Petr stavitel

22. července 2013, 00:00 - Adam Junek
22. července 2013, 00:00

Skupina nejbohatšího českého podnikatele vidí svou budoucnost v realitách, a to především těch komerčních a v Rusku

Postav dům, zasaď strom, zploď syna, praví stará poučka, jak dojde život muže naplnění. Finančník Petr Kellner si to v privátním životě splnil, v některých ohledech i mnohonásobně. V podnikání se jím majoritně ovládaná skupina PPF vrací ale právě na začátek ustáleného rčení. Stavění domů, respektive především komerčních realit, se podle strategických plánů má stát středobodem jejího podnikání. Poté, co vytvořila obrovské jmění a její aktiva přesahují půl bilionu korun zejména díky „virtuálnímu“ světu pojistek a trochu hmatatelnějšímu světu spotřebitelských půjček, se obrací k byznysu, na nějž si lze sáhnout.

„Je tu jasně nastavený směr, kdy se skupina PPF zaměří především na podnikání v realitách. Zejména pak na kancelářské projekty, obchodní centra nebo jiné komerční reality.

Rezidenční bydlení není prioritou, i když zajímavým příležitostem se společnost určitě vyhýbat nebude. Bude to jednoduše časem takzvaný core business PPF,“ uvedl pro týdeník Euro zdroj ze skupiny blízký vedení, který si však nepřál být jmenován.

„Investice do realit tradičně patří k hlavním oborům podnikání skupiny PPF, spolu s bankovnictvím a finančními službami, ale i maloobchodem a také energetikou. Rovněž část pojišťovacích aktiv dále rozvíjíme. Jedná se o pojišťovnictví v Rusku a dalších vybraných státech SNS,“ odpovídá na dotaz, zda jsou reality příštím středobodem světa skupiny PPF její mluvčí Radek Stavěl.

Informace zevnitř PPF potvrzuje několik faktorů. Nejdříve nechme promluvit čísla. V této chvíli tvoří realitní byznys pod hlavičkou Real Estate Holding v celkovém portfoliu konglomerátu firem spojených značkou PPF jen zlomek. Ale dynamika jeho růstu ukazuje, že jde skutečně o nový cíl finančníků podřízených Kellnerovi. Meziročně vloni vzrostla váha realit z necelého jednoho procenta na bezmála tři. Žádný jiný byznys skupiny (ač samozřejmě z jiné startovní čáry) takový překotný nárůst nezaznamenal.

Nesmíme ani naznačovat, ale…

Také mediální aktivita tradičně spíše mlčenlivé skupiny ji usvědčuje z toho, kam míří.

Od počátku roku vydala 16 tiskových zpráv, z nichž část jsou povinná oznámení finančních výsledků buď jednotlivých firem, či celého uskupení. Plná čtvrtina z informací tiskového centra se však týkala realit. A to především v Rusku, kde má skupina podle informací týdeníku Euro přes 60 procent svých realitních projektů.

„Rusko je hlavním trhem, kde se chce PPF v realitách prosadit. Samozřejmě realitní byznys je zajímavý i jinde. Navíc vzhledem k tomu. že PPF je mezinárodní skupina, bude investovat i jinde. Důraz bude klást taky na projekty v Česku s tím, že jde o byznys především, ale roli hraje i jakási pověst, že se věnujeme podnikání zde a vracíme své výdělky do země,“ míní další člověk, který je s plány, které se kují v Dejvické ulici v Praze, obeznámen. Další indicie pak poskytli zcela oficiálně v několika rozhovorech představitelé samotné PPF. Někdejší pětiprocentní akcionář skupiny a nyní spoluvlastník poskytovatele spotřebních půjček Home Credit Jiří Šmejc už v roce 2010 pro deník Izvestija uvedl: „Vytvořili jsme Real Estate Holding jako profesionální platformu pro realizaci různorodých projektů v nemovitostech, což nám umožní rozvíjet tuto oblast systematicky, nikoli takříkajíc oportunisticky jako dosud.“ Dodal, že se přitom holding nebude bránit akvizicím problémových aktiv. Problémová aktiva jsou však nyní spíše záležitostí západní Evropy, kde PPF vloni koupila realitní projekt v Berlíně.

„Příležitosti v západní Evropě, kde na podnikání v nemovitostech výrazně dopadla finanční krize i pokračující ekonomická recese, je řada. Vzhledem k tomu, že někdy jde i o takzvaná problémová aktiva, obnášejí vyšší riziko, ale také potenciál vyššího výnosu,“ vysvětluje mluvčí Stavěl.

Ale zpět k ruským náznakům. Ještě konkrétnější než Šmejc byl nedávno Tomáš Laštovka, development director PPF Real Estate Russia (ruské větvě realitního holdingu).

„V souladu se strategií chtějí mít akcionáři aktiva, která jsou sice likvidní, ale co je důležité, prostředky jsou dlouhodobě investovány do reálné ekonomiky… Platí politika akumulovat investice do nemovitostí,“ uvedl na otázku Hospodářských novin, zda jako strategický investor bude PPF držet nákupní centra, která v Rusku pod její taktovkou vznikla.

Dědicové Eldorada Raketový nástup do podnikání v realitách v Rusku se dá dokládat i na číslech, která zveřejňuje sama společnost. Celkově do výstavby a provozu komerčních nemovitostí do konce roku 2012 investovala PPF v Rusku 574 milionů eur (v jejích finančních výkazech ovšem figurují v ocenění vyšším, přibližně o sto milionů). A pronajímala na 370 tisíc metrů čtverečních. Plán expanze pak počítá s tím, že do konce roku 2014 se tento objem v obou směrech zdvojnásobí, takže na necelé dva roky je připraveno 600 milionů eur, které mají firmu dovést k ploše dosahující bezmála 700 tisíc metrů čtverečních. A výhled? Za další dva roky milion metrů.

V této chvíli má skupina dvě velká obchodní centra v Astrachani a Rjazani, třetí si chce postavit v Moskvě ve čtvrti Mitino. Také má 50- a 60procentní podíly v logistických parcích Trilogy a South Gate na okraji Moskvy.

Největším projektem, jenž má až do konce roku spolykat bezmála miliardu eur, je pak kancelářský komplex Comcity nedaleko letiště Vnukovo. První fáze má být v provozu už v lednu příštího roku. Více než 125 tisíc metrů čtverečních kanceláří přijde na 230 milionů eur. Přitom firma výstavbou nejde do nijak velkého rizika. Valnou většinu místa (90 tisíc metrů) obsadí dlouhodobý nájemce, pro nějž je vlastně projekt stavěn – telekomunikační společnost Rostelekom. Na zbytek se již prý hlásí zájemci.

Druhá fáze má od července tohoto roku hotovu pracovní dokumentaci a dostavěna bude v roce 2016. Navazovat bude ještě třetí a čtvrtá. Celkem se plánuje, že celý komplex, kde budou také obchody nebo kantýna, o 420 tisících metrech čtverečních pronajímatelné plochy vyjde na bezmála 900 milionů eur. Takže laťka 1,2 miliardy eur celkových investic z konce roku 2014 se posune zase výš.

Mimochodem, kancelářský megakomplex, který může podle „člověkometru“ nastaveného na deset metrů pojmout až 42 tisíc zaměstnanců, se bude ucházet o ekologický certifikát LEED Gold. To podle Laštovky dokládá, že je PPF dlouhodobým investorem a zajímá ji, kolik spotřebovává energie. „Kromě toho připravujeme i rezidenční výstavbu v okolí Moskvy či Petrohradu. Zásadou ovšem je, že se soustředíme na projekty v hodnotě od sta milionů eur,“ dodává šéf Kellnerova realitního byznysu v Rusku.

poodkrýt nechce. „Soustředíme se na » Konkrétní plány však PPF jako tradičně dokončení již existujících projektů, stejně jako na zahájení řady nových, které leží na našich vlastních pozemcích. O dalších akvizicích, ať už pozemků nebo hotových nemovitostí, je předčasné mluvit: vyhodnocujeme ale všechny příležitosti na trhu, které by nám svou velikostí a zaměřením mohly vyhovovat,“ uvádí mluvčí PPF Radek Stavěl. Jen v Rusku má skupina ve vlastnictví na pět milionů metrů čtverečních pozemků.

Jak vlastně miliardář a jeho manažeři na reality v Rusku přišli? Trochu náhodou. Od roku 2009 začali blíže spolupracovat s řetězcem prodejen bílé spotřební elektroniky Eldorado.

Dopadlo to úplným ovládnutím prodejce ledniček, mrazniček či praček. Firma, která v loňském roce přinesla zisk šesti milionů eur, pomohla významně v rozvoji byznysu spotřebitelských půjček Home Creditu v Rusku, který je v některých segmentech jedničkou na trhu a tvoří bezmála 90 procent zisku celé skupiny Home Credit.

Zakladatel Eldorada Igor Jakovlev totiž občas i bezmyšlenkovitě skupoval reality.

A v rámci vypořádání transakcí při koupi Eldorada se dostala Jakovlevova nemovitostní aktiva do rukou PPF.

Uvedl to v již zmíněném rozhovoru pro ruský tisk i Jiří Šmejc. „Důsledkem transakce s Eldoradem bylo, že jsme získali řadu nemovitostí, které ruské banky před krizí ohodnotily na více než miliardu dolarů,“ sdělil. Nakonec bylo v účetnictví nalezeno na 150 realitních aktiv, která bylo třeba roztřídit a „konsolidovat“ – takže lepší kusy vybrat, zbytku se zbavit. Ostatně Comcity tam manažeři z Real Estate taky našli.

Jenom na okraj – Eldorado očividně svou roli v rozvojovém plánu již dohrálo. Home Credit patří k předním finančním společnostem na trhu a řetězec už nepotřebuje. Ruský tisk tak již delší dobu spekuluje o tom, že jej spolkne větší konkurent M. Video. Podle hlasů z Dejvické se tak stane v nejbližších měsících. Volné miliardy Prostředky, které vrhá PPF do realit, jsou nemalé.

Ale jak se říká, zdroje jsou. Podle poslední konsolidované účetní závěrky za uplynulý rok má volných finančních prostředků, tedy peněz na účtech nebo finančních produktů rychle přeměnitelných na peníze, 1,8 miliardy eur. Což je nárůst bezmála o miliardu oproti předešlému období. Vloni si třeba přišla na nemalé peníze díky prodeji svého podílu v Sazce finanční skupině KKCG Karla Komárka mladšího, z čehož jen čistý zisk výkazy vyčíslují na 209 milionů eur. A peníze stále přibývají. Hned zkraje roku se PPF dohodla se svým partnerem v pojišťovnictví, italským obrem Assicurazioni Generali, na tom, že se rozejdou (viz Euro 3/2013). Během dvou let tak ve dvou transakcích přejde 49procentní podíl v Generali PPF Holdingu, kde je klenotem Česká pojišťovna, na Italy. Za 1,29 miliardy eur převedla ke konci března PPF na svého partnera prvních 25 procent. Kolem konce příštího roku se pak dorovná zbytek za 1,23 miliardy. Tyto peníze ovšem PPF použije na splátku úvěru ve výši 2,099 miliardy eur, jež v roce 2008 čerpala česká skupina od konsorcia bank vedeného investiční bankou Credit Agricole (tehdy pod jménem Calyon). Ovšem smlouva hovoří také o tom, že PPF od Generali dostane dividendu 172 milionů eur splatnou v lednu a březnu letošního roku, což, jak říká účetní závěrka, „bylo naplněno“. A další dividendy ještě mají na účtech Kellnerova konglomerátu přistát v příštím a přespříštím roce.

Navíc i již zmíněný prodej Eldorada uvolní nemalou sumu peněz a také manažerské kapacity, které se budou moci věnovat novému hlavnímu byznysu skupiny.

Volání stále ve hře Právě různá přeskupování v rámci skupiny či opouštění některých branží vedou firmu Petra Kellnera a jeho dvou minoritních společníků k hledání nového core businessu. Pojišťovnictví, na němž se bývalý privatizační fond takzvaně udělal, bude příští rok minulostí. Své ovoce ale přineslo. Transakce mezi PPF a Generali cení Českou pojišťovnu včetně vyplacených dividend na nějaké čtyři miliardy eur (tedy až cca 110 miliard korun). To dělá z privatizace pojišťovny minimálně obchod desetiletí.

Stejně tak už není v zásadě hlavním byznysem PPF spotřebitelské úvěrování Home Credit, který bylo po zbavení se majority v pojišťovně považováno za hlavní aktivum PPF. V loňském roce se totiž rozhodl osamostatnit po Kellnerovi druhý největší akcionář skupiny Jiří Šmejc. Výměnou za svých pět procent akcií PPF získal přes 13,5 procenta podílu v celé skupině Home Credit, jež působí v devíti zemích světa včetně Číny či Vietnamu, a také stejný podíl v Air Bank. Manažersky spotřebitelské půjčky Šmejc řídí. Byl to ostatně on, kdo potápějící se byznys nastartoval před lety v Rusku, a tak právě díky němu si vloni PPF do svého zisku okolo 20 miliard korun mohla z ruského poskytovatele půjček připsat zhruba 12 miliard. Jenže tím pádem už není ani Home Credit tím hlavním podnikem, ačkoli jej z Evropské samozřejmě bedlivě sledují.

Totéž platí o obřích energetických investicích, které jsou zastřešené EP Holdingem, kde PPF drží 44,44 procenta akcií. Manažersky jej řídí Daniel Křetínský, jenž ovládá pětinu firmy. Zbytek pak patří dalšímu „finančnímu žralokovi“, skupině J&T. Majetkové poměry se mohou v brzké době ještě proměňovat. EPH má totiž podnikání kryté mimo jiné podřízeným dluhem ve výši 225 milionů eur od PPF, který je splatný nejpozději koncem března 2016. Systém smluvního zajištění umožňuje oběma stranám přitom uplatňovat opce na akcie.

Jen pro pořádek: stále je ve hře ještě jeden velký byznys PPF v Česku, tentokrát vysloveně retailový. A to vstup na telekomunikační trh. Zda budou Češi „volat s Kellnerem“, ukáže až listopadová aukce kmitočtů.

Jak PPF roste

(v mil. EUR)

Rok 2012 2011 2010

Celková aktiva 21 538 14 357 12 383

Vlastní akcionářům kapitál náležející 5 327 4 268 4 424

Celkové cizí zdroje 15 792 9 865 7 929

Závazky vůči bankám 4 231 3 698 3 169

Výnosy 5 033 3 659 3 377

Čistý zisk náležející

akcionářům 727 216 336

Volné prostředky peněžní 1 873 721 345

Zdroj: výroční zpráva PPF

Poslední konsolidovaná účetní závěrka PPF ukazuje, že firma má 1,8 miliardy eur volných finančních prostředků. Hlavní aktivity PPF v Rusku Home Credit Kellnerova PPF by měla ovládat v celé skupině zaměřující se na poskytování spotřebitelských úvěrů po transakci s Jiřím Šmejcem něco málo přes 86 procent. Celý Home Credit, který kromě Ruska působí v dalších osmi zemích, vydělal 506 milionů eur. Dle zveřejněné konsolidované účetní závěrky podíl ruského zisku byl 477 milionů. Jen na okraj: zisk celé PPF pak tvořilo 727 milionů eur. Mimochodem nyní se připravuje vstup celé skupiny HC na burzu. Polymetal Společnost těží zlato a stříbro a trochu se vymyká z portfolia firem, na něž se kdy PPF zaměřovala. Podíl české skupiny představuje necelých 21 procent. Investice se, jak se zdá, vyplácí (i když od počátku roku jsou akcie firmy na londýnské burze jako na houpačce). Vloni totiž Polymetal vytáhl zisk na 401 milionu dolarů oproti 290 o rok dříve. Reality Podle vlastních údajů už firma proinvestovala v největší evropské zemi 574 milionů eur. Dalších 600 milionů má připraveno do konce roku 2014 a hodlá pokračovat. Jen největší projekt – kancelářský komplex Comcity, kde má sídlit Rostelekom – spolyká skoro miliardu eur. Ostatně, ač na počátku svého rozvoje, už nyní přispěl realitní sektor celkem, tedy včetně střední Evropy, 60 miliony eur zisku. Eldorado Maloobchodní řetězec s bílou elektrotechnikou pomohl především v rozmachu aktivit Home Creditu. Také stál na počátku realitního zaměření skupiny PPF. Své si již zřejmě vykonal a podle zpráv ruských médií patrně poputuje do rukou konkurenčního prodejce M. Video. V loňském roce vydělal šest milionů eur. Agrobyznys Původně privátní investice Petra Kellnera RAV Agro zatím rozhodně není středobodem uvažování skupiny, kde vyzískat velké peníze. Jasné ale je, že lidé budou chtít jíst vždy, a proto se již dříve uvažovalo o propojení zemědělského podnikání s například maloobchodní sítí, pokud by se naskytla vhodná příležitost. Zatím je aspoň fajn, že orání půdy a chov krav přestaly prodělávat.

60 procent Takovou váhu mají v realitním byznysu PPF ruské nemovitosti. Akcionářská struktura PPF

99 % Petr Kellner

0,5 % Ladislav Bartoníček

0,5 % Jean-Pascal Duvieusart Celkově do výstavby a provozu komerčních nemovitostí do konce roku 2012 investovala PPF v Rusku 574 milionů eur. A pronajímala na 370 tisíc metrů čtverečních.

O autorovi| Adam Junek, junek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít