politika report Ať to stojí, co to stojí

23. března 2015, 00:00 - Jan Novotný
23. března 2015, 00:00

www.euro.cz 39 Druhý muž sociální demokracie Milan Chovanec chce novými zákony omezit ekonomický a mediální vliv Andreje Babiše

Ministr vnitra Milan Chovanec si po nedávném sjezdu upevnil pozici v ČSSD. Na jedné straně brání Andreje Babiše před útoky opozice kvůli zákonu o biopalivech, na druhé straně chce Babišovi výrazně omezit moc – i za cenu spolupráce s opozičními stranami. „Schválíme to s každým, kdo pro to bude chtít hlasovat. Nevylučuji, že bychom do toho šli i za cenu ukončení koalice,“ vyhlašuje Chovanec.

* Jste produktem PR agentur?

Myslet si v době mediálního světa, že politici, ministerstva nebo hejtmanství nevyužívají mediální poradenství, je iluzorní. Chtěl bych vidět toho, kdo to nedělá, kdo chce vést politiku rozumně a nesnaží se dávat do veřejného prostoru informace v nějakém formátu.

* Není to tak, že se na svůj mediální obraz soustředíte více, než je u politiků sociální demokracie obvyklé, a proto na to Jeroným Tejc na sjezdu upozornil? Všichni asi nemají svého osobního PR poradce tak, jako vy si platíte Miloše Růžičku.

Ne, tak to není. A myslím si, že třeba kolem Jeronýma Tejce a Michala Haška v minulosti bylo mnoho poradenských firem. Ale nikdo si přece nemůže myslet, že práci ministra jde dělat, aniž by to bylo nějak racionální. Pokud si to někdo myslí, tak znovu opakuji, že je to naivita.

* Svými otázkami mířím na to, zda nejste ta „prázdná nádoba“, o níž Tejc mluvil. Ve vašem projevu na sjezdu nezazněla žádná vize sociální demokracie. Máte nějakou vizi?

Ten, kdo chtěl, tak můj vzkaz ze sjezdu slyšel. Ten vzkaz byl následující: K tomu, aby se lidem dobře žilo v rodině, kolektivu i v celé zemi, potřebují mít pocit nějaké naděje. A pokud jim tu naději dáme, tak s námi spojí svůj osud a budou mít pocit, že hlas pro nás není ztracený. Znamená to naději, že v tom státě bude líp, že bude fungovat, že bude lidi obtěžovat co možná nejméně a na druhé straně si ponechá mechanismy, které mu umožní vynutit práva v zájmu většiny. Myslím, že z mého projevu také šlo vyčíst, že jsme Andreji Babišovi vzkázali, že s ním chceme spolupracovat, protože si myslím, že ta spolupráce v současné době přináší ovoce této zemi. Je tady vláda, která se nehádá nebo se hádá méně než vláda Nečase a Kalouska. A jasně jsem vzkázal panu Babišovi, že se ho nebojíme, přestože je mediální magnát a oligarcha.

* A není tohle, co říkáte, přesně znázornění té schizofrenní situace, v níž se teď ČSSD nachází? Na jedné straně hájíte koaliční spolupráci s Andrejem Babišem a jeho samotného třeba před útoky Miroslava Kalouska kvůli zákonu o biopalivech. Na druhé straně se vůči němu před voliči vymezujete, protože je to zároveň váš největší politický soupeř…

V daleko schizofrennější situaci byla TOP 09, když seděla ve vládě s Petrem Nečasem a celou dobu vykřikovala, jak je ODS prolezlá kmotry, jací jsou to zločinci. Já si myslím, že Kalousek by si měl vzpomenout, jak rozděloval ODS na tu dobrou a špatnou. Takové problémy naštěstí nemáme. Co se týče biopaliv, to byl vládní materiál, který prošel ministerstvy. Znovu říkám: pokud nedostanu na stůl jiné argumenty než výkřik pana Kalouska, že tam je tunel za devět miliard, tak musím hájit vládu. A jestli je součástí vlády Andrej Babiš, tak musím hájit i jeho, a nedělá mi to problém. My jsme dnes parta, která by měla v těch zásadních věcech táhnout za jeden provaz. Vyžádáme si k biopalivům další informace, a pokud by něco nasvědčovalo tomu, že to je nějaký tunel, vrátíme se k tomu.

* Hájíte Andreje Babiše a zároveň říkáte, že se ho nebojíte, a posíláte mu ze sjezdu vzkazy. Jak se v tom má volič sociální demokracie vyznat?

Volič sociální demokracie si o tom má myslet jednu jednoduchou věc: jsme součástí vlády, která má smysl i pro voliče sociální demokracie. Pro Českou republiku je tato vláda výhodná ve vztahu k vyšším důchodům, snížení DPH a jiným prioritám našeho programu, které už se podařilo zrealizovat. Tady volič jasně vidí, že vláda zemi prospívá. My nepřipustíme revizi koaliční smlouvy, maximálně její doplnění o některé body. A budeme také bránit své lidi. To znamená, že útoky na premiéra nebo ministra Němečka prostě nebudeme tolerovat. Já si myslím, že to je normální poselství. Volič se prostě rozhodl dát hnutí ANO silnou podporu ve volbách – i přesto, že bylo veřejně známé, že Babiš má firmu a že ta firma má nějaké vztahy se státem.

* Nezlobte se, ale vy tady doslova opakujete argument Andreje Babiše a dalších představitelů hnutí ANO, když se sami obhajují. I oni rádi říkají: volič nám tu důvěru dal, i když znal všechny okolnosti, takže jaký střet zájmů?

Oni se přece musejí pohybovat v platném právním řádu. Volič věří, že nebudou své postavení zneužívat a porušovat zákony třeba o střetu zájmů. Pokud Babiš zákon poruší, ať je potrestaný.

* A není Andrej Babiš ve střetu zájmů prakticky každý den skoro při jakémkoli politickém rozhodnutí?

Já jsem zažil na vládě mnohokrát, že sám Babiš hlásil střet zájmů. Samozřejmě že to budí rozpaky. Ten člověk v sobě koncentruje obrovskou ekonomickou, politickou a mediální moc. Je na pováženou, jestli tohle chceme. Proto se bavíme například o zákonu, který by stanovil limity financování politických stran včetně stropů pro volební kampaň. Jinak se tady politická soutěž rozevře stejně jako v Itálii v době Silvia Berlusconiho. A jestli je tady někdo produktem mediální sféry, tak je to právě Babiš a jeho hnutí. My máme k Babišovi opatrný vztah.

* S kým chcete schválit ty avizované změny v legislativě o financování politických stran, střetu zájmů, koncentraci ekonomické síly s politickou a mediální mocí?

S každým, kdo pro to bude chtít hlasovat.

* To znamená i s opozicí bez Babiše?

Určitě. Proč ne? V zájmu této země je, aby politická soutěž byla rovná.

* Vy přece v rámci těch možných legislativních změn prosazujete něco, co pro Babiše bude nevýhodné. Půjdete do toho i za cenu, že koalice skončí?

Nevylučuji, že bychom do toho šli i za cenu ukončení koalice. Ale je to můj osobní názor, musíme to ještě v ČSSD projednat. Osobně nevěřím tomu, že Babiš, který se neustále oháněl Rekonstrukcí státu, by s tím nesouhlasil. Pokud nechce být tím, koho budou média neustále podezřívat z permanentního střetu zájmů, tak by měl být praporečníkem těch změn. Jestli to neudělá, přestane být důvěryhodný.

* Nevyrobili jste si na sjezdu silnou vnitrostranickou opozici? Vždyť lidé jako Jeroným Tejc, Jiří Dienstbier nebo Jaroslav Foldyna byli doteď nesourodými kritiky předsedy Sobotky. Sjezd je sjednotil proti společnému nepříteli. Ani jeden z nich nezískal funkci ve vedení.

To je velmi zkreslený pohled zvenčí. Sociální demokracii řídí ústřední výkonný výbor. Ten má 200 členů ze všech regionů. Jeroným Tejc zůstává předsedou vlivného ústavně právního výboru sněmovny. Dienstbier zůstává členem vlády, senátorem. Foldyna? Jak znám Jardu Foldynu, prostor pro vyjádření svých názorů si najde. Jeho kolbištěm bude Poslanecká sněmovna. Přístup do nejužšího vedení strany, grémia, má i místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, automaticky také předseda Asociace krajů Michal Hašek. Neřekl bych, že je tady nějaká vnitrostranická opozice. Spíše je to názorová frakce. Každá normální rozumná strana má frakci. Ale jinak jsme jako sociální demokracie před krajskými volbami v příštím roce odsouzeni k jednotě.

* Nepřijde vám s více než ročním odstupem, že jste lánský puč dobře využil ve svůj prospěch? Místo Jeronýma Tejce jste se stal ministrem vnitra, teď jste byl zvolen druhým mužem ČSSD.

Já jsem po lánské schůzce okamžitě nabídl Bohuslavu Sobotkovi svoji funkci místopředsedy strany k dispozici. Byl jsem připraven z pražské politiky odejít a vrátit se do regionu. Udělal jsem to hned, a ne před televizními kamerami jako ostatní kolegové. Kdyby mi tehdy Sobotka neřekl, abych zůstal, tak jsem odešel.

* Proč si myslíte, že si vybral zrovna vás?

To se musíte zeptat jeho. My jsme spolupracovali na volební kampani. Asi jsem měl šanci mu některé věci říkat častěji a otevřeněji.

* Není možné, že v tom hraje roli třeba vaše spojení s Hradem? Udržujete dobré vztahy s prezidentem, pravidelně se stýkáte s jeho poradcem Martinem Nejedlým, vozíte mu chodské koláče…

To je další mediální mýtus. Jednou jsem Martinovi Nejedlému přivezl koláč, když jsem jel z Domažlic. Vídáme se jednou za čtvrt roku, s panem prezidentem zhruba jednou za půl roku. Já s nimi žádný nadstandardní vztah nemám. Jestli někdo chodil na Hrad, tak to býval Michal Hašek. Máme s panem prezidentem korektní vztah, ale není to žádné zásadní přátelství. Že by to pro mě byla nějaká přidaná hodnota, to si nemyslím. Premiér musí s prezidentem komunikovat, jak často říkám, na bázi „já pán, ty pán“. Nechci mu dělat žádnou spojku na Hrad.

* Chcete jednou Bohuslava Sobotku vystřídat v čele ČSSD?

Mně spolupráce s Bohuslavem Sobotkou moc vyhovuje. Rád bych s ním v politice dosloužil. Jemu je 44, mně 45, je v nejlepších letech, má před sebou deset až 15 let aktivní politické kariéry. Je enormně pracovitý, stále je schopen pracovat ještě o deset procent víc než já. Pokud se rozhodne, že bude obhajovat premiérskou židli, tak já budu první, kdo mu s tím bude pomáhat, pokud bude chtít.

* A pokud se rozhodne, že nebude pokračovat v české vrcholné politice, tak vy budete první, kdo se přihlásí o post předsedy strany?

Nemyslím si. O tom teď vůbec není debata. Žádnému předsedovi sociální demokracie se ještě nestalo, aby ho sjezd vybavil tak širokými pravomocemi jako Sobotku.

Chtěl bych vidět toho, kdo nespolupracuje s mediálními poradci, kdo chce dělat politiku rozumně a nesnaží se dávat do veřejného prostoru informace v nějakém formátu.

O autorovi| Jan Novotný • novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít