Plnokrevník do stáje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Plnokrevník do stáje

, Karel Zaoral,
Plnokrevník do stáje
Zdroj: Euro.cz

Spolupráce Asusu s Lamborghini přinesla zajímavé výsledky

Výrobcům exkluzivních notebooků, zdá se, nastávají zlaté časy. Ani tchajwanský Asus nelení a po pár týdnech, kdy redakčním testem prošel počítač očalouněný velbloudí kůží, je tu něco pro milovníky rychlých vozů. Pokud vám v garáži stojí nabroušené lambo, co takhle mu dopřát bratříčka do kanceláře?
Asus VX1 patří do kategorie velmi výkonných počítačů. To znamená, že designér, neomezovaný nářky konstruktéra nad používáním jednou těžkých, podruhé drahých a potřetí nedostupných materiálů, mohl naplno popustit uzdu fantazii a ve spolupráci s italskou automobilkou vytvořit luxus bez kompromisů. Tedy až na těch pár uživatelských, které se týkají hlavně hmotnosti a rozměrů. Jenže kategorie „véixka“ prostě není určena pro denní nošení.
První pohled padne zcela jistě na karoserii notebooku. Žluté nebo na přání i černé víko s nepostradatelnou imitací spoileru vyvedené z hliníku zdobí znak automobilky. Tradiční zámky na něm nenajdete, v uzavřené poloze na šasi počítače jej drží pouze samosvorné klouby a k otevření tak stačí pouze jedna ruka. Oba systémy mají svá pro a proti. Pro pojistky hovoří spolehlivost, negativem je menší uživatelský komfort. U samosvorných kloubů pozitiva komfortu vyrovnává možnost, že se mechanismus časem „vychodí“. U notebooků za ceny podstatně převyšující padesát tisíc by něco podobného ale hrozit nemělo.
Patnáctipalcový displej Asusu nese plnou zodpovědnost za poněkud větší rozměry počítače. Ty ovšem umožnily použít větší, tedy pohodlnější klávesnici. Druhou výhodou velikosti je lepší odvod tepla, a tím pádem vyšší životnost hardwaru i lepší komfort práce. Ten ovšem mírně kazí zobrazovací schopnosti displeje. Kdyby šlo o počítač v kategorii třiceti tisíc, patřil by LCD panel mezi ty kvalitní, ovšem „lambobooku“ by rozhodně slušely podstatně lepší pozorovací úhly, zejména ve vertikální rovině. Ostatní parametry panelu už jsou na jedničku a není jim co vytknout. Navíc je sympatické, že Asus si stojí za výběrem použitých komponent. Uplatňuje totiž zvláštní záruku, nazvanou Zero Bright Dot, která říká, že pokud uvidíte na LCD svítící bod, Asus vám notebook okamžitě vymění za bezvadný.
Svítící body jsou vlastně vadné pixely, které nereagují na elektrické pole, jímž by správně měly být otáčeny, a měnit tak svou barvu. Že by taková záruka by měla být samozřejmostí? Kdepak, už od počátku LCD, kdy takový mrtvý pixel měl každý druhý displej, výrobci jako jeden muž prohlásili, že tyto rušivé krystalické mrtvolky vlastně nejsou na závadu, a pokud se zákazníkovi něco nelíbí, ať nekupuje, jeho problém. V poslední době se sice panely s vadnými body již příliš nevyskytují, i přesto je ale záruční počin Asusu sympatický.
Aplikační výkon počítače má na svědomí procesor Core Duo od Intelu, tedy dvoujádrový čip, který automobilovému bratříčku ostudu neudělá. Pro běžné softwarové vybavení naprosto dostačuje a v dohledné budoucnosti rozhodně nepropadne. Poněkud spornější, což u notebooků platí obecně, jsou hry. Ty narážejí na limity možností grafické karty, pokud ale nehodláte hrát ty nejnovější tituly, véixko vaše potřeby celkem uspokojí. Stejně tak je vcelku slušná komunikační výbava. Povinné Wi-Fi, LAN a Bluetooth, bez něhož si už notebook ani nedokážu představit, doplňují infraport a klasický modem následovaný čtyřmi USB konektory. Těch ovšem mohlo být ještě o dva více a nic dramatického by to v intencích ceny neznamenalo. Vhod přijde i multiformátová čtečka karet.
Po nedávno testovaném panasoniku jsem byl zvědavý na baterii počítače. Necelé čtyři hodiny výdrže nejsou nijak oslnivý výsledek, ovšem cílové skupině počítače zřejmě postačí. Přece jen ale Asus mohl exkluzivnímu modelu dopřát alespoň hodinu navíc.
Asus Lamborghini VX1 symbolizuje především exkluzivitu designu. Jako takového ho musíte i brát, s véixkem si zákazník prostě kupuje hlavně image. Po pracovní stránce vás Asus také nenechá ve štychu, a přestože sedmdesát tisíc je poměrně dost, burzovně zpravodajský závěr zní: koupit.

Klady
+ exkluzivita
+ výkon
+ záruka na displej

Zápory
– slabší grafika
– pozorovací úhly

Asus VX1
Rozměry: 331 x 272 x 25,4-30 mm
Hmotnost: 2,43 Kg
Procesor: Intel® Core™ Duo Processor T2500, 2,0 GHz, 2MB On-Die L2 Cache, 667 MHz
Harddisk: 120 GB
Operační paměť: 1 GB DDRII667MHz
Displej: 15“ SXGA LCD Zero Bright Dot
Grafická karta: NVidia GeForce Go7400 VX 512 MB
Optická mechanika: DVD Super Multi Double Layer
Čtečka karet: SD/MMC/MS/MS PRO
Rozhraní: 1 x Express Card , 1 x VGA port/Mini D-sub, 1 x SPDIF, 1 x Microfon jack, 1 x RJ11 Modem, 1 x RJ45 LAN Jack, 4 x USB 2.0, 1x IEEE 1394, 1 x IR Port, 1 x FIR, Wifi, Bluetooth
Baterie: 4800 mAh (asi 3,5 hodiny výdrž)
Cena (bez DPH): 79 990 Kč

Ohodnoťte tento článek
Diskuze