Podvod, nebo revoluce?

14. října 2013, 00:00 - Petra Pelantová
14. října 2013, 00:00

Konec nelegálního drogového byznysu pod značkou Silk Road může virtuální měnu bitcoin značně posílit

Virtuální měna s názvem bitcoin na sebe začátkem října strhla velkou pozornost. Za poslední rok to bylo už poněkolikáté a stejně jako v předchozích případech následovala názorová přestřelka mezi početným jádrem odpůrců a bytostnými zastánci tohoto kyberplatidla.

Tentokrát byl důvod jednoznačný: internetový obchod Silk Road skončil krátce poté, co americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zatkl jeho provozovatele. Podle odhadů totiž více než dvě třetiny byznysu na tomto digitálním tržišti tvořil obchod s drogami. Pozornost se téměř okamžitě stočila na bitcoin, neboť ten zde figuroval coby hlavní platební nástroj. FBI prý zabavila 3,6 milionu bitcoinů.

Drtivý úder, který američtí vyšetřovatelé zasadili jednomu z nejnebezpečnějších nelegálních online tržišť, však v případě bitcoinu neznamenal vůbec žádnou katastrofu.

Navzdory spekulacím a tragickým prognózám ohledně další existence této měny se nyní s odstupem času ukazuje, že pro další fungování bitcoinu se nemohlo stát nic lepšího.

Zapomeňte na těžbu Bitcoin funguje od roku 2009 a jeho princip není úplně snadné pochopit ani vysvětlit.

Jednou z nejvíce oceňovaných výhod je anonymita. Jinými slovy, lze jen velmi těžko – a za určitých okolností dokonce vůbec ne – zjistit, kdo komu platí. Taková peněženka, do které nevidí finanční ani jiné úřady. Pro nelegální byznys v podobě zbraní nebo už zmíněných drog tedy vysoce ceněný partner, což momentálně vytváří na pověsti bitcoinu asi největší škraloup. Jakkoli jsou přitom jeho pozitiva nesporná.

Bitcoin pracuje na základě počítačového algoritmu. Ten lze pro zjednodušení chápat jako pravidla hry, ke které je možné obchodování s bitcoiny přirovnat. Pravidla přesně určují kdy, komu a kolik bitcoinů bude postupně z celkového množství 21 milionů bitcoinů rozděleno. Získat je lze tím, že zájemce poskytne část výkonu svého počítače systému, na kterém tato virtuální měna funguje. Za tuto službu jsou dobrovolníci – majitelé počítačových kapacit – odměňováni. Někdy se tomu rovněž říká, že bitcoiny lze těžit, i když reálně o žádnou těžbu nejde. Stačí si do svého počítače nainstalovat příslušný software, čímž dojde k poskytnutí části kapacity.

Čím více počítačů, tím větší bezpečnost.

Pravidla hry, tedy zmiňovaný algoritmus, jsou totiž napsána tak, že změnit je může jen nadpoloviční většina poskytovatelů výkonu celé sítě, což je vzhledem k obrovskému množství lidí zapojených v současné době do systému vyloučeno.

Jelikož počet zájemců, kteří se s vidinou bitcoinového výdělku připojují do sítě, roste výdělek – tedy počet bitcoinů, které lze vytěžit – se postupně zmenšuje, zatímco jejich cena roste. Autorství algoritmu, na kterém celý platební systém stojí, se přičítá jakémusi Satoši Nakamotovi – a dodnes se spekuluje, » zda jde o skutečnou osobu, nebo spíše skupinu vývojářů.

Suma v podobě bitcoinů, kterou je možné takto inkasovat, tedy neustále klesá. Je třeba zohlednit, že hodnota bitcoinů získaných běžným počítačem je v současné době nižší než cena spotřebované elektřiny.

Nyní se mezi ty, již dali systému k dispozici výkon svého počítače, rozděluje v průměru každých deset minut 25 bitcoinů. Při spuštění systému v roce 2009 to byl dvojnásobek.

Tento pokles potrvá až do chvíle, než se rozdělí všech 21 milionů bitcoinů, což má být asi v roce 2130. Už ale někdy v roce 2040 bude objem nově rozdělovaných bitcoinů tak malý, že právě tento rok bývá označován za dobu, kdy jich v systému bude už konečná suma. Aktuálně jich je mezi lidmi rozděleno 11,8 milionu. Celková hodnota bitcoinů v oběhu atakuje hranici 1,5 miliardy dolarů. A s těmi je možné dále obchodovat. Kdo totiž nechce těžit, může si bitcoin koupit.

Velká zkouška V úterý 1. října stál jeden bitcoin 127 dolarů, jak ukazují data ze slovinské bitcoinové burzy Bitstamp. Následující den se na veřejnost dostaly zprávy o zásahu FBI a konci obchodu Silk Road. Cena bitcoinu ihned spadla na 103 dolarů. „To, co se stalo, je pro bitcoin obrovské pozitivum,“ prohlásil pro Businessweek ihned po zveřejnění zpráv o zásahu FBI Fred Ehrsam, zakladatel bitcoinové peněženky Coinbase, což je jeden z webů, přes které lze nakupovat, prodávat či přijímat bitcoiny.

„Konec Silk Road je pro bitcoin velkou zkouškou,“ přidal se Jerry Brito, šéf výzkumného programu na George Mason University, který se zaměřuje na studium této měny.

Odborníci tvrdili, že pokud se trh s bitcoiny

po zavření Silk Road rychle vzpamatuje, rozbije to argumenty všech kritiků, kteří tvrdí, že jakmile nebude možné za ně pořídit kokain, zájem o tuto měnu opadne. Stalo se – v současné době je bitcoin na 123 dolarech, kyberměna tak dokázala umazat většinu předchozí ztráty. Tvrzení, že bitcoin je hlavním pilířem nelegálního obchodu a bez tohoto byznysu se neudrží, padlo.

Pohádkové bohatství Zkraje letošního ledna bylo možné pořídit bitcoin za 13 dolarů, což v přepočtu vychází zhruba na 244 korun. Nyní se kurz pohybuje okolo 123 dolarů. Kdo v lednu nakoupil za tisíc korun, vydělává nyní devítinásobek. Jedná se opět o ceny vycházející z dat burzy Bitstamp. Speciální burzy fungují jako směnárny, lze na nich bitcoiny nakoupit, prodat i směnit například za eura nebo dolary. Jejich počet s rostoucím zájmem obchodníků o tuto měnu roste.

Každá z burz zároveň nabízí jinou cenu bitcoinu, již určuje nabídka a poptávka na dané burze. V médiích se ve většině případů prezentují data z japonské burzy Mt. Gox, která je považovaná za největší na světě. Zároveň ale patří k nejdražším.

Začátkem září psal deník Washington Post o tom, jak si uživatelé na bitcoinovém diskusním fóru stěžují, že vyměnit své bitcoiny třeba za dolar trvá na Mt. Gox neúměrně dlouho. Někteří nevydrželi čekat, výjimkou nebyla doba v délce několika týdnů. Raději si za své peníze nakoupili u Mt. Gox zpět své bitcoiny, byť s částečným prodělkem, převedli je na jinou burzu, což bylo možné okamžitě, a u konkurenční burzy pak následně směnili a inkasovali peníze za bitcoiny mnohem rychleji.

Jestliže takto postupovalo větší množství lidí, poptávka po bitcoinech na Mt. Gox šla nahoru, stejný směr pak logicky kvůli zvýšené poptávce nabrala i cena a odpověď na otázku, proč ceny na Mt. Gox patří k nejvyšším, je na světě. O důvodech, proč je Mt. Gox při proplácení bitcoinů pomalá, lze jen spekulovat. Burza prý vede několik soudních sporů, které mohou blokovat její likviditu. Jsou to ovšem jen spekulace.

Zatím nestabilní Bitcoin se zatím neustálil na nějaké stabilní hodnotě a cenové výkyvy v řádech desítek procent nejsou výjimkou, což mnozí považují za jeho hlavní nevýhodu. Postupem času na něm bylo možné pohádkově zbohatnout, ale také prodělat. Kdo však nepodléhá momentálním náladám trhu, drží své bitcoinové jmění a neprodává okamžitě poté, co klesne cena, rozhodně netratí. Spekulanti, kteří čekají na události typu Silk Road, aby ihned skoupili bitcoin s vidinou jeho následného růstu, kdy měna bude korigovat předchozí panické výprodeje, existují na každém trhu. Jedná se tedy o běžné výkyvy, byť v případě bitcoinu o řád vyšší než třeba u jiných investičních komodit.

Letos v dubnu dosáhla měna svého rekordu, když cena za jeden bitcoin vystoupala (dle burzy Bitstamp) na 229 dolarů. Tehdy se bitcoin naplno nastěhoval do médií, neboť si získal obrovskou pozornost. V drtivé většině byl tento výkyv prezentován jako jasbitcoin » ný důsledek situace na Kypru. Tam jen krátce předtím došlo k náhlému zdanění vkladů v bankách a střadatelé ztratili na několik dní přístup ke svým penězům. I ti největší důvěřivci tehdy pochopili, že o své úspory mohou snadno přijít a nemusejí je o ně připravit jen podvodníci, ale také politici, kteří stiskem klávesy zkonfiskují vklady, napsala tehdy ve svém komentáři šéfka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Jen několik dní po kyperské anabázi bitcoin vystřelil na svou rekordní hodnotu a analytici měli jasno – lidé hledají pro své finance bezpečný přístav a nacházejí bitcoin.

Ve stejné době, kdy se na Kypru zdanily bankovní vklady, se ovšem stala ještě jedna důležitá událost. A právě ta byla podle některých expertů hlavním motorem růstu ceny bitcoinu. Americký úřad pro finanční kriminalitu FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) tehdy v podstatě označil platbu bitcoiny za legální transakci, když posvětil fungování bitcoinových burz s tím, že musejí plnit stejná pravidla jako burzy ostatní.

Kritici bitcoinu tak dostali další úder. Těch bylo ale během letošního léta víc. V srpnu federální soud v Texasu označil bitcoin za měnu jako každou jinou. „Jediné omezení, které bitcoin má, je v podstatě pouze v tom, kdo ho akceptuje jako měnu,“ uvedl texaský soudce Amos Mazzant. Stejně tak označilo bitcoin za seriózní měnu německé ministerstvo financí s tím, že ji v budoucnu hodlá danit.

Konec centrálních bank Hlavní výhodou měny je podle zastánců spíše než anonymita, kterou navíc dle některých výzkumů lze prolomit, skutečnost, že představuje alternativu k současným platebním systémům a jednoznačně vede ke snížení transakčních nákladů při online obchodování. Měna nepotřebuje centrální autoritu, jež by na ni dohlížela a případně ji regulovala. Objem této měny v oběhu je jasně dán, nehrozí žádné dodatečné emise, jež by ji znehodnocovaly. Nelze se proto divit, že nejvíc nenáviděný je bitcoin právě mezi centrálními bankéři.

Evropská centrální banka dokonce varovala, že se může jednat o podvod a že bitcoin by mohl být pyramidovou hrou. Její argumenty však někteří analytici označili za vágní s tím, že ECB pouze zastrašuje potenciální zájemce.

Čím více uživatelů, tím větší síla bitcoinu a tím menší vliv budou centrální banky mít. Spiklenecké teorie zase mluví o tom, že bitcoin byl vyvinutý americkou vládou, aby mohla lépe potírat nelegální byznys.

Nyní se prokázalo, že bitcoin dokáže fungovat legálně. Díky rychle rostoucí komunitě uživatelů si musí této novinky všímat stále více úřadů. Bitcoin vlastní stovky tisíc lidí. V současné době jej akceptují k placení tisíce obchodů. Projekt se uchytil i v zemích, u kterých to na počátku čekal málokdo. Například v Izraeli nedávno oznámila největší zásilková služba, že začne akceptovat bitcoiny. Vznikl i bitcoinový fond, který chce na klasickou burzu. Finišuje výroba prvních bankomatů na bitcoiny.

Také v Česku se bitcoinová komunita pomalu rozrůstá. I zde jsou již první obchody akceptující tuto měnu.

Nelze už tedy pochybovat o tom, že bitcoin má svou budoucnost. Virtuální měna však bude muset ještě bojovat s nedostatky, které poškozují její pověst. Jde zejména o neustálé útoky hackerů a jejich snahu elektronické peníze ukrást. Pověst je přitom pro důvěru lidí v bitcoin tím nejzásadnějším.

Investice roku, nebo hazard? Vývoj ceny bitcoinů (v USD za jeden bitcoin)

Zdroj: Bitstamp.net 11,8 milionu bitcoinů v hodnotě zhruba 1,5 miliardy USD je nyní v oběhu, každých 10 minut se generuje na 25 nových. Poslední z celkem 21 milionů bitcoinů se má do oběhu dostat až v roce 2130.

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Už se těšíte na Vánoce?
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Auta
BMW 530 MLE: Mnichovská automobilka připomíná jihoafrický…
Kolik dnes „žerou“ auta s výkonem kolem 600 koní? Třeba BMW M5 se vejde pod devět
Dálniční známky 2019: Vše, co potřebujete vědět
Škoda Kodiaq RS nenabízí sportovní emoce, ale především příjemnou dynamiku (první dojmy)
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Alfa Giulia QV, Jaguar i-Pace, Ateca Cupra
Technologie
První samostatná GPU Intel mají architekturu Xᵉ, budou konkurovat i hernímu highendu
V září Facebook některým aplikacím ukazoval fotky, k nimž neměly mít přístup
Z Windows 10 zmizí funkce Lidé, ale přibude něco jako True Tone [spekulace]
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Intel odhalil big.LITTLE procesor s pěti jádry: 3D vrstvený čip s technologií Foveros
Hry pro příležitostné hráče