POMALÝ, ALE JISTÝ START - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

POMALÝ, ALE JISTÝ START

, Milan Ostrý,
POMALÝ, ALE JISTÝ START
Zdroj: Euro.cz

Darová, Alfrédov, Bechyně, Nová Bystřice, Lipno

Rozvoj golfu na Plzeňsku není prozatím nijak závratný. V letošním roce se v blízkém okolí západočeské metropole bude moci trénovat a hrát na dvou devítijamkových hřištích, dále tu mají indoor golf a městský driving range. Historie tamních klubů je krátká, jako domovské hřiště si většina místních golfistů, s výjimkou členů Golf Club Plzeň, zvolila Mariánské Lázně. Výraznější nárůst členských základen plzeňských klubů lze očekávat až po zkvalitnění podmínek ke hře.
Pravděpodobně největším lákadlem je komplex Golf Klubu Plzeň, a to nejen pro svoji dostupnost z dálnice Praha–Plzeň, ale také pro bohaté zázemí v blízkosti hřiště v prostředí Darovanského dvora. Místní připravují otevření devítijamkového hřiště. „Letošní rok je pro náš klub rokem zlomovým, říká prezident GKP Petr Sinkule, „z místa, kde dříve byla pouze golfová akademie par 3 a driving range, vyroste areál. Ten bude mít mimo zázemí pro výuku a trénink hry akademii, driving range, dva greeny pro chipping a jeden pro patování. V polovině roku pak přibude i prvních devět jamek z připravované osmnáctky. Již dnes je i druhá devítka oseta a takřka dokončena, její otevření plánujeme ještě na konec letošní golfové sezony. Osmnáctijamkové hřiště nad řekou Berounkou je zasazeno do různorodého terénu, což nabídne zajímavé možnosti hry. „Díky znormování první devítky budeme mít možnost pořádat turnaje i na úpravu handicapu, plánuje Petr Sinkule.
Vydáte–li se z Plzně směrem na Rozvadov, pak nemůžete minout hřiště Golf Clubu Alfrédov, nacházející se asi tři kilometry od dálnice. Pro letošní sezonu je zde připraveno devítijamkové hřiště. „V květnu či v červnu budeme mít hřiště znormované, tvrdí Pavel Gregovič, člen představenstva Golf Clubu Alfrédov. Mimo znormování hřiště je na letošní rok naplánována výstavba a otevření klubovny, pokračují práce na výstavbě zavlažovacího systému. Výstavbu dalších devíti jamek spojují zástupci Golf Clubu Alfrédov s momentem, kdy budou mít zaregistrovaných 250 členů. „Náš golfový klub se zaměřuje nejen na Plzeň, ale i na Tachov a Domažlice, nastiňuje možnosti nárůstu členské základny Pavel Gregovič. Relativně nová, a tedy i živá devítka v Alfrédově nabídne hru ve zvlněném terénu a několik vodních překážek.
Další částí České republiky, která poměrně dlouho nezaznamenala jakýkoliv rozvoj v oblasti golfu, jsou jižní Čechy. Tam fungovalo pouze hřiště v Bechyni, které je především známé svými technicky náročnými lesními jamkami. Pro letošní sezonu je v Bechyni připraveno rovinaté devítijamkové hřiště s veškerým dobudovaným zázemím – od šaten, přes restauraci až po možnost ubytování. Tak lze shrnout charakteristiku místních podmínek manažerem 1. Jihočeského Golf Klubu Bechyně Tomášem Baslerem.
Loňská štika našeho golfu a během jednoho roku takřka nejpočetnější golfový klub v České republice Golf Club Nová Bystřice (GCNB) – Monachus, připravuje pro letošní sezonu především kursy pro začátečníky a první turnaje na devítijamkovém hřišti. „Přes 500 členů našeho klubu zatím nemá Zelenou kartu (ZK), proto pro ně i pro případné další zájemce připravujeme poměrně velké množství přípravných kursů pro získání ZK, říká Roman Khaur, manažer GCNB. Díky skupinové výuce se cena za získání Zelené karty pohybuje kolem 5000 korun. Pro letošní rok plánují znormování devítky a prvních dvacet turnajů. Velkou předností areálu je to, že se dá využít jako zastávka při cestě za golfem do Rakouska. „Vzhledem k naší poloze u hranic a spolupráci s golfovými areály u našich sousedů využíváme služeb golfových profesionálů ze zahraničí, doplňuje Roman Khaur.
Druhý novobystřický klub, nazvaný Golf Club Mnich, připravuje mistrovskou osmnáctku. Právě je dokončováno položení zavlažovacího rozvodu a předpokládá se, že celý areál bude kompletně hotový do dvou let. Potom bude v Nové Bystřici minimálně sedmadvacet jamek. „Oba kluby budou úzce spolupracovat, a proto nemáme obavy z nenaplnění celého areálu, dodává Roman Khaur. Golfové zázemí hřiště je zatím provizorní, ale ve spolupráci s městem se připravuje řešení.
Výstavbu osmnáctky plánuje i Golf Club Hluboká (GCH) nedaleko Českých Budějovic, kde zatím funguje pouze golfová akademie. Budování hřiště brzdí čekání na stavební povolení. „Veřejná akademie není našim podnikatelským záměrem. Měla být vybudována společně se sportovním hřištěm, říká Rudolf Klacek, manažer areálu GCH. „V souladu s filozofií klubu se členství bude nabízet až po dokončení celého hřiště, dodává Rudolf Klacek.
To, že golfová vlna zasáhla i jižní Čechy, potvrzuje fakt, že na budovaném hřišti u Lipna by letos rádi připravili prvních devět jamek pro hru. „Zatím se soustřeďujeme na začátečníky, potvrzuje nabídku driving range a zázemí pro golfové začátečníky Rostislav Ernekr, manažer pro výstavbu areálu.