Policie: Manažeři Krajské zdravotní

24. února 2014, 00:00 - (hrb)
24. února 2014, 00:00

Korupce zmanipulovali zakázky Protikorupční policie dotáhla do konce lov na manažery ústecké Krajské zdravotní, pod kterou spadá pět severočeských nemocnic.

Podle detektivů došlo při nákupu lékařské techniky za necelých 420 milionů korun z unijních dotací jednoznačně k trestné činnosti. Policie stíhá pět manažerů za pletichy při veřejné soutěži a porušování povinností při správě cizího majetku. Nyní policie finalizuje přípravu obžaloby.

Policisté obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 v rámci veřejné zakázky ohledně nákupů přístrojů a zdravotnického zařízení měli stanovit kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti uchazečů. „Cenovou nabídku v celkové výši cca 417 milionů korun pak měli akceptovat, přestože měli vědět, že Krajská zdravotní mohla provést nákup zdravotnických přístrojů vlastními silami, ve stejné rychlosti a ekonomicky efektivněji. Svým jednáním měli způsobit škodu ve výši cca 82 milionů korun,“ tvrdí mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Detektivům se nezdají ani zjednodušená podlimitní řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad. Podle kriminalistů byla obvyklá cena za vypracování projektové dokumentace výrazně nižší. Obvinění měli souhlasit s proplacením nedůvodně vysokých faktur a způsobit škodu ve výši zhruba 38,5 milionu korun.

Vyšetřování stojí na jednom klíčovém znaleckém posudku. Přitom však samotní autoři posudku závěry interpretují odlišně od formulace detektiva Jiřího Bednáře, který případ vyšetřuje. „Náš názor je, že za podmínek, za jakých byl nákup uskutečněn, nelze cenu označit za vybočující z možného rozpětí tržních cen při dodávce prostřednictvím kompletátora (firmy, která zajišťovala dodávky veškerého nakupovaného artiklu),“ řekl před časem týdeníku Euro šéf American Appraisal Jiří Krch. A podotkl: „Je velmi pravděpodobné, že pokud by se nákup uskutečnil v konkurenčním prostředí nebo vlastními silami Krajské zdravotní, závěr by se lišil.“

Zvolení dodavatelů Krajská zdravotní od počátku odůvodňovala tím, že obě společnosti Hospimed i Puroklima samy některé přístroje výhradně dodávají, a rychlostí a komplexností celé zakázky. Kdyby prý Krajská zdravotní vypisovala jednotlivá výběrová řízení postupně, mohly by se dodací lhůty fatálně prodloužit a některá zdravotnická zařízení by byla bez životně důležitých přístrojů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít