Poločas pro Rittiga

22. prosince 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
22. prosince 2014, 00:00

Vyšetřování předražených jízdenek uvázlo na mrtvém bodě. Kontrola berňáku kontrakt nezpochybnila a policii chybí klíčový posudek

Případ údajně předražených jízdenek pražského dopravního podniku měl být zařazen do pomyslné výkladní skříně protikorupční policie a žalobců Lenky Bradáčové. Dosud sesbírané důkazy ale zatím vůbec nenasvědčují tomu, že se tak stane. Týdeník Euro měl možnost seznámit se s částí spisu a z toho vyplývá, že se vyšetřování prodlužuje, či dokonce pozastavilo. To nepřímo potvrdil i dozorující státní zástupce Adam Borgula. Tvrdou ránu vyšetřovatelům zasadil Finanční úřad pro Prahu 1, který prověřoval účetnictví papírny Neograph, jež jízdenky, respektive speciální nepadělatelný papír dodávala a posílala za každou 17 haléřů firmě lobbisty Ivo Rittiga Cokeville Assets do Karibiku.

Vše v pořádku Žalobce pražského vrchního státního zastupitelství Adam Borgula se v půlce letošního srpna obrátil na Finanční úřad pro Prahu 1, kde má sídlo Neograph (nyní přejmenovaný na SPM Security Paper Mill), a vyžádal si výsledky finančních kontrol, včetně obchodní smlouvy s firmou Cokeville Assets, faktur, obchodní korespondence a případných výsledků finančního šetření. „V průběhu vyšetřování bylo zjištěno, že od roku 2007 do roku 2013 mohlo mezi společností Neograph a Cokeville Assets docházet ke zkrácení daně,“ odůvodnil žádost.

Očekávaný výsledek se ale nedostavil. Finanční úřad obchodní transakce Neographu s Cokeville Assets vůbec nezpochybnil. Kdo se naopak provinil proti daňovým zákonům, byla společnost Neograph, v níž byl ředitelem korunní svědek vyšetřovatelů Vladimír Sitta mladší. „Výsledkem kontroly bylo neoprávněné zahrnutí do výdajů zdaňovacího období za leden až prosinec 2010 částky, zaokrouhleně, 950 563 korun,“ napsal policistům vedoucí odboru kontroly Finančního úřadu pro Prahu 1 Pavel Šváb. Neograph za toto účtovací období přiznal daň 1 306 219 korun. Berňák společnosti zpětně vypočetl daň téměř o milion vyšší – 2 256 782 korun. A na závěr přidal větu, která nahrává Rittigovi. „Tento doměrek nijak nesouvisí se společností Cokeville Assets,“ upozornil finanční úřad.

Úřad naopak napadl třísettisícovou provizi Sittově firmě Avium Partners za zprostředkování ceninového papíru na cigaretové kolky, řadu služebních cest, proplacených letenek, nákup čtyřkolky za čtvrt milionu korun nebo fotoaparátu za téměř 90 tisíc korun. Sitta junior je přitom s otcem a bývalým polovičním vlastníkem Neographu Vladimírem Sittou a právníkem Martinem Kohoutem už nějakou dobu stíhán za tunelování Neographu. Právě prostřednictvím Avium Partners.

„Vzhledem k tomu, že je to ve fázi vyšetřování, se k tomu zatím vyjadřovat nebudu,“ zareagoval na zjištění týdeníku Euro žalobce Borgula.

Klíčový posudek Vyšetřovatelům také citelně schází nejdůležitější posudek. Ten dostal na jaře za úkol zpracovat soudní znalec Jan Juráň z Olomouce a měl porovnat možný rozdíl v cenách, pokud by jízdenky, respektive speciální papír nedodával Neograph. Stanovení možného cenového rozdílu je pro detektivy i žalobce při stíhání jedenácti obviněných klíčové. Jinak mohou případ bez podání obžaloby odložit. Jenže Jan Juráň v požadovaném termínu posudek nedodal. Na pokus o kontakt týdeníkem Euro nezareagoval. „Ten posudek doposud nebyl dokončen, termín dodání byl prodloužen,“ připustil žalobce Borgula. „Není to o mých pocitech, jestli se něco daří, nebo nedaří,“ dodal Borgula na dotaz, zda to znamená, že se vyšetřování dostalo do potíží. „Nejsou podmínky pro to, abych trestní stíhání zastavoval. Stejně tak mi nebyl podán ani návrh na podání obžaloby. Probíhá aktuálně vyšetřování, k jehož zastavení zřejmě není žádný důvod, a ani to nedospělo do závěru, že by policie podávala návrh na obžalobu,“ uvedl Borgula.

Detektivové protikorupční policie případ vyšetřují už přes tři roky. Navíc podle slov Vladimíra Sitty mladšího měla policie informace o možném tunelování pražského dopravního podniku prostřednictvím provizí už od roku 2009.

Pro detektivy představuje problém i trestní stíhání korunního svědka Sitty juniora.

Pražská policie začala oba Sitty stíhat kvůli trestnímu oznámení původního obchodního partnera a rovněž obviněného spolumajitele Neographu Jana Janků. Sitta přitom právě jeho označil za klíčovou postavu, přes kterou měl Ivo Rittig Neograph ovládat. Situace se tak nápadně podobá kauze Tatra, kde na sebe vzájemně podávali trestní oznámení exministr obrany Martin Barták a šéf automobilky Ronald Adams.

Nano a Neo Sitta s otcem a advokátem Martinem Kohoutem založili v letech 2009 a 2010 společnosti Nanograph a Avium Partners. Za pomoci těchto firem pak měli podle Janků tunelovat Neograph. Od letošního února má Sitta junior sděleno obvinění také za to, že měl do obchodního kontraktu mezi Neographem, kde zároveň působil jako ředitel, a slovenskou tiskárnu cenin Prompt, postavit berním úřadem zmíněného prostředníka – svoji firmu Avium Partners. V tiskárně měl dle obvinění dohodnout navýšení ceny zakázek pro Neograph, tím znevýhodnit koncového odběratele a rozdíl v ceně – cca 5,5 milionu korun – přihrát své firmě.

Důvěryhodnost korunního svědka se pokoušejí torpédovat i sami obvinění. Například bývalý ekonomický ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Ivo Štika při červnovém výslechu uvedl: „Nemohu věřit v objektivitu inženýra Sitty. Ten mě ještě v roce 2011 ujišťoval, že Neograph dodává dopravnímu podniku nejkvalitnější jízdenky za nejlepší cenu. Následně ale účelově vyrobil kauzu masivního výskytu falešných jízdenek a nakonec mě, respektive dopravní podnik vydíral.

Pak se z něj stal korunní svědek. Pro dopravní podnik byl osobou, která odpovídala za plnění Neographu, cítím se jím být podveden,“ uvedl Štika.

Svědek, nebo zločinec?

Vladimír Sitta mladší vnímá svoje stíhání jako odvetu za to, že upozornil na Rittigovy provize v dopravním podniku. Přestože je vázán mlčenlivostí, označil za součást spiknutí policisty a státní zástupkyni, kteří vyšetřují jeho případ. „Na všechny vaše otázky, pevně věřím, dostanete odpovědi zakrátko u soudu. Vzhledem ke kontroverzní osobě vyšetřovatele Pavla Nevtípila, jeho nadřízeného Pavla Klučky a dozorující státní zástupkyně Dagmar Máchové jistě pochopíte, že není mojí ambicí se obhajovat – a především předkládat všechny důkazy – v této fázi,“ sdělil týdeníku Euro Sitta junior.

Upozornil na převzetí společnosti Neograph lidmi blízkými Ivo Rittigovi v půlce prosince 2011, kdy žalobkyně Máchová podle jeho slov zakázala jeho otci (polovičnímu vlastníkovi Neographu) hlasování na valné hromadě. „Ptejte se, komu to v těchto případech posloužilo…,“ vyzývá Sitta.

Jak tvrdí, musel by být psychicky narušený, aby od roku 2009 začal dobrovolně spolupracovat s protikorupční policií na kauze možného vyvádění peněz z dopravního podniku skrze společnost Neograph. „Musel bych být nesvéprávný, kdybych se pak následně dopouštěl identického (či jakéhokoli jiného) trestního jednání. Naštěstí pro mě, když iniciátor trestního stíhání (Janků) tvořil příběh proti mně, mému otci a mému advokátovi, o této skutečnosti jaksi nevěděl,“ uzavírá Sitta. l •

„Musel bych být nesvéprávný, kdybych se následně dopouštěl identického trestního jednání, na které jsem upozornil,“ tvrdí korunní svědek.

Koho policie stíhá kvůli jízdenkám • lobbistu Ivo Rittiga a jeho firemního administrátora Petera Kmetě • právníky z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) Davida Michala a Marka Stubleyho • bývalého ředitele pražského dopravního podniku Martina Dvořáka, jeho náměstka Ivo Štiku, ředitele služeb Miloše Petanu a bývalého pražského radního Radovana Šteinera • statutárního zástupce společnosti Neograph Jana Janků, Pavla Švarce ze společnosti Crosspoint a Antonína Vilímce ze společnosti Crowsnest

Estébácký kšeft Vyvádění peněz z pražského dopravního podniku má jeden spojovací prvek. Valná většina klíčových prostředníků totiž sloužila u komunistické Státní bezpečnosti – nejčastěji v rozvědce. Vše začalo v roce 2007, kdy na vedení dopravního podniku dorazil detektiv z odboru padělání Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Brož (sloužil u StB). Přinesl padělky jízdenek a upozornil společnost, že padělky mohou znamenat velký problém. S tím, že jediná firma, která umí vyrobit nezfalšovatelný papír, je Neograph. Jeho majiteli byli bývalí špioni Vladimír Sitta starší a Jan Janků. Do skládačky už stačí doplnit firemního administrátora a zástupce Cokeville Assets Petera Kmetě (rezident rozvědky ve Washingtonu). Vedení oddělení nákupů dopravního podniku tehdy vedl další špion Petr Oumrt. I další z obviněných Antonín Vilímec měl co do činění s StB. Prostředí bylo tedy dokonale zmapované a prostor pro byznys perfektně připravený. l

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít