Pinizace Česka - Euro.cz

Přihlášení

Pinizace Česka

, Mgr. Rudolf Marek,
Pinizace Česka
Zdroj: Euro.cz

Nový způsob označování obyvatelstva omezí daňové úniky a změní slovník

Nápad je jednoduchý, a tudíž geniální. Jeho realizace potěší nejen policisty a Národní bezpečnostní úřad, ale i ochránce lidských práv. Jedná se o jména. Co to je Rudolf Marek nebo Václav Klaus? Ustálený shluk písmen označujících osobu. Václavové Klausové jsou ale v pražském telefonním seznamu dva. Ani jeden z nich není prezident. Rudolfové Markové čtyři. Ani jeden z nich nejsem já.
Jména ani za pomoci příjmení neposkytují příliš dobrou orientaci v tom, kdo je kdo. Ba naopak, ještě více všechno matou. Spisovatelé a vůbec lidé ze showbusinessu si musejí vymýšlet pseudonymy. Že to nikam nevede, ukazuje příklad Hany Zaňákové alias Lucie Bílé, která si jako na potvoru vybrala jméno jiné zpěvačky. Proto je třeba urychleně využít výhody dočasné zaostalosti České republiky a dřív, než se z občanských průkazů stanou čipy, uplatnit nový způsob označování obyvatelstva.
Odborníci potvrdí, že optimální je kód. Vždyť téměř každý již má debetní kartu, a tudíž i osobní identifikační číslo známé pod zkratkou PIN. Svůj PIN mají chytré bezdrátové telefony stejně jako přitroublá auta, a tak je zvláštní, že to ještě nikoho nenapadlo. Přidělením PIN každému jedinci by se navíc vyřešil problém s rodnými čísly. Každý občan Česka sice má a nadále bude mít tento jedinečný číselný kód, ale zákon jeho veřejné používání značně omezuje. Naproti tomu užívání PIN by bylo zcela volné, a dá se proto předpokládat, že získá mezi občany větší oblibu než RČ konkurence.
Personal Identity Number je pouze třeba prodloužit na devět znaků, čímž se stane využitelným i jako doživotní číslo mobilního telefonu. Operátor bude po ukončení procesu globalizace stejně jenom jeden. Protože je nás deset milionů, musíme nutně přejít z několika čísel na písmena. Konkrétně 10 na šestou je třeba zkombinovat s 25 na třetí, aby zůstala nějaká rezerva pro případ náhlé populační exploze.
Pravda, ve svatební síni nebude znít zrovna hřejivě, když se oddávající úředník zeptá slečny ADC159753, zda si dobrovolně bere za muže KLM951357. Padne však zotročování žen za pomoci mužova příjmení a žena si po celý život zachová vlastní identitu. Všem bude jasné, že Pražačka si vzala křupana z venkova, a to už jí nikdo nevezme. Jak se budou oslovovat v něžných chvilkách, jestli jí bude manžel přezdívat Ádičko a ona jemu ty moje letadýlko, je skutečně intimní záležitost.
Problematické to budou mít ovšem majitelé PIN z bývalých okresních měst. Jak převést do milostného jazyka občana PRC007007? Proto bude třeba zřídit pinbanku nepoužitelných PIN. Nevzniká tím ale prostor pro korupci? Nebude chtít nynější Dominik Hašek protekční změnu jména na GOL000000?
Ještě větší obavy má ministerstvo informatiky z reakce členských zemí EU, MOV a především FIFA. Je zřejmé, že potíže nastanou s Juventusem Turín. Koho zaujme blonďák se špatně čitelnou značkou CHA300872 na černobíle pruhovaném dresu? táže se italský fotbalový marketing. Zaslouží si hráč za 40 milionů dolarů a opora reprezentace, aby na něj pokřikovali Cha, Cha, Cha? Přitom po pinizaci bude očividné, že se narodil v Chebu třicátého srpna 1972. Nikdo druhý takový po turínském hřišti nepobíhá. Možná někde po Chebu.
K přínosům pinizace patří, že pod shodný PIN bude možné zaregistrovat nejen občana, ale také počítač, mobilní telefon, bankovní účet i auto. Co s případy, kdy má někdo auta dvě, bude řešit parlamentní novela a zákon o dani z nadměrného majetku. Není třeba předbíhat. Prozatím se experti přou o to, z jakého základu mají vlastně kódy vyjít. Jeden z návrhů například doporučuje již zavedený systém IČO. Změna by byla nenásilná a nerozvrátila by zavedený systém DIČ finančních úřadů. Ba co víc, nastane konec daňových úniků. Nikdo si nebude zakládat firmy jak na běžícím páse, protože systém umožní založení pouze jediné a ještě k tomu doživotní. Výraz známá firma se tím dočká rehabilitace a ve slovníku jej nahradí jiné pejorativní výrazy.
Další blahodárné dopady pinizace Česka dokáže inteligentní čtenář ocenit sám (a přivést je k dokonalosti iniciativními návrhy na svém pracovišti).
Zatím však bude muset Česko o svou pinizaci bojovat na mezinárodní úrovni. V rámci evropském či světovém má pinizace Česka slabinu – délka PIN je příliš krátká. V globálním měřítku by tak Rimskij-Korsakov nebo Edgar Alan Poe mohli mít dvojníky třeba na Islandu. S tím se lze vypořádat patrně jen za pomoci DNA. Struktura chromozomů zcela spolehlivě určí každého jedince. Ve světovém měřítku by pinizace pro mě osobně přinesla jméno T-T-G-A-C-T-A-T-C-C-A-G-A-T-C, které by bylo nutné v akutních případech potvrdit druhou sekcí, jež by tvořila PIN první sekce PIN ve tvaru A-A-C-T-G-A-T-A-G-G-T-C-T-A-G. Pak se stoprocentní jistotou nemůže dojít k omylu.
Věda došla ještě dál. Objevila VNTR (Variable Number Tandem Repeats), kterému se lidově říká DNA otisk prstu. Na základě hybridizační reakce v radioaktivní verzi je značně jednodušší a posloužil by především negramotným, protože identita se skládá z barevných čárek. Bude však nutné posoudit, do jaké míry je společensky únosné, že už se nepodaří utajit žádného levobočka ani kukaččí hnízdo. Při pokusu Washingtonské univerzity na rodině pana Nguyena se na to přišlo naprosto spolehlivě (www.biology.washington.edu/fingerprint/vntrs.html). Protože VNTR je ale ve stadiu výzkumu, bude snad lepší zůstat u T-T-G-A-C-T-A-T-C-C-A-G-A-T-C / A-A-C-T-G-A-T-A-G-G-T-C-T-A-G. Pokud se někteří zabedněnci domnívají, že se to nedá zapamatovat, ať se zkusí naučit čínsky.

Diskuze