Pilulky pro Sobotku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pilulky pro Sobotku

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
Pilulky pro Sobotku
Zdroj: Euro.cz

AVEL

PRAHA (rů) – Distributoři léčiv připravili žaloby na zřizovatele nemocnic, které jim nesplácejí dluhy. Žalovat hodlají ministerstvo financí a okresní úřady. Mluvčí Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) Pavel Suchý tvrdí, že firmy už nemohou čekat, zda kabinet naplní své sliby a bude se řešením dluhů zabývat. Na problém zadlužení nemocnic upozorňují už několik měsíců a žaloby začnou podávat od tohoto týdne. Nemocnice jim celkem dluží 720 milionů korun, a to po lhůtě splatnosti. Dosavadní sliby hodlají distributoři respektovat pouze v případě fakultních nemocnic, které patří pod ministerstvo zdravotnictví. S ministryní Marií Součkovou se dohodli, že stát zajistí uhrazení dluhu ve výši zhruba 400 milionů korun do dubna příštího roku. Žádnou záruku však dosud nemají v případech okresních nemocnic, které od ledna přecházejí pod krajské úřady. Ty odmítají dluhy převzít. Z přibližně 200 nemocnic se jich s platbami opožduje téměř čtvrtina. Dodávky v listopadu distributoři omezili necelé desítce z nich a léky jim dodávají jen proti platbám v hotovosti.
Ministerstvo financí, jež za okresní nemocnice odpovídá, zatím distributorům slíbilo úhradu 60 milionů ze zdrojů okresních úřadů, i tento slib však ještě musí potvrdit Poslanecká sněmovna. „Dluhy narůstají a banky už začínají být opatrné, takže nemůžeme donekonečna počítat s dalšími překlenovacími úvěry,“ vysvětlil Suchý pro týdeník EURO.
Sdružení AVEL, které zahrnuje britsko-francouzskou firmu Alliance-UniChem, německé Gehe Pharma a Phoenix a český Purus, dodává nemocnicím a lékárnám přes 70 procent léků. V otázce dluhů nemocnic se ke sdružení připojila ještě firma Pharmos, jež patří do skupiny České lékárnické.