Plzeňská karta, vzor pro Prahu

30. června 2014, 00:00 - Petr Weikert
30. června 2014, 00:00

Plastová kartička nemusí být jen drahou jízdenkou, ukazují zkušenosti ze západních Čech

Existuje místo, kde mají lidé v peněžence plastovou kartu, která jim slouží jako jízdenka, elektronická peněženka, identifikační karta nebo potvrzení o studiu.

Vývoj té karty neprovází policejní vyšetřování ani obavy z toho, že může kdykoli přestat fungovat. To místo se jmenuje Plzeň a právě tam se konalo další odborné setkání Euro Regional pod hlavičkou týdeníku Euro.

Vlastní trnitá cesta Plzeň by mohla sloužit jako příklad toho, jak má městská karta fungovat. Zatímco v Praze padlo rozhodnutí postavit vlastní systém, v Plzni se opřeli o zkušenosti společnosti MasterCard a po deseti letech praxe fungování Plzeňské karty se to ukazuje jako lepší řešení. Zatímco pražská Opencard stále za vydanou více než miliardu korun čeká na svůj rozvoj, v Plzni plánují novinky v propojení s chytrými telefony.

V Praze lze jít s Opencard coby s průkazkou do městské a technické knihovny, zaplatit s ní za parkování nebo zjistit aktuální počet trestných bodů udělených magistrátem, pokud je tedy služba dostupná, což v minulém týdnu neplatilo.

V Plzni mají vydaných přes 300 tisíc karet (více než polovina z nich je aktivních), jež umí mnohé. Studentům slouží třeba jako elektronické potvrzení o studiu, které nahraje systém ve škole. Pro firmy nebo větší podniky je připravena plnit funkci v docházkovém nebo stravovacím systému. Díky ní se také na jedné z benzinek evidují řidiči autobusů tankující pohonné hmoty. Karta je i elektronickou peněženkou, tedy nosičem peněz s možností výpisu z účtu i kontroly posledních transakcí. Hotovost z Plzeňské karty akceptují některá parkoviště nebo zoologická a botanická zahrada. Plzeňané svou kartu uplatňují i v rezervačním systému na kulturní či sportovní akce.

Hlavní funkcí je samozřejmě doprava.

I tam Plzeňská karta předčí tu pražskou. Alespoň komfortem. Dobíjet ji lze v bankomatech České spořitelny a služba je bez potíží dostupná i klientům ostatních bank. Bankomaty fungují i jako validátory, kartu stačí jen přiložit. V Praze musely vyrůst ve stanicích metra samostatné sloupky pro validaci zakoupených elektronických kuponů. Karta také postupně expanduje z města do dalších dopravních systémů v kraji.

Komfortní je Plzeňská karta i pro revizory.

Nemusejí nosit velké čtečky v hodnotě desítek tisíc korun za jednu, stačí jim upravený mobilní telefon, kterým ověří platnost kuponu nahraného na kartě. „Využíváme i technologii GPS, která v telefonu je, abychom měli přehled o pohybu revizorů,“ přidává další výhodu Martin Chval, ředitel úseku Plzeňská karta z Plzeňských městských dopravních podniků.

Budoucnost v telefonu Právě v mobilních technologiích tkví podle něj rozvoj karty. Díky technologii NFC je už nyní možné v Plzni jako v jednom z mála měst v Evropě přenést městskou kartu do mobilního telefonu. Zatímco pro zjištění obsahu Plzeňské karty je třeba využít služeb speciálního terminálu s displejem nebo navštívit prodejní místo, technologie NFC umožní díky Java aplikaci v telefonu zobrazení všech informací přímo na displeji mobilu. Mobil kromě svých běžných funkcí zastane také roli elektronické peněženky.

Velkou budoucnost karet podobného typu v mobilních telefonech předpovídá i Martina Kirchrathová, commerce development director společnosti MasterCard pro Česko a Slovensko. „V horizontu zhruba půl roku provedeme důležité úpravy naší aplikace MasterCard mobile. Už nyní se setkává s velkým ohlasem, lidé si ji našli sami, i když ji zatím nijak zásadněji nepropagujeme,“ řekla Martina Kirchrathová.

Příkladem Praze může být i Bratislava.

Tam se stal malý zázrak, když se dokázalo spojit v jednom projektu několik bankovních domů a Bratislavská městská karta je tak díky tomu vydána rovnou na standardu platební karty. Jde tedy o mezinárodní platební čipovou kartu s přidanými funkcemi, podobnými těm v Plzni.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít