i bez vědomí uživatele. Není třeba ani GPS
Škoda Kodiaq GT se ukazuje na prvních fotkách. Zatím neoficiálně
Video: Range Rover Sport SVR zajel v Goodwoodu rekord na dvou kolech
The Beast vs. Cortege: Putinova limuzína je větší, hezčí a modernější než Trumpův speciál
Technologie
Intel a Micron končí se spoluprací na vývoji pamětí 3D XPoint. Vznikne konkurence?
Kapesné? Jak nakládat s penězi by se děti měly naučit co nejdříve
Instapaper se po dvou letech odtrhl od Pinterestu. V EU stále nefunguje
Nové opravy pro všechny podporované Desítky spočítáte na prstech jedné ruky
Chyba Nintenda Switch dovolující hrát pirátské hry opravena. U nových už nefunguje
Hry pro příležitostné hráče