Plynaři zaplatí pokutu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Plynaři zaplatí pokutu

, Vadim Fojtík,
Plynaři zaplatí pokutu
Zdroj: Euro.cz

RWE Transgas

Plynárenská společnost RWE Transgas je novým českým rekordmanem. Od antimonopolního úřadu (ÚOHS) totiž dostala pokutu ve výši 240 milionů korun, vůbec nejvyšší, jakou kdy tato instituce udělila jedné firmě a v jednom správním řízení. RWE Transgas musí zaplatit za to, že porušila pravidla hospodářské soutěže na trhu se zemním plynem. Sankci již schválila Evropská komise, tudíž je pravomocná a nelze se proti ní k úřadu odvolat. Pouze protestovat u soudu. Zda to plynárenská společnost udělá, zatím není jasné. „Rozhodnutí úřadu budou nyní analyzovat naši experti a právníci. Teprve pak zvolíme další postup,“ reagoval mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potrestal firmu za to, jak se v roce 2005 chovala vůči velkým odběratelům. Přede dvěma lety se trh se zemním plynem otevřel právě pro zmíněnou kategorii odběratelů. Ti si vzápětí stěžovali, že jim RWE Transgas účtuje neúměrně vysoké ceny. Jako první plynaře potrestal Energetický regulační úřad, když loni v listopadu udělil RWE patnáctimilionovou pokutu. Minulý týden se pak s definitivní platností přidal i ÚOHS. Úřad však plynařům původně udělil sankci ve výši 370 milionů korun, když tvrdil, že se RWE provinila ve třech oblastech. Měla zvýhodňovat své distribuční firmy na úkor Pražské a Jihočeské plynárenské, které do německé energetické skupiny nepatří. Rovněž prý výrazně omezovala vznik konkurenčního prostředí svými obchodními pravidly, která zakazovala distribučním firmám skupiny dodávat zemní plyn mimo vymezená území. Posledním prohřeškem RWE mělo být to, že firma účtovala velkým odběratelům za zemní plyn stejné ceny jako domácnostem. Pecinův úřad však byl posléze nucen pokutu snížit, především kvůli tomu, že nemá právo posuzovat cenovou politiku firem. Navíc přihlédl k tomu, že RWE Transgas smlouvy s odběrateli změnil a nyní vůči všem distribučním firmám postupuje stejně. „Po jednání s naším úřadem a regulátorem společnost předložila a posléze i uzavřela se svými zákazníky smlouvy, které již jsou v souladu s pravidly hospodářské soutěže,“ upřesnil šéf ÚOHS Martin Pecina. Jak rovněž dodal, výslednou sankci lze hodnotit jako přiměřenou, není diskriminační ani likvidační.
„RWE Transgas vnímá pozitivně, že antimonopolní úřad zohlednil některé z řady našich argumentů, které jsme uplatňovali v průběhu správního řízení, a pokutu výrazně snížil. Jsme však nadále přesvědčeni, že náš postup nezpůsobil v roce 2005 na trhu žádné škody,“ reagoval Chalupský.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze