Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Podezřele výnosný odpočinek

09. září 2013, 00:00 - Petr Weikert
09. září 2013, 00:00

Neprůhledné firmy sídlící na Kypru mají od státu pronajatá dálniční odpočívadla s benzinkami i za sto tisíc ročně

V tomhle byznysu se státní účastí je špatně snad úplně všechno. Ředitelství silnic (ŘSD) pronajímá svá dálniční odpočívadla firmě Montegar s anonymními akciemi a společnosti Monstera International s nedohledatelnými vlastníky na Kypru. Až dosud se vědělo, že za podpisem smluv stojí bývalí manažeři ŘSD, že je stíhá policie a že pronájem je pro stát nevýhodný. Týdeník Euro získal nyní dosud utajovaný přehled, kolik stát za pronájem sporných odpočívadel dostává.

A ceny se pohybují opravdu nízko – měsíčně na úrovni pražského panelákového bytu 1+1.

Například odpočívadlo u Málkovic na dálnici D5 má společnost Monstera International pronajaté podle údajů ŘSD za 100 tisíc ročně. Měsíčně je to v přepočtu nějakých 8400 korun za velké parkoviště s benzinkou na tahu z Plzně do Německa. „Ty ceny jsou naprosto neadekvátní a vlastně ani nevíme, komu peníze jdou. Smlouvy jsou navíc postaveny tak, že jsou prakticky nevypověditelné,“ říká šéf ŘSD David Čermák. Jako letní výprodej Přehled levných odpočívadel ale pokračuje. Za odpočívadlo u Antošovic na dálnici D1 ředitelství nedostává dokonce vůbec nic a za odpočívadlo Speřice dostává stát 110 tisíc. Společnost Monstera ho měla do roku 2010, nyní je nájemcem firma Melipark. Ani ona ale není zcela průhledná. Podle obchodního rejstříku je jejím společníkem Dir Gastro, která má za sebou kromě jiných dalšího společníka – Abox Holding z Lucemburska.

Z dalších míst už plyne státu více. Monstera platí milion ročně za dvě odpočívadla u obce Vražné na severu Moravy, Montegar 625 a 812 tisíc za dvojici odpočívadel u obce Klimkovice nedaleko Ostravy. Přesto jsou to sumy pro firmy výhodné. Monstera podle účetní uzávěrky vydělala v roce 2011 něco před sedm milionů, Montegar oficiálně něco přes dva miliony. Kontaktovat tyto firmy a zeptat se, kolik benzinky vynášejí, lze jen stěží. Nemají webové stránky ani telefony.

Kolik ale může parkoviště s pumpou vynést, ukazuje pro příklad jiná kauza ŘSD.

U Prahy na dálnici D1 stála kdysi benzinka patřící společnosti Greyhound. Ponechme stranou, proč a za kolik peněz musela ustoupit stavbě Pražského okruhu, a soustřeďme se na čísla, která v boji se státem Greyhound používal. Benzinka prý ročně vydělala 30 až 40 milionů. I pokud by v hůře situovaném místě na severu Moravy vydělala ročně deset milionů, pořád to utajeným firmám za několikasettisícový nájem stojí.

Firmy si navíc dokázaly docela dobře ulehčit. Například u Málkovic, kde je nájemné 100 tisíc, vystavěla obě strany odpočívadel sama Monstera. Nyní požaduje po státu úhradu za stavbu, která činí 52 milionů korun. Monstera také v jednom případě postavila benzinku za peníze společnosti Shell, která je vyplatila jako zálohu na budoucí nájemné.

Suma sumárum vypadá tento obchod jako skvěle vymyšlený. Stát dodal pozemky u dálnic, petrochemické firmy peníze za nájem a tím, kdo dobře inkasuje, jsou neprůhledné firmy. A aby na pronájem odpočívadel nemuselo být výběrové řízení, ŘSD s neprůhlednými firmami uzavřelo dohodu o vlastním podniku, čímž se vypsání tendru vyhnulo.

Škoda za stamiliony Policie mluví o šesti mužích, kteří se na tomto nápadu měli podílet. Prvním je bývalý šéf ŘSD Alfréd Brunclík, který se podepsal před čtyřmi lety pod smlouvy na pronájem odpočívadel Klimkovice a Vražné. Škoda, která státu vznikla, je podle policie nejméně 120 milionů. Celková škoda za všechna odpočívadla je pak kolem 260 milionů. Má jít o peníze, které by stát inkasoval, pokud by plochy pronajímal napřímo a ne přes prostředníky Monstera a Montegar.

Alfréd Brunclík má ale v této kauze spíše smůlu, než že by byl strůjcem celé akce. Podepisoval dokumenty připravené jeho podřízeným Michalem Halou. Ten je druhým z obviněných. Dalšími jsou podnikatel Jiří Neužil, bývalý právník ŘSD Robert Volf nebo Brunclíkův předchůdce Petr Laušman. Právník Volf měl vymyslet, jak celou akci provést, aby ŘSD nemuselo vypisovat veřejnou zakázku, podnikatel Neužil figurující v neprůhledných firmách měl pak Halu a Laušmana uplatit. Podle policie měl ředitel Laušman dostat 15 milionů korun skrytých za směnky a byt v Harrachově a Hala dva miliony. Policisté mají ale ještě podezření, že to není konečná odměna pro Halu, údajně mu tečou peníze ze skrytých firem.

Hala kvůli podezření strávil osm měsíců ve vazbě. Ani po roce a půl ale nestanul před soudem. Policie prý nemá zmapovány ještě všechny finanční toky do zahraničí a vyslechnuty svědky. Vyměnila se dozorující státní zástupkyně, střídají se i policisté, kteří mají případ na starost.

Hala nikdy o pronájmu odpočívadel podrobně nepromluvil. Výjimku ze svého mlčení k otevřenému případu udělal jen jednou.

Ve svém letošním vyjádření pro Hospodářské noviny uvedl, že policie proti němu nemá žádné pádné důkazy. Policisté prý při domovní prohlídce našli jen tři účetní výkazy českých firem, které je možné stáhnout z internetu a e-mail mezi Halou a účetním ze Španělska z doby, kdy po odchodu z ŘSD pomáhal Neužilovi s podnikáním. Hala také tvrdí, že stamilionové ztráty pro stát jsou nesmysl. „Státní organizace nemůže vlastnit čerpací stanice, stejně by je musela pronajmout. A žádné stamiliony odtéct nemohly z toho prostého důvodu, že žádné neexistují,“ uvedl Hala.

Kariéra frajera Obvinění a vazba pro Halu a další manažery, která přišla těsně před Vánocemi 2011, bylo jen koncem jedné velké jízdy. Na jejím začátku stál mladík Hala, tehdy student brněnské AMU, v kanceláři tiskového odboru ministerstva dopravy. Byl to rok 2000 a mladého sociálního demokrata tam dovedl tehdejší šéf resortu Jaromír Schling. Michal Hala se na ministerstvu ukázal jako ambiciózní a schopný člověk. Na tiskovém odboru nevydržel dlouho a přesunul se na Ředitelství silnic a dálnic, tedy do firmy, která ročně rozděluje desítky miliard korun.

Jedenadvacetiletý mladík začal dělat šéfa kanceláře generálního ředitele ŘSD Pavla Havíře. Po příchodu nového ředitele Petra Laušmana, nominanta ČSSD, se Michal Hala stal šéfem odboru vnitřních věcí ŘSD, a tedy jedním z klíčových lidí v úřadu.

Když se v roce 2003 stěhovalo Ředitelství silnic do jedné budovy na pražském Kačerově, byl to první Halův velký projekt. I o něj se nyní zajímá kvůli podivnému tendru a nevýhodné nájemní smlouvě policie. V roce 2007 dokonce Hala sám ŘSD coby pověřenec řídí. Přeskupí organizační strukturu, a když se po příchodu ředitele Brunclíka stane výkonným ředitelem, má pod sebou velké pravomoci. Halova hvězda začala zhasínat v roce 2009. To když uspořádal opulentní oslavu svých třicátých narozenin v pražské Občanské plovárně. V zástupu tří stovek hostů si podávali ruce ti nejdůležitější ze stavebního byznysu spolu se státními úředníky. Akce vynesla 450 tisíc na charitu pro děti. Kdo ale byli přátelé, kteří Halovi pomáhali zaplatit 700tisícovou útratu, úředník nikdy nezveřejnil. Brzy poté musel ŘSD opustit. Neodešel ale zcela, stal se pak externím poradcem. Média se pak zabývají nejen oslavou narozenin, ale i pronájmem odpočívadel a titulem z plzeňských práv, v knihovně prý chybí jeho doktorská práce. Zatím poslední ranou, která pro Halu přišla po usednutí do cely vazební věznice, bylo obvinění z držení dětské pornografie. Proti tomu podal trestní oznámení, policie podle něj manipulovala s důkazy.

I podnikatel Jiří Neužil má za sebou specifickou minulost. Je za ním například podmínka za to, že se točil kolem vytunelování Fondu dětí a mládeže. A exšéfa ŘSD Brunclíka vyšetřuje policie ještě kvůli dalším kauzám, třeba kvůli pozemku u Běchovic, kde mělo vyrůst silničářské středisko. Ředitelství se za něj ve smlouvě zavázalo zaplatit developerům 175 milionů korun. Jenže ti ho předtím získali od magistrátu za 50 milionů.

Kdy a zda vůbec obvinění muži skončí před soudem, není jasné. Ve spleti kliček v případu a policejních stížností nově figuruje i expozitura Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality v Českých Budějovicích. Jen seznamování se spisem ale bude novým vyšetřovatelům trvat minimálně půl až tři čtvrtě roku. l

Dálniční odpočívadla

Kolik stát inkasuje ročně

od neprůhledných firem

D1, Vražné

Monstera International 500 tisíc

D1, Vražné

Monstera International 500 tisíc

D1, Klimkovice

Montegar 625 tisíc

D1, Klimkovice

Montegar 812 tisíc

D1, Antošovice

Monstera Development nic

D1, Speřice

Melipark (do 2010 Monstera) 110 tisíc

D5, Málkovice

Monstera International 100 tisíc

Zdroj: ŘSD

Policie za rok a půl nedokázala případ rozplést. Nemá důkazy, tvrdí hlavní obviněný, bývalý manažer ŘSD Michal Hala.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Práva poškozených při dopravní nehodě: kdy se nevyplatí policii nevolat?
Auta
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale…
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR jen tak nepotkáte
Technologie
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Nový ARM procesor pro servery jde na trh: 32jádra Ampere eMAG budou v serverech Lenovo
Nové aktualizace od Microsoftu. Ve Windows 10 v1803 bylo opraveno 54 chyb
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Teď sestoupil do Slow ringu
Hry pro příležitostné hráče