POMALÉ STŘÍDÁNÍ - Euro.cz

Přihlášení

POMALÉ STŘÍDÁNÍ

, (red),
POMALÉ STŘÍDÁNÍ
Zdroj: Euro.cz

Zmocněnec pro NATO

PRAHA (ČTK) – Dosavadní velvyslanec ve Spojených státech Alexandr Vondra se vrátil zpět do Prahy, aby zde začal řídit úřad zmocněnce pro přípravu summitu NATO. Vedení pracoviště v Toskánském paláci na Pražském hradě se Vondra ujal 1. srpna. Zmocněncem pro přípravu pražské alianční schůzky, plánované na příští podzim, jmenoval kabinet Vondru už v březnu.

Ve stejnou dobu ministerstvo zahraničí uvedlo, že Von–dra zatím bude jako alianční zmocněnec do Prahy podle potřeby pouze dojíždět. V USA jej měl brzy vystřídat velvyslanec nový. Vondrův očekávaný nástupce, náměstek ministra zahraničí Martin Palouš, ale dosud nemá stanoveno datum, kdy se funkce velvyslance bude moci ujmout. Formálně jím zatím zůstává Vondra.

Plynulejší vystřídání velvyslanců v USA zkomplikoval odpor části sociálnědemokratické vlády proti Paloušovi. Praha mohla požádat Washington o jeho oficiální schválení až po 2. červenci, kdy vláda s Paloušovou misí souhlasila. Palouš od americké strany dosud neobdržel potřebné diplomatické schválení – agrément, uvedlo minulý týden pro ČTK ministerstvo zahraničí.