POKUS O POLITIZACI DAŇOVÉ SPRÁVY - Euro.cz

Přihlášení

POKUS O POLITIZACI DAŇOVÉ SPRÁVY

, Pavel Matocha,
POKUS O POLITIZACI DAŇOVÉ SPRÁVY
Zdroj: Euro.cz

Poslední faul ministra Svobody

Pokus o politizaci daňové správy

Dusno minulého týdne na Ústředním finančním a daňovém ředitelství (ÚFDŘ) nemělo na svědomí pouze počasí. Ministr financí Ivo Svoboda totiž v pondělí naprosto neočekávaně, aniž by uvedl jediný důvod, odvolal vrchního ředitele tohoto útvaru Jana Knížka a jmenoval na jeho post tajemníka středočeské ČSSD Petra Ibla. Jan Knížek není členem žádné politické strany a na berních úřadech pracuje již dvanáct let, naproti tomu zkušenosti sociálního demokrata Ibla jsou nulové. Po takovéto politizaci daňové správy se rozhodli ihned odejít čtyři Knížkovi spolupracovníci z vedení ÚFDŘ. „Já už jsem výpověď podal, potvrdil týdeníku EURO ředitel odboru metodiky výkonu daňové správy Miroslav Vácha.

S důvody se ministr neobtěžuje.

„Odvolání mi nejprve tlumočil náměstek Hejnák. Potom mě odvedli k ministrovi, který mi beze slova vysvětlení předal odvolávací listiny a představil mého nástupce doktora Ibla. Samozřejmě že jsem se ptal na důvod mého odvolání, ale ministr Svoboda to odbyl slovy, že sám dobře vím, proč jsem odvolán. Náměstek Hejnák mi ještě stačil říct, že v žádném případě nejde o profesní nedostatečnost, špatné vedení úřadu či jiné pracovní pochybení, říká odvolaný ředitel Knížek.

Tisková mluvčí ministerstva financí Hana Burdová nám žádné důvody tohoto odvolání nesdělila. Poradce ministra financí Zdeněk Flídr týdeníku EURO potvrdil, že Knížek byl odvolán k 16. červenci, ale o důvodech odvolání prý nic neví. Knížek říká, že o důvodech může zatím pouze spekulovat. „Zvláště, když jsem byl svědkem, jak p. r. poradce ministra Svobody Michal Pešek se ptá náměstka Hejnáka na důvody odvolání, aby mohli připravit odpověď pro tisk. Jenže náměstek Hejnák mu řekl, že důvod nezná, tvrdí Knížek.

Kdyby k odvolání došlo loni na podzim, kdy Svoboda naprosto brutálním způsobem vyčistil celé ministerstvo, nebylo by třeba důvod příliš hledat. Jenže po mnoha měsících klidu a v týdnu, kdy vrcholí spekulace o Svobodově odvolání, je nečekané odstřelení šéfa daňových úřadů velmi podezřelé. Deník Právo v téže době přinesl informaci, že policie se již týden marně snaží doručit Svobodovi trestní obvinění související s jeho dřívějšími aktivitami ve zkrachovalé mělnické Libertě. Klíč k jedné z možných interpretací snad už posledního faulu ministra Svobody je tedy jeho bývalé podnikání, které jemu a jeho mnohaleté nejbližší spolupracovnici Barboře Snopkové přineslo trestní stíhání. Ministr financí Ivo Svoboda možná proto potřeboval v čele daňových úřadů stranickou loutku, s kterou by mohl snadno manipulovat i po svém případném odvolání. Bezpartijní profesionál představoval značné riziko.

Knížkovo odvolání přesně odpovídá stylu Iva Svobody. Nejde jen o známé případy stranického financování (spor s Ivanem Havlíčkem), postřeleného stranického věřitele (Ivan Lhotský a Tax & Investment Advisers), vysávání peněz z podniku v konkursu (OSAN), vyhození náměstků a vrchních ředitelů ministerstva financí či černou listinu nedůvěryhodných osob Komise pro cenné papíry, na níž duo S+S figuruje. Na ministerstvu a v Konsolidační bance se například traduje, že když Ivo Svoboda odvolával minulého šéfa Konsolidačky, dal mu čtyřiadvacet hodin na to, aby si sám sepsal zdůvodnění odvolání. Jenže pravomoci finančních úřadů jsou tak vysoké, že jejich politizace je zcela nepřípustná. „Je to naprosto skandální politické zasahování do daňové správy. Za posledních deset let jsme nezažili, co nyní provádí Svoboda, komentoval případ bývalý náměstek ministra financí Michal Frankl.

Rezignoval dříve, než nastoupil.

Ministru Svobodovi však situaci značně zkomplikoval nově vybraný vrchní ředitel Ibl. Ten byl sice již tři týdny zaměstnán na ministerstvu financí jako Svobodův poradce a minulé pondělí představen odvolávanému Knížkovi jako jeho nástupce, jenže ve středu si to rozmyslel a dal výpověď. Jiný Svobodův poradce Zdeněk Flídr nám ve čtvrtek dopoledne řekl, že pan Ibl odevzdal ráno do rukou ministra rezignaci. Jiného vrchního ředitele zatím nemají, a tak se situaci pokusil zachránit náměstek Hejnák. Ve čtvrtek odpoledne si pozval Knížka a nabídl mu, jestli by ještě pár dnů nemohl v úřadě zůstat.

Rozhodnout by měl tento týden.

Diskuze