Pojistit si svůj obchod je nutností

01. září 2014, 00:00 - JAN ZOUL
01. září 2014, 00:00

Preventivní opatření proti hrozícím finančním ztrátám jsou nejlepší ochranou podnikání, říká Jan Zoul, odborník na pojištění pohledávek

Dodávat zboží nebo poskytovat služby na fakturu na tuzemském nebo zahraničním trhu s sebou nese rizika nezaplacení ze strany odběratele. S tímto jevem se snad setkal každý podnikatel. Lze pojistit své pohledávky, a předejít tak finančním ztrátám ohrožujícím samotnou existenci společnosti?

O tom, jak efektivně a účinně ochránit nezaplacené pohledávky a jaké jsou výhody takového pojištění, jsme hovořili s Janem Zoulem, specialistou na pojištění pohledávek z největší česko-slovenské makléřské společnosti RESPECT, a.s., která se specializuje na pojištění komerčních a industriálních rizik.

* Co znamená pojistit pohledávku?

Jedná se o jednoduchou formu pojištění chránící výrobce, prodejce, obchodní společnosti a poskytovatele služeb proti ztrátám, které mohou být výsledkem nezaplacení za předem daných a dohodnutých platebních podmínek, jež nejsou dodrženy ze strany domácích či zahraničních kupujících z důvodu platební neschopnosti nebo platební nevůle.

* Pro koho konkrétni je pojiitiní vhodné?

Pojištění pohledávek nezná segmentové hranice, neboť je určeno pro všechny společnosti, které dodávají jakékoli zboží nebo poskytují služby na fakturu. Uzavření pojistné ochrany jednoznačně doporučuji společnostem, které exportují, pronikají na nové obchodní trhy. Sjednané pojištění zároveň umožňuje výrazně bezpečnější prodej novým zákazníkům, s nimiž prodejce nemá obchodní zkušenosti.

* Co je vlastni poedmitem pojiitiní?

Obchodní dodavatelské úvěry (platba odložená např. o 30, 60, 90 dnů a více), které pojištěný dodavatel poskytuje svým odběratelům (tuzemským i zahraničním) při dodávce zboží či služeb. Klient uzavřením pojistné smlouvy získává nejen ochranu pro případ neuhrazených plateb a nárok na náhradu finanční újmy formou výplaty pojistného plnění od pojistitele, ale také má prostřednictvím schvalovacího procesu úvěrových limitů a průběžným sledováním bonity odběratelů možnost předcházet finančním škodám. Preventivní opatření proti hrozícím finančním ztrátám jsou nejlepší ochranou podnikání.

* Jak pojiitiní pohledávek funguje?

Stejně jako ostatní druhy pojištění i pojištění pohledávek každému jednotlivému klientovi „šijeme na míru“ podle jeho oboru podnikání. Před samotným uzavřením pojistné smlouvy provedeme nezbytnou důkladnou analýzu pojistných potřeb klienta, audit případné stávající pojistné ochrany a všechny informace zapracujeme do výběrového řízení na pojistitele. Získané nabídky pojistitelů zpracujeme do přehledné a pro klienta srozumitelné formy, poukážeme na negativa a pozitiva jednotlivých nabídek, a to včetně výsledků prověření úvěrových limitů (výše propojištěnosti). Vše klientovi osobně vysvětlíme a navrhneme nejvýhodnější a nejvhodnější řešení jeho budoucí pojistné ochrany. Vždy oslovujeme celý úvěrový pojistný trh. Hledáme pro naše stávající i budoucí klienty takovou úvěrovou pojišťovnu, která cenovou nabídkou, svými smluvními ujednáními a pojistnými podmínkami nejvíce koresponduje s poptávanou pojistnou ochranou a maximálně vyhovuje pojistným potřebám daného klienta. Ve výše uvedeném jednoznačně spatřujeme přidanou hodnotu makléře při prolongaci pojistné ochrany či tvorbě nové pojistné smlouvy na pojištění pohledávek. Na základě oslovení pojistného trhu porovnáme a srovnáme jednotlivé nabídky pojistitelů, a doporučíme tak klientovi takovou pojistnou ochranu, která bude nejlépe chránit jeho podnikání a cash fl ow. Zároveň se staneme jeho partnerem, na kterého je možné se kdykoli během pojistného období obrátit s dotazy a požadavky, a samozřejmě také likvidátorem jeho případných pojistných událostí.

* Jaké to má výhody?

Můžete se naplno věnovat svému podnikání. Díky pojištění pohledávek a průběžnému monitoringu bonity pojištěných klientů ze strany pojistitele máte neustále pod kontrolou a k dispozici aktuální informace o svých odběratelích. Dozvíte se dříve než vaše konkurence, s kým je možné obchodovat bez rizika. Pojištěný si uzavřením pojistného krytí zajišťuje ochranu proti nezaplacení poskytnutého dodavatelsko-odběratelského úvěru, stabilizuje cash fl ow a příjmy, získá komplexní informace o potenciálních a existujících zákaznících, zabrání rozsáhlým obchodním ztrátám při zhroucení trhu v určitém teritoriu a sníží si riziko finanční ztráty i při hledání nových odběratelů. Zároveň dosáhnete zvýšení úvěrové bonity při jednání s bankou a odstranění potřeby dokumentárních akreditivů a jiných zajišťovacích instrumentů. Vzhledem ke skutečnosti, že pohledávky standardně ve společnostech představují 30 až 50 procent jejich aktiv, jedná se o významné riziko, které je možné eliminovat právě prostřednictvím sjednání pojištění pohledávek.

Pojištění pohledávek nezná segmentové hranice, neboť je určeno pro všechny společnosti, které dodávají jakékoli zboží nebo poskytují služby na fakturu. TOI DUVODY PRO POJIŠTĚNÍ POHLEDÁVEK • komplexní nástroj pro řízení obchodních rizik (prověření zákazníků – monitoring – náhrada škody v případě platební neschopnosti / nevůle) • nástroj ručení pro banku při financování úvěru • levný finanční nástroj

O autorovi| JAN ZOUL • specialista na pojištění pohledávek, RESPECT, a.s.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máte už novou dálniční známku?
Rostou ceny bytů i úrokové sazby. Koupit si vlastní byt je tak stále těžší!
Dodavatelé mají nové ceníky elektřiny. O kolik se v roce 2018 změní platby za elektřinu?
Co je dobré vědět o výpočtu zdravotního pojištění?
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
Auta
Češi milují Škodovky víc než kdy dřív. Letos jich objednali…
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Dacia Duster v testech Euro NCAP: Nová generace dostala horší hodnocení
Hyundai i30 N ukáže i 250 km/h, ale za 200 se mu moc zrychlovat nechce
Volkswagen Jetta dostane techniku Golfu a osmistupňový automat
Technologie
Objevily se Ryzeny 2200G a 2400G, první zenová APU pro AM4? A mobilní Ryzen 3
Messenger rekapituluje. V roce 2017 denně obsloužil přes 7 miliard konverzací
Nadupaný iMac Pro je tady. Stojí až 400 000 Kč
Disney oznámil obrovskou akvizici. Za 52 miliard kupuje 21st Century Fox
Tip: Virtuální post-ity pro Windows 10. Sticky Notes podporují už i seznamy s odrážkami
Hry pro příležitostné hráče