Plynovod do Patagonie - Euro.cz

Přihlášení

Plynovod do Patagonie

, Pavel Matocha,
Plynovod do Patagonie
Zdroj: Euro.cz

Jižní Ameriky

PRAHA (mtc) – Političtí lídři Jižní Ameriky se dohodli na vybudování kontinentálního plynovodu, kterým bude proudit zemní plyn z Venezuely přes Brazílii a Uruguay až do argentinské Patagonie. Osm tisíc kilometrů dlouhá stavba, jejíž cena je odhadována na dvacet miliard dolarů, by měla do sedmi let spojit venezuelský přístav Puerto Ordaz s patagonským Neuquenem.
Jižní Amerika, která má dostatek energetických surovin a nyní i levicové vlády, usiluje o silnější integraci, aby mohla lépe vzdorovat hegemonii USA. Nejen rozhodnutí o vybudování plynovodu, ale také odmítání plánu amerického prezidenta George Bushe na celoamerickou zónu volného obchodu, je úspěchem marxistického prezidenta Venezuely Huga Cháveze, jenž se netají obdivem vůči kubánskému vůdci Fidelu Castrovi.
Plynovod sice povede po východním pobřeží, ale v podobném duchu – zdůraznění významu ropy a plynu a vláda levice – se vyvíjí i západní pobřeží tohoto kontinentu. V Bolívii soud vydal zatykač na dva vysoké manažery ropné společnosti Repsol, a tento krok je dáván do souvislosti se záměrem radikálně levicového prezidenta Evo Moralese znárodnit energetické zdroje v zemi.