Položí plynovod v Izraeli - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Položí plynovod v Izraeli

, Hana Boříková,
Položí plynovod v Izraeli
Zdroj: Euro.cz

PSJ holding

Jihlavská společnost PSJ holding uspěla v Izraeli. Její dceřiná slovenská firma PSJ Hydrotranzit získala zakázku na výstavbu 14,5 kilometru plynovodu mezi pobřežní obcí Dor a elektrárnou Hagit za 8,6 milionu dolarů. Firma vyhrála ve sdružení s izraelskou společností Chemo Aharon v mezinárodní soutěži, které se účastnili další čtyři uchazeči. Investorem projektu je Israel Electric Corporation.
„V Izraeli se v současné době rozbíhá intenzivní plynofikace a nepůsobí tam žádná firma, která by měla zkušenosti s výstavbou vysokotlakých potrubí na zemný plyn. PSJ Hydrotranzit má v tomto směru dostatečné reference, proto v tomto regionu hledá uplatnění,“ vysvětlil mluvčí holdingu Miroslav Fuks. Jak dodal, šanci na úspěch v izraelských tendrech zvyšuje fakt, že mnoho podniků pracuje i v arabském světě, a proto se nemohou do těchto veřejných soutěží zapojit.
Hydrotranzit se hodlá v Izraeli prosadit i přes řadu komplikací. Velmi komplikované a zdlouhavé je například vyřízení pracovních víz pro české či slovenské pracovníky PSJ. Tuzemské dodávky je nutné vzhledem k velké vzdálenosti – námořní kontejnerová doprava trvá zhruba měsíc – omezit pouze na materiály pro řemesla a subdodávky. Beton, ocel, písek, zdicí bloky či sádrokartony musí firma nakupovat v Izraeli. „Problém představují také veškeré doklady, jako jsou dodací listy či faktury v hebrejštině, kde se texty píší od poslední strany zprava doleva. Vyznat se v místních dokumentech je bez pomoci překladu z hebrejštiny do angličtiny téměř nemožné,“ říká Fuks. Samostatnou kapitolu představuje velký důraz na bezpečnost. Důkladné prohlídky na letišti, v obchodech či v bankách jsou každodenní samozřejmostí.