PODOLÍ SA SÚDÍ

10. října 2016, 00:00 - Ondřej Stratilík
10. října 2016, 00:00

Slováckou obec nesmiřitelně rozdělila změna na radnici „Vylez ven, bojíš sa voličů? Hanba, fuj!“ Nekončící skandování desítek lidí před domem starosty znělo v posledních týdnech několikrát. A hned tak neutichne. Na zdejší poměry nezvykle rozbouřená slovácká obec Podolí si na večerní pochody nespokojených občanů mířící pod okna místních politiků začíná zvykat. Protestující se odmítají smířit s novým vedením radnice. Jedním z demonstrantů je Václav Závodný. Šestasedmdesátiletý muž dokonce patří mezi nejpilnější podolské odbojáře.

Pomáhá i s výrobou transparentů. „Ženské nám dávají stará prostěradla, já na ně pak u sebe v dílně montuju rámy z palet,“ zajiskří se bývalému zámečníkovi v očích.

Věří, že i on pomůže tomu, aby současné vedení radnice v Podolí odstoupilo a vypsalo předčasné volby. „Nikdy jsem volit nešel, vždycky jsem to nechával na mladých. Ale stačilo. Teď už bych šel volit i já,“ zahlásí zpoza volantu své stříbrné felicie.

Šmatlavcův Puč

Přitom až do začátku letošních prázdnin Podolí navenek působilo jako kterákoli jiná ospalá slovácká obec. Roztáhlá podél jedné ulice, s jedinou hospodou, památníkem válečných obětí a malým obchodem nabízejícím vlčnovské vdolky.

Vše změnilo noční zasedání devítičlenného zastupitelstva v pondělí 11. července.

Jednání se vleklo, nakonec ale skončilo odvoláním starostky Jany Rýpalové i její zástupkyně Jarmily Kasperové. Tři zastupitelé zvolení za ČSSD a dva nezávislí za hnutí Život v Podolí 2014 se spojili, změnili program schůze a přehlasovali čtveřici ze strany Alternativa pro Podolí, která zdejší volby před dvěma lety vyhrála.

Jenže „puč“ řada obyvatel devítisethlavé slovácké vesnice nedokázala vstřebat. Tvrdí, že Rýpalová a Kasperová doplatily na svůj nesouhlas s prodejem obecních pozemků v mokřadu Hluboček. Podle aktivistů hrozí, že kus přírody na okraji Podolí se v budoucnu promění ve stavební parcely. Mezi zájemci o tuhle obecní půdu figurovali i zastupitelé za ČSSD – Eva Dokoupilová a Jaromír Hastík.

Právě Hastík se po nočním odvolání Rýpalové stal šéfem radnice, místostarostu mu dělá Stanislav Křižka.

Nejde o nijak neznámý tandem, oba muži vesnici vládli v minulých letech. Od nespokojenců si vysloužili posměšné přezdívky Šmatlavec – Hastík totiž při chůzi kulhá – a Křižák. „Nahrabali si už dost, ať odstoupí,“ zlobí se třeba paní Miluše, zatímco vede vnuka ze školy.

Prase na zdi

Hastík a Křižka tyhle urážky dobře znají.

Několik transparentů včetně obrázku prasete připomínajícího pětici zastupitelůpučistů viselo i na zdi před okny obecního úřadu. Až do předminulého víkendu.

Během sobotní noci je někdo roztrhal. „V Podolí je přece normální stav, protestuje jen menšina,“ tvrdí přesto Křižka.

Starostku a Kasperovou odvolali proto, že obě dámy údajně špatně hospodařily s obecním rozpočtem a pochybily při čerpání dotací na vybudování duchovního centra v Podolí. „Prověřuje to i policie.

Navíc odmítaly přiznat své pochybení a chtěly stejným způsobem pokračovat dál,“ vysvětluje Křižka. Na dotaz, jestli neměla pětice zastupitelů raději nechat vyřešení kauzy policejním vyšetřovatelům, odpovídá, že hrozilo riziko z prodlení.

Jana Rýpalová a Jarmila Kasperová se brání, že jde o vymyšlené útoky.

Administraci dotací podle nich řídila najatá firma a neobjevila žádná pochybení, hospodaření obce navíc lze sledovat na transparentním účtu.

Křižka i Hastík ale v létě prohlásili, že pokud policie nezjistí žádné pochybení, ze svých funkcí odejdou. Teď ovšem obracejí. „Vzhledem k tomu, jaká je nyní v obci situace, nemůžu slíbit, že své dřívější slovo dodržím,“ reaguje Křižka a Jaromír Hastík sedící vedle něj souhlasně přikyvuje. Ani jeden z nich zatím nechce připustit předčasné volby, které řada nespokojených obyvatel žádá. Na radnici se podle jejího současného vedení neděje nic nezákonného.

Extrém v mezích zákona

Potud jde o vcelku normální spor. Jenže roztržky se z radnice přenesly i do ulic. A není řeč jen o vyvěšených prostěradlech s hesly či letácích „Nepodporuji bezpráví! Chci nové volby!“ vylepených v mnoha oknech podél hlavní ulice.

Policie vyšetřuje několik přestupků včetně vykácení živého plotu u domu Evy Dokoupilové, bitku mezi jejím manželem a odpůrcem prodeje pozemků Jiřím Trávníčkem, jenž měl část mokřadu až do července v dlouhodobém nájmu, či poškozené fasády na domě Jaromíra Hastíka.

Podolím navíc čas od času zní ostré pokřiky na demonstracích nespokojených obyvatel.

„Je to extrém,“ krčí rameny Petr Gazdík (Starostové a nezávislí), místopředseda Poslanecké sněmovny. Jako jeden z politiků a regionální patriot se v minulých týdnech pokoušel situaci přímo v Podolí zmírnit. „Případ by mohl mít dopad na celé Hradišťsko, pořád si myslím, že paní Rýpalová nebyla odvolána legálně,“ dodává. Obává se toho, že podobné spory můžou po vzoru Podolí vyhřeznout i v jiných vesnicích na Slovácku.

A s řešením chce pomoct – zatím bez úspěchu – také další poslanec a člověk z regionu Antonín Seďa (ČSSD). Ukazuje se, že nynější vedení Podolí nebude naslouchat ani jemu. „Situace ohrožuje jakékoli investice či činnost obecních spolků a organizací. Je zodpovědností všech členů zastupitelstva, aby se situace zklidnila a aby zastupitelstvo začalo normálně fungovat,“ rýpl si Seďa i do zastupitelů zvolených na kandidátce sociální demokracie. Na vesnici se zaměřilo rovněž ministerstvo vnitra. Kvůli stížnosti podepsané 261 zdejšími občany představujícími téměř třetinu obyvatel vesnice. Resort v minulých dnech vydal prohlášení, že „byť postup zastupitelstva obce Podolí nelze patrně považovat za zcela transparentní, nejedná se o porušení zákona“. Jinými slovy – vnitro se do situace v Podolí nechce míchat.

Referendum a co dál?

Nespokojená část obce se upíná k referendu.

Naplánovala je ještě Rýpalová s Kasperovou. Podolí se v něm má vyjádřit, zda se může obec v budoucnu zbavovat svých pozemků (včetně mokřadu v Hlubočku), nebo si je má nadobro nechat. Nespokojenci plebiscit chápou i jako vyjádření nechuti k duu Hastík & Křižka.

Výsledky referenda, které se koná souběžně s krajskými volbami, zveřejnila komise až po uzávěrce tohoto vydání týdeníku Euro. Jaromír Hastík ale v minulém týdnu odmítl, že by pro něj hlasování mělo nějaké důsledky. S Křižkou mávnou rukou i nad návrhem Sedia Gazdíka, aby se po volbách sešlo kompletní zastupitelstvo a pokusilo se vyjednat kompromis. Recept na to, jak uklidnit Podolí, ovšem nemají.

Říkají, že chyba je u zákonodárců. Kdyby už v Česku fungovala přímá volba starostů, vesnice se nemusela takto rozdělit.

Připomínku letošního 115. výročí narození zdejšího rodáka Jana Osohy si tak Podolané nemohli naplánovat lépe. Pomník vysokého činovníka slovenské komunistické strany, který zahynul na konci druhé světové války, zdobí nápis „významný revolucionář“.

Revolucionáři jsou tu teď zřejmě všichni, ale těžko soudit, jak významní a kdo z nich tu bude mít za dalších 115 let bustu.

Podolím čas od času zní ostré pokřiky na demonstracích rozbouřených obyvatel.

Na zdejší poměry nezvykle rozbouřená slovácká obec Podolí si začíná zvykat na večerní pochody nespokojených občanů.

O autorovi| ???????????????????????????????? ??????????????????????????????

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 1…
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít