Pomoc bez újmy

03. září 2012, 00:00 -
03. září 2012, 00:00

Může se drahý profesionál uplatnit v neziskovce? Cesty existují

Společensky odpovědný přístup je dnes již téměř standardní součástí strategie větších firem. Klasická individuální filantropie se přenáší na firmy, a ty si pečlivě vybírají oblasti, které budou sponzorovat dlouhodobě, nebo je podpoří jednorázově.

Tento trend nevychází z touhy, po zviditelnění firmy, ale je především výrazem společenské odpovědnosti majitelů a zaměstnanců. Ti ženou svou společnost k odpovědnosti nejen k prostředí firmy, kvalitě života zaměstnanců nebo zákazníků, ale také k podpoře neziskových projektů. Jsem přesvědčený, že jen společensky odpovědná firma má šanci obstát u svých zákazníků a dává touto činností i smysl svému obchodnímu poslání.

Většina firem i jejich zaměstnanců již v dnešní době podporuje neziskový sektor, nebo se různými způsoby zapojuje do sponzoringu neziskových organizací či sociálních podniků. Ty postupně získávají podporu veřejnosti i médií a tento trend se stále žene kupředu. Jediné, co je může občas zbrzdit, je absence profesionálních pracovníků, jejich znalostí a zkušeností.

V komerční sféře je oproti tomu mnoho profesionálů, kteří představují pro firmu nenahraditelné zkušenosti, a ta si jich váží a odpovídajícím způsobem je odměňuje. Takový pracovník si pak možná uvědomí, že by rád své znalosti a zkušenosti využil na pomoc neziskové organizaci, která si ho ale nemůže ve většině případů dovolit zaměstnat. Stojí pak před poměrně závažným rozhodnutím, zda opustit svou dobře placenou práci a vrhnout se po hlavě do neziskového sektoru, kde se mu mzda sníží o desítky procent.

Z těchto důvodů jsme před čtyřmi lety odstartovali v České republice celosvětově úspěšný grantový program Rok jinak, který umožňuje přenos profesionálního know-how do neziskového sektoru. V rámci Roku jinak se zkušení pracovníci z různých oborů přesouvají na rok do neziskové organizace, kterou si sami zvolí, a pokračují tam ve své odbornosti za stejný plat, který měli ve svém předchozím zaměstnání. Nemusí se tedy obávat poklesu životní úrovně a zároveň si mohou splnit přání pomáhat a předávat zkušenosti a vědomosti v oblasti, kde by se pro takového pracovníka pravděpodobně nenašla finanční kapacita. Mají dokonce možnost vycestovat s neziskovou organizací do zahraničí. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít