Pokuta za všechny peníze

20. ledna 2014, 00:00 - Daniel Deyl
20. ledna 2014, 00:00

Banka JP Morgan zaplatí místo rekordních více než 19 miliard dolarů zhruba pětinu

Suma 19,2 miliardy dolarů není právě malá. Dokázala by pokrýt tři měsíce války v Iráku nebo třetinu českého rozpočtu. Na něco je to přesto málo – například na to, co v půli ledna hrdě ohlásil americký ministr spravedlnosti Eric Holder: totiž účinně potrestat mezinárodní zločineckou organizaci jménem JP Morgan Chase.

Jedna z největších, nejvlivnějších a nejrespektovanějších finančních institucí západního světa dostala od administrativy prezidenta Obamy souhrnný peněžitý trest (viz Vysoké odpustky) v uvedené výši za roli, kterou banka sehrála ve vyvolání finanční krize v letech 2007 až 2008. Kolaps trhu s hypotékami tehdy hrozil zhroucením veškerého globálního finančnictví; jeho dozvuky pociťují různé části světa s různou intenzitou dodnes. Banka JP Morgan je vinna zjednodušeně tím, že ostošest prodávala cenné papíry, o nichž musela vědět, že jsou ve skutečnosti bezcenné (protože byly kryté hypotečními úvěry, pro něž se vžilo přiléhavé označení „toxické“).

Holderův pomníček Mnozí politici, když nadejde jejich čas, začnou přemýšlet, co po sobě zanechají. Ministru Holderovi, jenž se má zanedlouho s funkcí rozloučit, se zrovna nabídl pomník v podobě obří pokuty jednomu z největších aktérů finanční krize. Nehledě k tomu, že se tím v nadcházejících volbách mohou ohánět ministrovi kolegové z Demokratické strany: Vidíte, jak jsme si došlápli na viníky krize?

I proto Holder oznamoval nejnovější část této sumy ve výši 13 miliard s patřičnou hrdostí.

Zabralo to. Deník New York Times Holdera pochválil. Zároveň ovšem napsal, že banka si s takovou pokutou snadno poradí: „Mnoho bank by taková pokuta položila, ale JP Morgan je od krize natolik zisková, že s jejím zaplacením nebude mít problémy.“ Pro ilustraci, loni činil čistý zisk banky 23 miliard dolarů a zhruba takový je i její právě zveřejněný obrat za poslední loňské čtvrtletí. Letos se očekává, že rentabilita vlastního kapitálu banky stoupne z osmi procent na 13. Optimismus sdílejí i investoři. Ačkoli se vědělo, že velká pokuta je na cestě, cena akcií JP Morgan na burze v posledních měsících vytrvale stoupala; letos v lednu je ve srovnání s loňskem o 27,5 procenta výše.

Tím by mohl příběh skončit: zlobivá banka dostala za vyučenou a byznys jede dál. Vládní vlk se nažral a bankovní koza (na níž záleží právě vládě víc než komu jinému) zůstala pěkně celičká. Jenže při druhém pohledu, na nějž už obvykle veřejnost nemá trpělivost, vyjde najevo, že namísto slavných 19 miliard zaplatí JP Morgan jen zhruba polovinu. Jak je to možné? Malá velká domů Zaprvé, banka musí své závazky uhradit do konce roku 2017. Kdykoli dojde k rozložení dluhu, jeho hodnota klesá. Když k tomu přičtete tempo, jímž Fed žhaví tiskárny s penězi, můžete se spolehnout, že dolar bude čile ztrácet na hodnotě i v budoucnu, což hodnotu dluhu dále sníží.

Zadruhé, některé položky složitého vyrovnání mnoha různých sporů si bude JP Morgan moci odečíst z daní, a sice ve výši 38 procent. Teď přijde na to, které položky tomuto režimu podléhají – ejhle, jsou to všechny s výjimkou jediné, dvou miliardové pokuty ministerstvu spravedlnosti. To hodnotu závazku v praxi sníží o dalších 2,5 miliardy.

Zatřetí, co je nejdůležitější, nově ohlášených 13 miliard dolarů ve skutečnosti žádných 13 miliard není. Čtyři miliardy, tedy téměř třetinu, musí JP Morgan věnovat na podporu či úlevu těm svým klientům, kteří nejsou schopni lehkomyslně rozdané hypotéky splácet. Z oněch čtyř miliard má jít 1,2 miliardy na takzvané první hypotéky, které mají při splácení přednost před ostatními. Zbytek může použít i na úlevu hypotékám druhého řádu (takové, na něž se vztahuje druhotné zástavní právo; jejich splácení musí počkat, než je uspokojen věřitel hypotéky).

To je pro finanční ústav JP Morgan ďábelsky výhodné. Když jste banka a nemůžete z člověka vymoci druhou hypotéku, obvykle máte prostě smůlu, ledaže by ta první byla již splacena. JP Morgan by tedy v takových případech tratila tak či tak; ovšem teď si bude moci ztracené peníze odepsat z „pokuty“ a následně i z daní. Čím více absurdních hypoték, tím větší část dluhu se takto umoří. No, neberte takovou nabídku.

U prvních hypoték je to ještě zábavnější.

Banka může peníze použít na restrukturalizaci stávajících hypoték v případě, že je dlužníci nejsou schopni splácet. To samozřejmě pomáhá především oněm lidem, kteří si bydlí nad poměry – ať už proto, že je JP Morgan dříve (přímo či nepřímo) podporovala v jejich přílišném sebevědomí, nebo třeba proto, že přišli o práci kvůli krizi, na jejímž vzniku se týž ústav právě řečeným jednáním podílel.

Komu to pomůže Další pikantní ironií je, že dlužníci, jimž má toto opatření pomoci, na něm mohou i prodělat.

Pokud například vyděláváte nějakých 40 tisíc dolarů ročně (průměrný plat v USA dosáhl vloni necelých 48 tisíc dolarů), a dostali jste se proto do problémů se splácením hypotéky, banka vám může odpustit třeba sto tisíc dolarů z celkové ceny vašeho drahého domu. Vtip je v tom, že tato odpuštěná částka se objeví ve vašem daňovém přiznání jako příjem – a rázem zaplatíte na daních něco přes 29 tisíc dolarů (podle The Slate Magazine). Zbude vám tak něco přes deset tisíc dolarů čistého ročně, tedy zhruba 200 dolarů na týden. To je o polovinu méně, než kolik by vám zaručila minimální mzda.

Přežijete pouze v případě, že máte hromadu hotovosti pod polštářem – což asi nemáte, protože jinak byste se v první řadě nedostali do problémů se splácením hypotéky. Čímž se potvrzuje pravidlo, že banka je instituce, která vám ráda půjčí peníze, pokud umíte prokázat, že je nepotřebujete.

Jestliže tedy míra pomoci, již takové opatření poskytuje dlužníkům, je diskutabilní, o jeho výhodnosti pro banku není pochyb.

Pro ni je daleko výhodnější dostávat peníze pomaleji, než původně očekávala, než je nedostávat vůbec a snažit se peníze získat zpět na realitním trhu (a tím si kazit trh s novými hypotékami).

O další zábavný rys tohoto uspořádání se postará skutečnost, že banka takto pomůže sobě i svým dlužníkům penězi, které získala i od investorů do cenných papírů podložených právě oněmi hypotékami, jež dnes zachraňuje. Jestli to lze považovat za trest, posuďte sami.

A nakonec je tu až trochu dětinská hra s čísly. Když ministr Holder oznamoval 13miliardové potrestání banky JP Morgan, opomněl přitom zmínit skutečnost, že dohoda o platbě čtyř miliard dolarů (Federálnímu úřadu pro financování rezidenční výstavby) byla uzavřená již téměř před rokem.

Je pochopitelné, že při trestání finančních ústavů nemohly úřady přistoupit k opatřením drastickým, která by odrážela skutečnou výši škody. Částka, kterou by banky v takovém případě musely zaplatit, by je z definice musela položit a důsledky léčby by tak byly horší než původní neduh.

O stavu vyrovnání s krizí však mluví i skutečnost, že vládní úřady ochotně přijaly nabídku banky JP Morgan na spolupráci při stíhání vlastních zaměstnanců, kterým půjde prokázat zločinný úmysl. I k této vstřícnosti ministerstvo spravedlnosti přihlédlo při vyměřování pokuty. Prominentní finančníci mezitím sbírají uznání za obnovenou výkonnost svých firem.

JP Morgan si teď bude moci ztracené peníze odepsat z „pokuty“ a následně i z daní. Čím více absurdních hypoték, tím větší část dluhu se takto umoří. Banka pomůže sobě i svým dlužníkům penězi, které získala i od investorů do cenných papírů podložených právě oněmi hypotékami, jež dnes zachraňuje.

Vysoké odpustky Jaké vyrovnání má zaplatit bankovní dům JP Morgan Chase 9 miliard po odečtení z daní 6,34 mld. – mimosoudní vyrovnání s federálním ministerstvem spravedlnosti, z toho: 4 miliardy platba Federálnímu úřadu pro financování rezidenční výstavby (FHFA) 2 miliardy pokuta splatná ministerstvu spravedlnosti dle zákona o reformě finančních institucí (FIRREA) 1,4 miliardy vyrovnání s Úřadem pro správu úvěrů (NCUA) 613 milionů vyrovnání se státem New York 515,4 milionu vyrovnání s Federálním svazem pojišťoven bankovních vkladů (FDIC) 298,9 milionu vyrovnání se státem Kalifornie 100 milionů vyrovnání se státem Illinois 34,4 milionu vyrovnání se státem Massachusetts 19,7 milionu vyrovnání se státem Delaware 4,5 miliardy po odečtení z daní jen 2,79 mld. – mimosoudní vyrovnání s investory do dluhopisů podložených podvodnými hypotékami 4 miliardy úleva plátcům hypoték: protože o tyto peníze by banka stejně přišla, je skutečná výše pokuty nulová 1,7 miliardy po odečtení z daní jen 1,05 mld. – pokuta za to, že banka nenahlásila úřadům podezřelé transakce megahochštaplera Bernarda Madoffa Celkem předepsáno: 19,2 miliardy Skutečná pokuta: nejvýš 10,8 miliardy Zdroj: Department of Justice, USA

O autorovi| Daniel Deyl deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít