PLÁČE NAD ZISKEM - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

PLÁČE NAD ZISKEM

, Václav Lavička,
PLÁČE NAD ZISKEM
Zdroj: Euro.cz

Philips

AMSTERDAM (Welt, FT) – Nizozemský elektronický koncern Philips už 20. března varoval investory, že jeho ekonomické výsledky za letošní první čtvrtletí budou nevalné. Skutečnost je však podle německého deníku Die Welt mnohem horší, neboť čistý zisk se smrskl na pouhých

106 milionů eur (0,08 eura na akcii), zatímco za srovnatelné období loňského roku dosáhl 1,14 miliardy eur (0,86 eura na akcii).

Je velmi pravděpodobné, že společnost se ve druhém letošním kvartálu poprvé po čtyřech letech propadne do červených čísel, jak napsal britský list Financial Times. Hlavní příčinou je citelné ochlazení poptávky v USA, kam směřuje zhruba čtvrtina odbytu nizozemské společnosti.

Vedení Philipsu přiznalo, že ho tempo, jímž ochabuje poptávka nejenom v Severní Americe, ale nyní i v Evropě, poněkud zaskočilo. Například prodej mobilních telefonů za leden až březen spadl proti stejnému loňskému období o polovinu na půldruhého milionu. Koncern předpokládá, že letos bude muset propustit 6000 až 7000 lidí. Nyní po celém světě zaměstnává přes

219 000 pracovníků. Rušení pracovních míst se nejvíce dotkne divizí spotřební elektroniky, elektronických montážních součástek a také výroby polovodičů. Přitom posledně zmíněná divize za leden až březen přinesla společnosti čistý zisk 231 milionů eur (za stejné loňské období 241 milionů eur). „V následujících měsících ale bude sílit tlak na snižování ceny polovodičů, upozorňuje finanční šéf Philipsu Jan Hommen. Jako důvod uvádí prudce klesající poptávku.

Největší problémy jsou s chronicky ztrátovou divizí Philips Consumer Communications. Za letošní první kvartál vykázala ztrátu 118 milionů eur při obratu 372 milionů eur. Vedení dokonce uvažuje o prodeji této divize. Otázkou ale je, zda by o ni vůbec měl někdo zájem.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze