Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Pokladny na plné obrátky

23. srpna 2002, 06:35 - Zdeněk Fekar
23. srpna 2002, 06:35

Maloobchod

PRAHA (zdf) - Vyčíslování ztrát v maloobchodní branži zatím nebylo na pořadu dne. Prodejny „velkých“ hypermarketových sítí ani příliš poškozeny nebyly. Jejich obchody zpravidla stály mimo záplavová území. „Je to jedno z našich pravidel, ke kterému jsme došli po zkušenosti s povodní v Německu,“ vysvětluje šéf firmy Globus Petr Vyhnálek. Na suchu zůstaly i prodejny firem Carrefour či Tesco, hlásí jejich mluvčí. Voda naopak poškodila čtyři markety sítě Kaufland. Ty se ale podle mluvčího Michaela Šperla „ve velmi krátké době podařilo zprovoznit“. Kaufland uplatňuje tradiční mlčenlivost a ani řádově nechce uvést odhad škod.
Daleko hůře dopadly supermarkety, jejichž koncept vyžaduje být blíže zákazníkům. „Škody jsou enormní, bojíme se je vyčíslovat. Půjdou do desítek milionů korun,“ řekla týdeníku EURO členka představenstva sítě Julius Meinl Daniela Poštová. U Meinla teprve probíhá inventarizace ztrát, velké škody způsobilo zaplavení čerstvě zrekonstruované pražské velkoprodejny Vltava připravené k otevření. Padesátimilionové škody připlavila voda supermarketům Delvita. Ředitel marketingu Miguel van Bussel oznámil, že prodejna na pražské Florenci bude uzavřena až několik měsíců. Pobočka na Palmovce čeká na odčerpání vody, lovosická prodejna otevře koncem srpna po obnovení dodávky elektřiny.
Obchodníci zatím sčítají přímé škody. Do jejich kalkulací však patří i výpadky tržeb. Tady je ale možné čekat spíše kladný výsledek. Ztráty uzavřených prodejen vyrovnávají zbývající obchody sítí. „Jedeme na plné obrátky. Cítíme, že nahrazujeme výpadky uzavřených prodejen,“ potvrdila Poštová od Meinla. Lidé nepřestali nakupovat, třebaže jejich nákupní košíky vypadají jinak. „Skladba sortimentu se změnila oproti normálním životním podmínkám. Zpočátku lidé nakupovali ve zvýšené míře základní potraviny a pitnou vodu. Nyní je zájem o hygienické a čisticí prostředky,“ líčí mluvčí Carrefouru Jana Havlíčková. Většina obchodníků se snaží přes těžkosti, které nouzově zvýšená poptávka představuje, zajistit dostatek tohoto sortimentu. Podle obchodníků přitom „povodňové komodity“ spolehlivě nahrazují, a dokonce překonávají výpadky tržeb v jiných segmentech. I když řádění několikasetleté vody se rozhodně podepíše na budoucnosti ekonomiky, očekávání maloobchodu jsou kladná. „Tržby půjdou spíš nahoru. Lidé budou muset dál žít,“ soudí jeden z šéfů maloobchodu, který ale nechce být v této souvislosti jmenován. Na růst tržeb se mohou těšit zřejmě především obchodníci s nepotravinářským sortimentem.
Ještě hůř se v současnosti zjišťuje situace drobných obchodníků. „Teprve mapujeme situaci,“ říká například Michal Simkanič, šéf obchodní aliance Vega. Obchodní ředitel Martin Hlušek z plzeňské firmy PDS, jejíž maloobchodní síť SVOP sdružuje asi 120 obchodníků, rovněž uvádí, že problémy mělo jen asi deset až dvacet obchodů. „Potíže s dodávkami ale nejsou,“ dodává. Zásobování se k fungujícím prodejnám dostane na základě speciálních povolení, výpadky jednoho dodavatele síť operativně nahradí jiným výrobcem.
Obchodníkům pomáhá také Svaz obchodu. Nabízí zprostředkování pomoci v případě problémů s dodávkami, a to i pro podnikatele z maloobchodní branže, kteří nejsou členy. Svaz mimo jiné shromažďuje informace o celkových škodách, které jeho členům způsobily povodně. „Zatím máme jenom odhady,“ svěřila se tajemnice Marta Maradová. Jakákoliv předběžná čísla však odmítla sdělit a nebyla schopná ani uvést, kdy budou k dispozici přesnější údaje.
Pomáhají i samotní obchodníci. Tesco podle mluvčí Martiny Čermákové už věnovalo na humanitární pomoc víc než milion korun. Pařížská centrála Carrefouru věnovala Česku čerpadla v hodnotě 150 tisíc eur. Pražský, plzeňský a ústecký Carrefour navíc prodávají zhruba čtyřicet položek nejžádanějšího sortimentu hygienických a čisticích prostředků a základních potravin za speciální ceny.
Česká obchodní inspekce (ČOI) i ministerstvo financí bedlivě sledují, zda v zaplavených oblastech obchodníci nezneužívají neštěstí lidí a nepředražují zboží. Zatím se však objevily spíš opačné případy. „Máme zprávy z Českého Krumlova, kde se snaží prodávat čisticí prostředky ještě levněji než dříve,“ uvedla zástupkyně ředitelky jihočeského inspektorátu ČOI Jana Nováková.


Čtěte také

 Rumunský větrný park ČEZ Fantanele - Cogealac

Porcování ČEZ. Rumunský majetek české firmy si chtějí rozdělit tamní státní společnosti

Státem kontrolovaná společnost Hidroelectrica, která je největším výrobcem elektřiny v…

před 6 hodinami

Události Mladí klimatičtí aktivisté na summitu v Madridu, ilustrační foto

Greta nestačí. Zapojme více dětí do debaty o klimatu, vyzvala OSN

Lidé, kteří ještě nedosáhli plnoletosti, by se měli více zapojit do jednání o klimatické…

11. prosince 2019

 Vstup Saudi Aramco na burzu, ilustrační foto

Akcie Saudi Aramco zahájily obchodování mohutným růstem. Těžař má hodnotu 1,9 bilionu dolarů

Akcie ropné společnosti Saudi Aramco zahájily obchodování na burze v Rijádu růstem o…

11. prosince 2019

 Logo Britské národní loterie

Branson, Dánové a Komárek. Sazka chce naskočit do souboje o britskou národní loterii

V příštím roce vypíše britská komise pro hazardní hry nový tendr na provozování národní…

11. prosince 2019

Pavel Páral

Zmražené holubice v ČNB

Trošku podrbat hlavu by si mohli naši centrální bankéři po zveřejnění dat o růstu cen.…

11. prosince 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
Jak na zimu zabezpečit chalupu
Kdy musíte platit zdravotní pojištění i při nulových příjmech?
Jak žádat o doplatky za léky? Jaké jsou roční limity?
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Auta
EAV uvádí na trh první modulární vozidlo eCargo
Dálniční známky 2020: Škoda Superb, sportovní BMW, Mercedesy nebo Volva je už nepotřebují (galerie)
Připadá vám interiér Tesly Model 3 nudný? V Bulharsku připravili vskutku povedené řešení
Co když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací brzdy? Je to zajímavější, než si myslíte
Srovnání navigací: Je lepší aplikace, vestavěný systém nebo nejlevnější model na trhu?
Hry pro příležitostné hráče